Prebujajo interes za inženirstvo in inovativnost
Med letošnjimi prejemniki priznanj inženirska iskra je tudi zavod, ki mlade z uporabo lego kock navdušuje za robotiko.
Kranj – Iniciativa Inženirke in inženirji bomo! je ob koncu šolskega leta četrtič podelila priznanja, namenjena prebojnim, izvirnim praksam, projektom, dogodkom ali osebam, ki so pomembno prispevali k razvoju, veljavi in navduševanju za inženirski poklic in inovativnost v družbi. Natalija Premužič in njen zavod Super Glavce skupaj z učitelji oziroma mentorji otrokom predajata ljubezen do robotike s ciljem ustvariti interes in radovednost, ki bosta iz igre popeljala v pravi inženirski svet. »Super Glavce mladim dajo več kot le tehnično znanje in ljubezen do tehnike. Že od mladih nog jih vzgajajo v duhu skupinskega dela, opremijo jih s pravimi znanji in pripravijo na življenje v digitalni dobi,« so prepričani v iniciativi.
»Priznanje meni osebno in kolegom seveda veliko pomeni,« ne skriva veselja Natalija Premužič. »Zagotovo nam ob vsem vloženem delu in entuziazmu zelo godi, da so naši programi in projekti prepoznani in priznani kot dobri in učinkoviti programi za mlade. Zelo smo bili hvaležni in nič manj presenečeni, da so nas nominirali in nagradili ljudje, ki delujejo na področju podjetnosti, znanosti in tehnologij. Ko oziroma če nam priznanje podeli skupina ljudi, organizacije, iniciative, ki delujejo na istem področju kot mi, ima zame osebno to še večjo vrednost.«
V programih, s katerimi zavod ponuja možnost drugačnega načina poučevanja in učenja, učitelji uporabljajo izobraževalne robotske komplete znamke Lego. »Kocke imajo veliko didaktično vrednost. V svetu obstajajo številni pristopi, izobraževalni programi, tudi terapije, kjer uporabljajo kocke kot učilo, medij. Veseli smo lahko, da imamo distributerja tudi v Sloveniji, teh izobraževalnih setov in posebnih kompletov kock namreč ni mogoče kupiti v trgovinah.« Kot smo še izvedeli, se je v njihove programe do zdaj vključilo dvanajst gorenjskih šol, s pomočjo Rotary cluba Kranj, s katerim so se pred kratkim dogovorili za sodelovanje, pa jih bodo z robotskimi seti lahko opremili še nekaj.
Priznanje inženirska iskra je iniciativa namenila še Tanji Pirih z Gimnazije Jurija Vege Idrija, ki mlade spodbuja k inovativnosti, in projektu SpaceDent, v katerem študenti raziskujejo stomatološke postopke za sanacijo zobozdravstvenih težav astronavtov. Projekt ScienceJam in razvoj makete elektroenergetskega sistema Slovenije pa sta na slovesnem dogodku v kranjski Kovačnici prejela posebno pohvalo.