En festival, toliko različne glasbe
S filmskim koncertom V kraljestvu Zlatoroga se bo v soboto začel 28. Festival Bled. V dobrih dveh tednih se bo na treh prizoriščih na Bledu zvrstilo petnajst koncertnih dogodkov. Ob že tradicionalnih mojstrskih tečajih za mlade glasbenike preplet glasbene, likovne in filmske umetnosti.
Festival Bled je nedvomno ena od pomembnih blejskih poletnih festivalskih stalnic, letos že 28. leto zapored. Kot poudarjajo v Društvu Kulturni hram – v sodelovanju z Zavodom za kulturo Bled organizatorju festivala – že vsa leta iščejo mostove med umetnostjo in občinstvom. »Festival s svojim konceptom kaže, da je umetnost kompleksna, pa vendar razumljiva tudi za glasbeno nešolanega človeka. Vse dogodke druži rdeča nit visoke kakovosti izvedbe ne glede na žanr,« ob letošnjem žanrsko raznolikem glasbenem programu dodajajo v društvu. »Na ta način postane poslušanje katerekoli glasbe prijetno doživetje, morda celo oplemenitenje njegovega doživljanja, saj predanost izvajalcev pritegne čutenje občinstva, njihova virtuoznost pa spremeni še tako težko literaturo v lahkoten poletni večer.«
Koncertni večeri bodo od jutri naprej vso prvo polovico julija potekali na treh različnih lokacijah: v Festivalni dvorani, v cerkvi sv. Martina in Grand Hotelu Toplice. Bogat program festivala je tudi letos oblikoval njegov ustanovitelj in vsa ta leta gonilna sila, direktor Festivala Bled Jernej Brence, ki poudarja: »Festival Bled je sestavljen kot knjiga s platnicami: lani kot L – Lačni Franz na začetku in Laibach na koncu; letos pa smo se odločili, da bomo bolj butični in smo za uvod in zaključek izbrali predvajanje nemega filma z živo glasbo. V sredini že 28 let bije srce festivala s klasiko, humorjem, filozofijo in resnico.«
Bogastvo glasbenih žanrov
Okvir letošnjega festivala torej tvorita dva nema filma z živo glasbo po vzoru kinematografov na začetku prejšnjega stoletja. V kraljestvu Zlatoroga je prvi slovenski celovečerni film, ki je nastal leta 1931, v drugem, še dve leti starejšem filmu Erotikon – z njim se bo festival 20. julija zaključil – pa je igrala prva slovenska filmska igralka Ita Rina. Za oba filma je spremljevalno glasbo po naročilu Slovenske kinoteke napisal skladatelj in pianist Andrej Goričar, ki bo na obeh koncertih tudi nastopil in vodil skupini mladih glasbenikov, ki jim je približal občutje davnih časov.
Med obema filmsko glasbenima dogodkoma se bo zvrstilo nekaj koncertov klasične glasbe. Srbska zasedba Libercuatro se bo predstavila s skladbami sodobnih skladateljev tanga, slovenska skupina Oryon pa z izbranim programom francoskih šansonov, tudi z nekaj biseri slovenske popevke v francoskem prevodu. Duo Dilemma, saksofonist in kitaristka iz Grčije izvajata improvizacije Mozartovih skladb, slovenski trio Firšt pa se spogleduje tudi z glasbenim standupom. Nedvomno bo zanimiv večer dveh odličnih interpretov glasbe in poezije Vite Mavrič in Janija Kovačiča z njunim projektom Kontra-Alba, najbrž pa ni presenečenje, da je koncert primorskega pripovedovalca štorij Iztoka Mlakarja že davno razprodan.
Ves čas festivala bo v avli Festivalne dvorane na ogled razstava avstrijske umetnice Barbare Scheikl, katere čustveno ganljiva in ekspresivna dela so narejena izključno z ročno tehniko kvačkanja, saj jo medij volna fascinira in navdihuje že od mladih nog.
Obširnejši spored koncertov s predstavitvami nastopajočih ter drugih dogodkov je na voljo na spletni strani Festivala Bled. Vstopnice za vse koncerte so na voljo v Festivalni dvorani Bled vsak dan med 10. in 17. uro oziroma pred koncerti na posameznem prizorišču.