Posodobitev Centra za nadzor in kontrolo
V sredo je predsednica republike in vrhovna poveljnica obrambnih sil Nataša Pirc Musar na brniškem letališču predala v uporabo nov podzemni objekt in operativno dvorano enote, ki stalno nadzoruje in varuje slovenski zračni prostor.
Brnik – »Po 32 letih enota dobiva nov center, ki je primerljiv s podobnimi centri drugih držav v zavezništvu. Predvsem pa državljani Republike Slovenije dobivajo center, iz katerega se izvajata nadzor in kontrola in posledično suverenost našega zračnega prostora,« je o pridobitvi povedal podpolkovnik Aleš Umek, poveljnik 16. Centra za nadzor in kontrolo zračnega prostora (CNKZP). Gre za enoto 15. polka vojaškega letalstva, ki neprekinjeno 24 ur na dan 365 dni v letu zaznava kršitve v slovenskem zračnem prostoru, jih primerno opredeli in se po potrebi nanje odzove z opravljanjem kontrole nad prestrezanjem. Kot so še pojasnili v centru, prestrezanje z letali zagotavljajo dežurne posadke 15. polka ter zavezniških lovskih letal iz Italije ter Madžarske.
Nastanek CNKZP sega v čas vojne za neodvisnost Slovenije, ko je bila v okviru zračne obrambe slovenske Teritorialne obrambe vzpostavljena Služba nadzora zračnega prostora, danes pa je center del Natovega integriranega sistema zračne in raketne obrambe s svojim območjem odgovornosti. Razpolaga s petimi mobilnimi radarji kratkega dosega, na Ljubljanskem vrhu in Ledinekovem koglu pa sta postavljena vojaška radarja dolgega dosega.
Ob osnovnih nalogah CNKZP skrbi za izmenjavo surovih radarskih podatkov, pridobljenih z vojaškima radarjema, s Kontrolo zračnega prometa Slovenije. V prihodnje se bo, skladno s sklenjenimi meddržavnimi sporazumi, izmenjava teh podatkov izvajala tudi s primerljivimi vojaškimi in civilnimi agencijami v sosednji Avstriji in Italiji, so napovedali ob slovesnem prevzemu sodobnih prostorov, s katerimi so poleg boljših delovnih pogojev dobili novo informacijsko opremo, ki bo zagotavljala polno zmogljivost centra.
»Vesela sem, da sem danes imela priložnost odpreti prenovljene prostore tega centra, ki je tehnološko dovršen in skladen s standardi zveze Nato,« je dejala predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je poudarila pomen stalnega posodabljanja Slovenske vojske ter vlogo dežurnih helikopterskih posadk pri reševanju in nudenju pomoči civilnemu prebivalstvu. »Dežurstva so 24-urna, dva helikopterja ponoči, trije podnevi, pet posadk je dnevno pripravljenih na reševanje.« Letos je Slovenska vojska po besedah predsednice pomagala že v 470 primerih (do minule srede), v celotnem lanskem letu v 440 primerih. »Kar pomeni, da se število nesreč v gorah povečuje. In naša vojska je pripravljena, tudi za to jim izrekam posebno zahvalo.« Spomnila je tudi na pomoč pri gašenju požarov in dodala, da se bo s predvidenimi pridobitvami ta sposobnost še okrepila.