Ohranjajo tradicijo klekljanja
Čipkarski dnevi so z bogatimi razstavami čipk, veselicami in drugimi dogodki v Železnike privabili številne obiskovalce.
Železniki – »Tradicija klekljanja v Železnikih ostaja. Če klekljamo že več kot 140 let, se ni bati, da ne bi klekljali še naprej,« je ob koncu 61. Čipkarskih dnevov, ki so potekali od minulega četrtka do nedelje, ugotavljal predsednik Turističnega društva Železniki Tomaž Weiffenbach. Kot je dejal, so znova pripravili kakovostne dogodke za vse generacije. Ocenjuje, da so Čipkarski dnevi v nekaj dneh z razstavami, veselicami in drugimi dogodki vključno s tekmovanji za zlato čipko privabili nekaj tisoč obiskovalcev. »Vsi dogodki so bili obiskani, bi si pa želeli več oblikovalcev predvsem iz domače občine,« je pristavil.
Štiridnevna prireditev se je začela s četrtkovim slovesnim odprtjem v Plnadi, ki so ga prepletli s čudovitimi pesmimi in pripovedmi Ljobe Jenče, najbolj živahno pa je bilo v Železnikih v nedeljo popoldne. Na trgu pred plavžem so po lanski uspešni prvi izvedbi v sodelovanju s Čipkarsko šolo (ČŠ) Železniki pod vodstvom Irene Benedičič znova pripravili klekljarsko ustvarjalnico za otroke. Ptičke je po vzorcih domačinke Jane Rihtaršič klekljalo 33 otrok, v glavnem domačih, nekaj pa jih je bilo tudi iz ČŠ Žiri. Pod spretnimi prsti so nastali raznobarvni klekljani ptički, ki so jih nato pritrdili na likovni izdelek z motivom drevesa.
Ptice so po vzorcu, ki ga je prav tako pripravila Rihtaršičeva, klekljali tudi na klekljarskem tekmovanju odraslih, ki se ga je udeležilo 12 klekljaric in en klekljar. Komisijo so jo sestavljale Mici Koblar, Marjana Trpin in Anka Burjek. Prvo mesto so dodelile Miri Guzelj s Hlevnega Vrha (občina Logatec), drugo Mariji Kosmač iz Spodnje Idrije in tretje Tini Dolinar iz Šentjošta. Najboljša domača klekljarica je bila Neža Rejc na petem mestu.
Obiskovalci so si z zanimanjem ogledali tudi razstave čipk: v galeriji muzeja čipke z motivom živali, ki so jih po vzorcih Mire in Vide Kejžar ustvarile klekljarice iz Železnikov, v kulturnem domu pa so razstavljali Irena Benedičič in Jana Rihtaršič, učenci in učenke ČŠ Železniki, klekljarice iz Društva upokojencev Bitnje - Stražišče, iz Zasavja, Borovnice in hrvaškega kraja Sikirevci, videti je bilo možno tudi čipko v mozaiku … V starem delu Železnikov je potekala tržnica in predstavitev domačih obrti, zaigrali so domači godbeniki, spoznati je bilo možno dejavnosti Lovske družine Železniki ter poskusiti divjačinski golaž in lovski burger kuharskih mojstrov Jakoba Pintarja in Petra Arka, videti priljubljeno dobrodelno katrco, na koncu pa se zabavati še na veselici z Ansamblom Jureta Zajca. »Na Čipkarske dneve pridem skoraj vsako leto. Pritegne me že sama lepota Železnikov, čipke in druga ročna dela, ogledala sem si tržnico, muzej, kovanje žebljev … Zelo mi je všeč,« je bila zadovoljna Marija Kern iz Komende.