Pripravili Kovaški šmaren
V Kropo se je minuli konec tedna vrnil Kovaški šmaren, praznik, v okviru katerega kraj zaživi. Pestro dogajanje je obsegalo različne kulturne, etnološke, zabavne in družabne dogodke, ki so privabili lepo število obiskovalcev.
Kropa – Kot je pojasnila Metka Kavčič, predsednica Turističnega društva Kropa, ki je imelo v rokah organizacijske vajeti prireditve, je Kropa naselje, ki so ga stoletja povezovali z rudarsko, oglarsko, fužinarsko in žebljarsko obrtjo. »Leta 1705 so na mestu, kjer danes stoji cerkev sv. Matere božje, Kroparji ji rečemo Kapelca, našli podobo Marije milostljivega srca. Za Kroparje, ki so slabo živeli, imeli dolg delavnik in slab zaslužek, je predstavljala znamenje, da bo nekoč bolje. Dan posvetitve cerkve, 2. julij 1729, je postal praznik kroparskih delavcev – kovaški šmaren,« je zgodbo ozadje praznovanja orisala Metka Kavčič.
Praznovanje se je v moderni obliki letos izvajalo že 28. leto, na dogodku pa je bilo mogoče začutiti utrip železarske obrti in industrije. Dogajanje se je začelo že 1. julija, ko so izpeljali turnir v prstometu, dan kasneje pa je sledila maša pri Kapelci in odprtje razstave Draga Hajdaroviča z naslovom Akvarelni zapis časa. Na travniku ob cesti proti Slovenski peči so 7. julija celoten dan namenili kuhanju oglja, postavljali so peč za taljenje železove rude, zvečer pa so v Kulturnem domu Kropa obiskovalci lahko uživali v gledališki predstavi Analfabet v Krop. Osrednje dogajanje praznovanja je bilo strnjeno v program v soboto, 8. julija. Na ta dan so svoja vrata široko odprle vse pomembne kulturno-zgodovinske ustanove v kraju. Obiskovalci so lahko v muzejski hiši Fovšaritnica, v Kovaškem muzeju in v vigenjcu Vice spoznavali življenje, ki so ga nekdaj živeli Kroparji. Na travniku za vigenjcem so prikazali taljenje železove rude, v notranjosti pa sta Joža Eržen in Sebastjan Lombar kovala tudi žeblje. »Danes na star način izdelujemo žebljičke, ki so jih nekdaj uporabljali za podkovanje cokel in drugih čevljev. Zraven pa se kuhajo tudi polenta, ocvirki in pa čaj,« je pojasnil Lombar in dodal, da je Kovaški šmaren v Kropi cenjena tradicija, praznik, s katerim živijo.
Prireditev je bila prava poslastica za vse generacije, saj so organizatorji poskrbeli, da se je našlo kaj za vsakogar. Mlajše generacije so lahko raziskovale Kropo, v Gosposki gasi so izpeljali različne delavnice za otroke, na voljo je bila tudi kovaška malica, po ulicah Krope so svoje lične izdelke predstavili različni mojstri domačih obrti, seznaniti pa se je bilo mogoče tudi z delom v lokalnih tovarnah. Jaka Rozman iz Cerkelj na Gorenjskem se je s prijatelji odločil raziskati Kropo. Kot je povedal, se je prireditve udeležil prvič, program in pestrost tako kulturne kot tudi zabavne ponudbe pa sta ga zelo presenetila. »Naučil sem se veliko novega, navdušil me je prikaz kovanja žebljev in nasploh bi rekel, da tovrstnih prireditev, ki ohranjajo tradicijo, manjka,« je še dejal.