Uporaba mobilnih storitev zunaj Evropske unije
Če se odpravljate na dopust v države zunaj Evropske unije (EU), bodite pozorni na stroške uporabe mobilnih storitev. Na to opozarjajo tudi v Zvezi potrošnikov Slovenije, kjer so zbrali nekaj cen o uporabi tovrstnih storitev. Kot navajajo, potrošniki v tujini vedno plačujejo tako za odhodne kot dohodne klice. Cene za minuto klica v Slovenijo pogosto presegajo dva, iz bolj oddaljenih držav pa tudi več kot tri evre. Dohodni klici niso dosti cenejši, minuta pogovora stane več kot en evro, lahko pa tudi več kot dva. Za poslano SMS-sporočilo, ki vsebuje do sedemdeset znakov, cena večinoma znaša nekaj deset centov, ponekod celo šestdeset centov, prenos podatkov pa vse do 15 evrov za en megabajt, kar je več kot sedemtisočkrat dražje kot v Evropski uniji.
Pri uporabi mobilnih storitev potrošniki lahko računajo na nekaj popusta pri izbranih operaterjih na Balkanu, zlasti v državah nekdanje Jugoslavije, in tudi v Turčiji, že na severu Afrike pa popuščanja pri ceni ni. V Združenem kraljestvu veljajo po brexitu nova pravila, prav tako evrotarife ne poznajo v Švici, San Marinu, Andori in Gibraltarju (z izjemo Telekoma Slovenije).
Da bi potrošnike iz Evropske unije zaščitili pred velikimi stroški, ki bi nastali pri prenosu večje količine podatkov, je Evropska komisija določila, da morajo mobilni operaterji ob gostovanju v omrežjih zunaj EU izključiti prenos podatkov, ko cena preseže 61 evrov (vključno z DDV-jem). Po izračunih zveze potrošnikov bi namreč potrošnik pri gostovanju v omrežju, v katerem prenos enega megabajta stane 15 evrov, odštel za prenos enega gigabajta podatkov kar 15 tisoč evrov.