Glej, mami, tjulenjčka!
"Ja, ljubček, to je pa tjulenj. Kako je zanimiv, kajne? Glej, kako plava. Tjulenjček!" "Gospa, oprostite, ampak tole ni tjulenj. To je morski lev ..."
Ja, to se zgodi, kadar je premor med enim in drugim obiskom živalskega vrta dolg kakšnega četrt stoletja … A nič za to, to je le dokaz, da je sprehod po ljubljanskem živalskem vrtu lahko poučen tako za odrasle kot za otroke. Pa ne le poučen, tudi prijeten, kar dokazuje tudi veliko število obiskovalcev, ki jih vsako leto naštejejo kar okrog 200 tisoč. Kljub ne prav nizki vstopnini je obisk živalskega vrta pač eden od obveznih izletov, na katere starši enostavno moramo peljati svoje male nadebudneže. Ob tem je treba dati manjši namig, da je bolje kot nedeljo izbrati kak drug dan v tednu, ko je gneče bistveno manj in je sprehod po nekaj več kot šestih kilometrih sprehajalnih poti med ogradami z živalmi lahko veliko bolj umirjen. In kaj ponuja obiskovalcem ljubljanski živalski vrt? Kot lahko preberemo na njihovi spletni strani, gojijo tako predstavnike domorodnih kot tujerodnih vrst. Prevladujejo sesalci in ptiči, gojijo pa tudi plazilce, dvoživke, žuželke, pajke in polže. Skupaj imajo kar 685 osebkov 146 vrst in 14 pasem. Značilnost ljubljanskega živalskega vrta je, da se razteza na dokaj veliki površini in da imajo posamezne živali na voljo veliko naravnega prostora. A zaradi tega so včasih nekoliko skrite pred očmi obiskovalcev in je treba kar dobro napeti oči, da jih sploh opazimo. A kot pravijo v živalskem vrtu, je pomembno, da pri ogradah ne hitimo, temveč da se ustavimo za nekaj časa in opazujemo, kaj živali počnejo. Ali so pravkar dobile hrano? Ali čakajo na hrano? Ali se sprehajajo, počivajo, se igrajo? Živalski »delavnik« je precej drugačen kot človeški in če se želimo o njih kaj naučiti, si moramo vzeti čas. Tudi po uro ali dve pri posamezni ogradi, svetujejo v živalskem vrtu.
Hranjenje živali
Eden zanimivejših dogodkov v živalskem vrtu je zagotovo hranjenje živali. To je dovoljeno le ob prisotnosti oskrbnika ob določeni uri po razporedu hranjenja živali. Obiskovalci tako lahko kupijo kupon, s katerim dobijo denimo dva kilograma rib, en kilogram jabolk ali drugega sadja ali zelenjave ali en kilogram briketov in nato po navodilih oskrbnika nahranijo živali. Hraniti je tako mogoče medveda, ježevca, pelikana, indijskega slona in celo volka, ogledati pa si je mogoče še hranjenje šimpanza, kapibara in morskega leva. Za uvedbo kuponov so se v živalskem vrtu odločili, ker so obiskovalci živali pogosto hranili s seboj prineseno hrano (denimo sladkarijami, bonboni, smokiji), ki pa je neprimerna in pogosto škodljiva za živali. Tako se je zgodilo, da je pred leti zaradi neustrezne hrane poginil šimpanz Marko, pogin ameriškega bizona pa je povzročila polivinilasta vrečka, ki jo je pojedel skupaj s kruhom. Zaradi preveč kruha imajo lahko prebavne težave ovce in koze, na nepravilno hrano sta občutljiva tudi indijski slon in žirafa, noj pa poje svetleče predmete, kot so kosi žice, nakit, matice in vijaki …
Srečanja z živalmi
Hranjenje pa ni edini način, kako se obiskovalci lahko približajo živalim. V živalskem vrtu tako predvsem ob koncih tedna potekajo srečanja z živalmi, denimo s plazilci (kot poudarjajo, so vsi predstavljeni plazilci udomačeni, ne grizejo in se pustijo prijeti), želvami, zvermi, kranjsko čebelo, žuželkami, šimpanzi, mehkimi in toplimi živalmi, kačami (udomačeni ameriški rdeči gož, ki ni strupen, se pusti celo pobožati) … V »Hiši inkubator« si obiskovalci lahko ogledajo valitev jajc, izvalitev piščancev in nekaj dni stare piščance, račke, prepelice … Zelo zanimivi pa so tudi nekateri dogodki, ki jih pripravljajo. Med počitnicami za otroke pripravljajo tedenski počitniški program, poleti v živalskem vrtu pripravijo taborjenje in mali taborniki v spremstvu staršev lahko ponoči poslušajo tuleče volkove, levje rjovenje in nojevo oglašanje … Organizirajo tudi poletna nočna vodenja, kjer obiskovalci lahko opazujejo, kaj delajo živali ponoči. Vsekakor pa je lahko že nekajurni sprehod po živalskem vrtu posebno doživetje. Ob hoji skozi živalski vrt se otroci ravno prav utrudijo, pred odhodom domov pa se razveselijo še raznovrstnih igral in plezalne stene, kjer lahko porabijo še preostalo odvečno energijo … No, zagotovo je nekaj ostane še za obvezni sladoled. Ob tem pa je treba omeniti pripombo kar nekaj staršev, s katerimi smo se pogovarjali: mini luna park z vrtiljaki, vlakci, trampolini in helijevimi baloni tik ob izhodu bi svoje mesto lahko dobil tudi zunaj ograje živalskega vrta …