Na planinah obnavljajo kale
V teh dneh na številnih planinah na gorenjski strani Triglavskega narodnega parka poteka obnova kalov, plitvih kotanj, v katerih se nabira deževnica. Kali zagotavljajo pitno vodo za živino in so obenem pomembni za ohranjanje ogroženih dvoživk.
»Z obnovo kalov zagotavljamo večjo stalnost površinskih voda na planinah in pomembno prispevamo k dolgoročnemu izboljšanju življenjskih pogojev za dvoživke,« poudarjajo v zavodu Triglavski narodni park.
Bled – Kali so plitve kotanje v kraških tleh, ki imajo dno prekrito z nepropustno plastjo, zato se v njih zbira deževnica. Nekateri so nastali naravno, druge so izkopali ljudje, večinoma pa so se uporabljali za napajanje živine na pašnikih.
Danes so zelo pomembni tudi zaradi ohranjanja biotske raznovrstnosti, saj so življenjski prostor številnih, tudi ogroženih živalskih vrst, med njimi nekaterih dvoživk, ki se v njih razmnožujejo – krastača, zelena rega in veliki pupek.
Živali so pred začetkom obnovitvenih del strokovnjaki izlovili in jih prenesli na varno, ko bo delo končano, pa jih bodo vrnili v obnovljene kale. »V času del dvoživkam omejijo dostop do kalov, njihovi mresti in ličinke pa so iz kalov premeščeni v nadomestni življenjski prostor, v katerem je poskrbljeno za ustrezne pogoje,« so še pojasnili v zavodu TNP.
Planince in kolesarje, ki jih je v tem obdobju na planinah res veliko, pa prosijo, da se v času obnove ne približujejo deloviščem.
»Kali bodo po obnovi ograjeni z leseno ograjo, iz njih bo urejen iztok v napajalno korito za živino. Pri nekaterih bodo postavljene tudi informacijske točke z vsemi zanimivimi in koristnimi informacijami o pomenu kalov za ohranjanje narave, izboljšanje življenjskih pogojev za dvoživke in tradicionalno pašništvo.«
Akcijo obnove 17 kalov na planinah Triglavskega narodnega parka v sklopu projekta VrH Julijcev vodita Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Kmetijsko gozdarski zavod Kranj in Občina Tolmin v sodelovanju s TNP.