Ob napovedi naložbe so simbolično poudarili tudi njen trajnostni vidik. Na sliki (z leve): Jana Petek, generalna direktorica Novartisa v Sloveniji, predsednik vlade Robert Golob in Jonathan Novak, globalni vodja bioloških zdravil v Tehničnem razvoju zdravil v Novartisu / Foto: Tina Dokl

Naložba v razvoj bioloških zdravil

Novartis namerava v Mengšu vzpostaviti center za tehnični razvoj inovativnih bioloških zdravil – BioCampus. Naložba, vredna 111 milijonov evrov, je po besedah generalne direktorice Novartisa v Sloveniji Jane Petek priložnost za nadgradnjo dolgoletnih izkušenj na tej lokaciji.

Mengeš – Gre za naložbo v predklinično in klinično in proizvodnjo ter dodatne tehnične razvojne zmogljivosti, ki bo omogočila večjo hitrost in prilagodljivost v zgodnjem razvoju inovativnih bioloških zdravil. »Pospeševanje prehoda iz predkliničnih študij k prvim kliničnim študijam pri ljudeh bo omogočilo hitrejše doseganje razvojnih korakov, s tem pa bistveno hitrejši prihod inovativnih zdravil na trg oziroma do pacientov in bolnikov.« Kot je še pojasnil dr. Uroš Urleb, direktor Novartisa in izvršni direktor za znanost v bioloških zdravilih v Novartisovem Tehničnem razvoju zdravil, so biološka zdravila najhitreje rastoč segment celotnega farmacevtskega trga (predstavljajo namreč skoraj polovico vseh v zadnjem obdobju odobrenih zdravil) ter imajo ogromen potencial za zdravljenje nepokritih medicinskih potreb na različnih terapevtskih področjih.

V Mengšu, kjer tradicija razvoja bioloških zdravil sega v osemdeseta leta prejšnjega stoletja, je že zdaj največji center za sodobno inovativno biotehnologijo v Sloveniji. Nove razvojne zmogljivosti bodo njegovo vlogo še okrepile, so prepričani v Novartisu. Trenutno je v razvoju in proizvodnji bioloških zdravil okoli osemsto sodelavcev, štiristo pa je v Mengšu zaposlenih v kemijski proizvodnji učinkovin.

V centru, ki bo predvidoma začel obratovati leta 2026, naj bi po Urlebovih napovedih postopoma zaposlili okoli sto strokovnjakov z različnih področij.

»Vesel sem, da bomo lahko z novim centrom spodbudili nadaljnje znanstvene inovacije in okrepili razvojne procese kompleksnih bioloških zdravil skozi celoten proces razvoja,« je dejal globalni vodja bioloških zdravil v Tehničnem razvoju zdravil v Novartisu Jonathan Novak, ki je ob predstavitvi naložbe v Mengšu – tako kot Uroš Urleb – poudaril potencial bioloških zdravil. »Zato krepimo svoje zmogljivosti.«

»Naložba v izgradnjo Centra za tehnološki razvoj bioloških zdravil nam odpira edinstveno priložnost, da še nadgradimo in razširimo svoje znanje in izkušnje, razvijamo strokovna znanja in pritegnemo nove talente k razvoju in proizvodnji inovativnih bioloških zdravil v Sloveniji. Veselimo se novega poglavja zgodbe, ki jo v Mengšu gradimo že nekaj desetletij in ki bo še dodatno okrepila vlogo naše lokacije,« pa je med drugim povedala generalna direktorica Novartisa v Sloveniji Jana Petek. »To bo največje industrijsko središče sodobne inovativne biotehnologije v Sloveniji in eno večjih v regiji,« je prepričana.

Predsednik vlade Robert Golob je načrte pospremil z oceno: »Kdor vlaga v znanje, se mu ni treba bati prihodnosti.« V času kriz je pomen investicij po njegovih besedah še toliko večji. »Industrije, ki stavijo na inovativnost, krize ne vidijo kot krizo, ampak jo izkoriščajo kot priložnost, današnji dogodek je dokaz tega.« Spomnil je tudi na pomanjkanje zdravil v Evropi in starajočo se družbo. »Morda je prav BioCampus v Mengšu eden od odgovorov, kako odpraviti ozka grla, ki se pojavljajo pri dobavi klasičnih zdravil, s katerimi smo danes soočeni praktično po celi Evropi,« je dejal in dodal, da so tovrstne naložbe pomembne tako za izboljšanje poslovnih rezultatov kot za izboljšanje kakovosti življenja ljudi.

V Centru za tehnični razvoj inovativnih bioloških zdravil bodo delovna mesta za strokovnjake s področij biotehnologije, farmacije, kemijskega inženirstva, podatkovne znanosti, modeliranja, avtomatizacije in robotike. Ob tem so v Novartisu še poudarili, da so pri snovanju naložbe veliko pozornosti namenili energetski in okoljski učinkovitosti. Lokacija v Mengšu je sicer že zdaj vključena v njihov pilotni projekt za doseganje ogljične nevtralnosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 15. januar 2018 / 14:28

Novi direktor Navtične divizije v Elanu

Begunje – V Elanu so za direktorja Navtične divizije imenovali Marka Škrbina. ki je po izobrazbi ekonomist, sicer pa navdušeni jadralec. Svojo pot v Navtični diviziji je začel leta 2014 v oddelku n...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 21. marec 2007 / 06:00

Star avto želijo zamenjati

Tržiški gasilci že več let varčujejo za novo orodno vozilo. Dobili naj bi ga leta 2008, ko bodo praznovali 125-letnico.

Gorenjska / sreda, 21. marec 2007 / 06:00

Mnenja županov

»Regionalni razvojni program Gorenjske vsebuje vrsto velikih projektov, ki zahtevajo tudi visoko raven upravljanja, stalno koordinacijo in sodelovanje razvojne agencije. Zato so postavljene f...

Gorenjska / sreda, 21. marec 2007 / 06:00

A smo kaj bogati?

Se spominjate časov, ko smo bili še"vsi enaki"? No, eni so imeli že takrat kaj več od drugih, a tako velikih razlik, kot nastajajo zdaj, pač ni bilo. Kaj nam je tedaj storiti? Se pognati v lov za dena...

Gorenjska / sreda, 21. marec 2007 / 06:00

Plečnikova dela na Gorenjskem

Slovenci se v letu 2007 spominjamo petdesete obletnice smrti enega naših največjih umetnikov, arhitekta Jožeta Plečnika.

Gorenjska / sreda, 21. marec 2007 / 06:00

Šestdeset let Gorenjskega glasa

Letos je za Gorenjski glas jubilejno leto, saj bo oktobra minilo okroglih šestdeset let, odkar redno izhaja osrednji gorenjski časopis. Prva polovica preteklega stoletja ni bila tako stabilna, saj...