Organizacijski odbor priprave Dneva loških dirk, ki je poskrbel tudi za izdajo knjige o zgodovini dirk v Škofji Loki – Barbara Pintar, Frenk Pintar, Slavc Drnovšček, Primož Jurman in Neža Tomšič – v restavraciji Pr' Pepet / Foto: Vilma Stanovnik

Loške dirke ne bodo pozabljene

Zgodovina loških dirk, ki so vrhunec dosegle v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, je bila prekinjena pred petdesetimi leti, dirke, ki so se uveljavile tudi v mednarodnem prostoru, pa so zagotovilo, da ne bodo pozabljene, dobile s knjigo Bencin, stotinke in pogum.

Marsikdo od mlajših Ločanov ne ve več za uveljavljen mednarodni dogodek, ki ga je spremljajo tudi do petdeset tisoč gledalcev in je zaslovel daleč po svetu. Na tekmovanja za Nagrado Loke so prihajali številni dirkači iz tujine, mednje pa so se na startno črto postavili tudi pogumni domači fantje.

Letos mineva pol stoletja od zadnje motociklistične dirke v Škofji Loki. Žal se je na majsko nedeljo leta 1973 končala tragično, saj je Emanuelu Mauglianiju tristo metrov od mostu čez potok Sušica v smeri proti železniški postaji zablokiral motor, nato pa ga je odneslo med gledalce. Poleg dirkača sta takoj umrla še dva gledalca, dva pa še kasneje v bolnišnici. Čeprav so v AMD Škofja Loka takrat zapisali, da dirke naslednjega leta ne bo zaradi prenovitvenih del, pa je tradicija prirejanja dirk v Škofji Loki nato zamrla.

Tako marsikdo od mlajših Ločanov ne ve več za uveljavljen mednarodni dogodek, ki ga je spremljajo tudi do petdeset tisoč gledalcev in je zaslovel daleč po svetu. Na tekmovanja za Nagrado Loke so prihajali številni dirkači iz tujine, mednje pa so se na startno črto postavili tudi pogumni domači fantje.

Bencin, stotinke in pogum

Vse to je zapisano v najnovejši knjigi Bencin, stotinke in pogum, ki so jo v samozaložbi pripravili urednika Frenk Pintar in Primož Jurman ter oblikovalca Barbara Pintar in Slavc Drnovšček. V knjigi je moč najti tako zapise o zgodovini loških dirk kot o mednarodno uveljavljenih loških dirkačih. Med njimi so bili Rajko Jelovčan, Janez Paulus, Vinko Jugovic, Pavle Podobnik, Edo Dolenc, Roman Jelovčan, Milan Štibilj, Marjan Pivk, Jure Štibilj in Boštjan Pintar. Nekateri od njih so že pokojni, drugi so se večinoma zbrali na četrtkovi predstavitvi knjige v restavraciji Pr' Pepet, kjer si je moč ogledati tudi fotografsko razstavo.

Prav tako so v knjigi predstavljeni zmagovalci Nagrade Loke in njihovi spomini na dirke, pa tudi veliko črno-belih in barvnih fotografij iz tistih časov.

Ob predstavitvi knjige je bilo slišati zgodbe o dogodkih, povezanih z loškimi dirkami, prav tako pa sta svoje izkušnje iz srednješolskih dni pri pripravi seminarska naloge (in kasneje izdaji brošure) o loških dirkah povedala Luka Zajc in Jure Vizjak. Po tej brošuri je povzeto tudi pomembno poglavje v novi knjigi.

Jutri Dan loških dirk

Še več bo zagotovo moč izvedeti jutri, v soboto, ko bo v Škofji Loki potekal Dan loških dirk. Program se bo začel ob 10. uri s parado tekmovalnih motociklov na trasi od stare vojašnice čez Spodnji trg do Mestnega trga ter nadaljeval s slavnostno akademijo ob 12. uri v Sokolskem domu, kjer se bodo prisotni spomnili dosežkov nekdanjih tekmovalcev ter spregovorili o vlogi športnega motociklizma v našem okolju. Na ogled bodo tudi tekmovalni motocikli in priložnostna razstava o loških dirkah, zanimiva razstava na Mestnem trgu pa je že odprta.

Čeprav so se na družbenih omrežjih pojavila ugibanja, ali bo Škofjo Loko jutri obiskal slavni dirkač Valentino Rossi, pa so organizatorji pojasnili, da ga najbrž ne bo. Bodo pa zato prišli nekateri znani dirkači iz minulih let, ki so nastopali tudi na loških dirkah.

Kot je v imenu organizacijskega odbora za pripravo obletnice loških dirk tudi povedal Primož Jurman, imajo zaslugo za izdajo knjige in prireditev ob 50. obletnici zadnje dirke v Škofji Loki poleg Frenka in Barbare Pintar ter Slavca Drnovščka in Neže Tomšič tudi sponzorji, pa tudi Občina Škofja Loka, saj so ob praznovanju 1050-letnice mesta prepoznali pomen prirejanja dirk.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / četrtek, 9. julij 2009 / 07:00

Kroparski kovači praznovali

Kovaški šmaren je priložnost, da spoznamo bogato preteklost kovaške Krope.

Objavljeno na isti dan


Bohinj / petek, 29. junij 2007 / 07:00

Slovenci po svetu v Bohinju in Šentvidu

Bohinj, Šentvid - Z dopoldansko mašo v cerkvi v Bohinjski Bistrici se bo v nedeljo, 1. julija, začelo že 51. srečanje Slovencev iz domovine in tujine Srečanje v moj...

Kranjska Gora / petek, 29. junij 2007 / 07:00

Častni občan bo Stanko Košir

Kranjska Gora - Častni občan Občine Kranjska Gora bo postal Stanko Košir iz Gozd Martuljka. Priznanji občine bosta prejela Janko Ažman iz Mojstrane in Janez Dovž...

Splošno / petek, 29. junij 2007 / 07:00

Odbojka na mivki

Na Klubu študentov Kranj smo v sredini junija začeli s serijo turnirjev v odbojki na mivki, ki se bodo odvijali v športnem centru Protenex (Šenčur pri Kranju). Če ste zamudili uvodni turnir,...

Splošno / petek, 29. junij 2007 / 07:00

Komentar: Večjezičnost v evropskem merilu

Po zaslugi različnih življenjskih razmer in samih interesov ljudstev ter v največji meri zaradi prevladujoče motivacije, ki jo je imel vsak posameznik tako kot tudi celotna populacija – preživeti –...

Kranj / petek, 29. junij 2007 / 07:00

Rekreatur bo letos številnejši

Za Rekreatur - ekipno kolesarjenje po Sloveniji - je prijavljenih že 15 ekip. Potekal bo od 23. do 26. avgusta.