Pravilno ravnanje v vročih dneh
Vročina v okolju lahko povzroči številne škodljive vplive na zdravje, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v obdobju visokih temperatur lahko škodljive vplive omilimo ali preprečimo.
Daljše obdobje vročine lahko povzroči različne težave in pregretje telesa, kot so kožni izpuščaji, vročinski krči, vročinska izčrpanost, omedlevica – kratkotrajna izguba zavesti, vročinska kap.
Kot pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), vročina lahko najbolj prizadene starejše, otroke in nosečnice ter tudi bolnike, še posebno tiste z obolenji, ki vplivajo na uravnavanje toplote v telesu, osebe s srčno-žilnimi obolenji in obolenji dihal, ledvic, s sladkorno boleznijo, duševnimi motnjami, nepokretne, bolnike z drisko, bruhanjem in povišano telesno temperaturo.
Vročina bolj prizadene tudi osebe s socialno-ekonomskimi problemi, kot so brezdomci, socialno izolirani, tudi prebivalci s slabšim dostopom do zdravstvenih ustanov, pa tudi tiste, ki so dodatno izpostavljeni dejavnikom iz okolja, kot so onesnažen zrak, slabši bivalni pogoji, tudi delavci, ki delajo na prostem, ter prebivalci mest.
Na NIJZ svetujejo, da se pred vročino umaknemo v senco, naravo ali v hladnejše prostore, fizično aktivnost na prostem omejimo na jutranje in večerne ure, uživamo lahko hrano in v manjših obrokih ter telesu omogočimo odvajanje toplote s pravilno izbiro oblačil in zadostnim uživanjem tekočin. Pomagajmo drugim. »Nekateri ljudje so bolj ogroženi. Bodimo posebno pozorni na znake prizadetosti pri njih. Nikoli ne puščajmo nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu. V primeru pregretja osebo umaknemo na hladno. V primeru vročinske kapi takoj pokličemo zdravniško pomoč, obolelega ves čas hladimo. Nezavestnemu ne dajemo tekočine. Z zdravnikom se posvetujemo tudi, če imamo neobičajne težave, ki ne minejo ali se večajo.«
Ne pozabimo na zaščito pred soncem. »V času njegove največje moči med 10. in 17. uro poiščimo senco. Zaščitimo se s sončnimi očali, pokrivalom, primernimi oblačili ter s širokospektralno zaščitno kremo (z zaščito pred žarki UVA in UVB) z zaščitnim faktorjem najmanj 30. S kremo zaščitimo kožo, ki ni pokrita z oblačili.«
Bodimo pozorni na varnost hrane, ki jo uživamo, in pravilno ravnanje z njo, saj se v vročini hrana hitreje pokvari. Zdravila shranjujmo na primerni temperaturi. Upoštevajmo nasvete zdravnika in spremljamo napovedi in opozorila v medijih.