Po medicinske sestre v Skopje
V jeseniški bolnišnici se že dalj časa srečujejo s pomanjkanjem kadra, zlasti medicinskih sester. Odziv na razpise je slab, zato so se odločili za iskanje novih sodelavcev tudi v tujini. Pred dnevi so se tako predstavili na zaposlitvenem sejmu v Skopju.
»Zadnjih nekaj let imamo stalno odprtih okrog petdeset razpisov za zaposlitev tako srednjih kot diplomiranih medicinskih sester, vendar je odziv nanje žal slab. Kadra v zdravstveni negi primanjkuje po celotni državi.«
Jesenice – »Zanimanja je bilo veliko. Za zaposlitev so se zanimale predvsem srednje medicinske sestre, zdravniki in fizioterapevti. Nekaj zanimanja je bilo tudi za zaposlitev v službi za informatiko,« je povedala Nada Macura Višić, glavna medicinska sestra urgentnega centra v Splošni bolnišnici Jesenice, po vrnitvi z zaposlitvenega sejma, ki je potekal v Skopju v Severni Makedoniji. Na njem so možnost zaposlitve v bolnišnici predstavljali potencialnim novim sodelavcem, ki bi iz Severne Makedonije prišli na Jesenice.
Kot je povedala Nada Macura Višić, so se za sodelovanje na kakšnem kariernem sejmu v tujini odločili prvič, razlog pa je pomanjkanje kadra v zdravstveni negi.
»Zadnjih nekaj let imamo stalno odprtih okrog petdeset razpisov za zaposlitev tako srednjih kot diplomiranih medicinskih sester, vendar je odziv nanje žal slab. Kadra v zdravstveni negi primanjkuje po celotni državi, smo pa bolnišnice zaradi narave dela kadrovsko še nekoliko bolj podhranjene. In to je razlog, da iščemo sodelavce tudi zunaj naših meja,« je pojasnila.
Kot je povedala, se je za prihod v Slovenijo zanimalo kar nekaj obiskovalcev sejma v Skopju, se pa v bolnišnici zavedajo, da so sami postopki, da tujci pridobijo vsa dovoljenja in začnejo delati, dolgotrajni, trajajo vsaj šest mesecev. Veliki oviri sta tudi jezik in pomanjkanje ustreznih nastanitev.
Komunikacijske ovire
Kljub temu jim je doslej uspelo zaposliti nekaj sodelavcev, ki so prišli iz drugih držav. »Vsi zaposleni se trudimo, da bi se novi sodelavci počutili čim bolj sprejete, da bi bili zadovoljni in da bi karseda hitro usvojili potrebna znanja in pridobili izkušnje. Nivo znanja je namreč drugačen, prisotne so tudi komunikacijske ovire, predvsem pri strokovni terminologiji,« je povedala Nada Macura Višić.
Sicer pa nov kader ves čas iščejo tudi v Sloveniji, poklice zdravstvene nege predstavljajo po šolah, na sejmih, ponujajo kadrovske štipendije, možnost dodatnega izobraževanja ...