Obeta se povprečna letina
Na Gorenjskem se letos pri pridelovanju žit, krompirja in koruze obeta povprečna letina. Izjema so območja, ki jih je prizadela toča.
Polica – Semenarska hiša RWA Slovenija – Agrosaat in Kmetijsko-gozdarski zavod (KGZ) Kranj sta prejšnji torek na poskusnem polju na Polici pri Naklem v sodelovanju s Poličarjevo kmetijo pripravila tradicionalni, že triindvajseti Dan polja. Kmetje in drugi udeleženci so si ogledali poskus s sedmimi sortami ozimnega žita (ječmena, pšenice in tritikale), devetimi sortami krompirja in osmimi sortami koruze za silažo, seznanili pa so se tudi s pomenom strniščnih dosevkov in apnenja, z novo ponudbo Agrosaatovih dosevkov, letošnjimi pridelovalnimi pogoji in ukrepi po nedavni toči.
Vse bolj omejeni pri fitofarmacevtskih sredstvih
Kot je dejal mag. Jože Mohar, vodja Agrosaatove poslovne enote Osrednja Slovenija, so ječmen letos zaradi dokaj obilnih padavin napadale bolezni, ki so tudi zmanjšale pridelek; pšenica kaže nekoliko boljšo sliko. Pogoji za pridelovanje krompirja so bili zaradi pogostejših padavin boljši kot lani, doslej je bil tudi le krajši vročinski val, ko so dnevne temperature presegle 30 stopinj Celzija. Nasade je marsikje prizadela bolezen črna noga, zaradi padavin pričakujejo razvoj plesni. Kot je dejal Mohar, so pridelovalci vse bolj omejeni z izborom fitofarmacevtskih sredstev za zatiranje bolezni in škodljivcev. Krompir ima letos srednje veliko število gomoljev – zgodnejše sorte od pet do osem, poznejše od deset do dvanajst, kar za zdaj kaže na soliden, srednje velik pridelek.
»Kdor letos koruze ni okopal in s tem razrahljal po padavinah zbite zemlje, bo imel od deset do petnajst ton manjši hektarski pridelek silaže,« je dejal Mohar in dodal, da so gorenjski pridelovalci precej opustili okopavanje, a prav lanska suša in letošnje padavine kažejo na to, da je to pomemben ukrep za dober pridelek.
Letos ni bilo pomanjkanja padavin
Marija Kalan, specialistka za rastlinsko pridelavo v KGZ Kranj, je dejala, da pridelovalci na Gorenjskem letos niso občutili pomanjkanja padavin, bilo pa je več neviht, med njimi tudi toča, ki je zlasti na blejskem območju povzročila veliko škodo. Pri žitih pričakujejo povprečen pridelek, ki pa bo sicer odvisen od zaščite pred boleznimi. Letos se je tudi pri tritikali pojavila pepelasta plesen. Kmete, ki so oddali zbirno vlogo, je spomnila, da bo avgusta začela delovati aplikacija Sopotnik, in jim svetovala, da se odzivajo na sporočila agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja.
Reglon bo nadomestil spotlight
»Tako v Evropi kot tudi v Sloveniji se letos obeta povprečna letina krompirja, zato bodo tudi odkupne cene verjetno ostale na dokaj visoki ravni,« je dejal dr. Peter Dolničar iz Kmetijskega inštituta Slovenije, ki je pridelovalcem poznega krompirja priporočil dognojevanje z dušikom in jih opozoril na zaščito pred plesnijo. Letos uporaba reglona za uničevanje krompirjevke ni več dovoljena, država je izdala dovoljenje za sredstvo spotlight, ki pa ga bo možno uporabljati le na območjih, kjer je podtalnica globlja od desetih metrov. Krompirjevko bo najprej treba zmulčati na 15 centimetrov, nato pa jo čez nekaj dni poškropiti še s spotlightom.