V vročini se lubadar širi še hitreje, ključno je hitro spravilo napadenega lesa. / Foto: Gorazd Kavčič

Podlubniki ogrožajo gozdove

Na kranjskem gozdnogospodarskem območju je bilo letos za posek označenih že 43 tisoč kubičnih metrov napadenih smrek oz. desetkrat več kot v istem obdobju lani. Najhuje je v šenčurskih gozdovih.

Kranj – Lanska suša in vročina sta zelo oslabili drevje, predvsem pa smreko v nižinah Gorenjske, zaradi česar so se močno namnožili podlubniki. »Lastniki in gozdarji se z napadenim drevjem borimo že od lanskega poletja. Čeprav so padavine letos dokaj pogoste, to ne ustavi razvoja lubadarjev,« je v obvestilu lastnikom in drugi javnosti o stanju v gozdovih opozoril vodja kranjske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije Martin Umek. Lastnike pozivajo k takojšnji sanaciji.

Na kranjskem gozdnogospodarskem območju je bilo po Umekovih podatkih letos do 15. junija za posek označenih kar 43 tisoč kubičnih metrov napadenih smrek – lubadark oz. desetkrat več kot v istem obdobju lani. Najhuje je na širšem območju Šenčurja, kjer je odmerjeni posek za 86-krat večji (11.800 kubičnih metrov). Samo v revirju Šenčur so izdali kar 670 odločb za sanitarni posek, na celem območju pa 2.400.

»Ker smo komaj na začetku poletja, se bo napad podlubnikov nadaljeval. Tudi letos bo največ napadenega drevja na prodnatih tleh kranjsko-sorškega polja, na prisojnih legah in kamnitih tleh. Povečana populacija lubadarjev je povsod, od nižine pa vse do zgornje gozdne meje v gorah. V nevarnosti ni le smreka, močno se sušijo tudi hrasti, bresti, jeseni, ponekod celo bukve. Prizadeto je tako staro kot mlado drevje,« je razložil Umek.

Takojšnji posek

Lastnike, ki imajo v gozdu smreko, pozivajo, da poleti redno pregledujejo svoj gozd in so še bolj pozorni na morebitne znake napada lubadarjev (rjava črvina ob koreničniku pod smreko, spreminjanje iglic v rdečkasto barvo, sušenje in odpadanje iglic, čezmerno smoljenje v srednjem delu drevesa, sušenje vrhov). Ob pojavu takšnih znakov naj obvestijo svojega revirnega gozdarja in naj ne čakajo na odločbo, pač pa takoj začnejo posek in odvoz napadenega lesa. V vročini je razvoj lubadarjev še hitrejši, zato je hitro spravilo napadenega lesa ključno, da se škoda ne širi naprej. Prav tako naj lastniki takoj reagirajo ob prejemu obvestila gozdarja, da imajo v svojem gozdu lubadarke.

»Velikokrat lastnikom izvajalci obljubijo, da bodo pravočasno prišli posekat lubadarke, a zaradi obilice dela tega ne storijo pravočasno. Odgovornost za pravočasen posek pa je na lastniku in ne na izvajalcu,« je opozoril Umek. Usposobljene izvajalce je možno poiskati tudi na spletnem portalu https://www.mojgozdar.si/. »Ker so razmere na bližnjem evropskem trgu, kamor gravitira tudi naš les, slabe, lahko le upamo, da se bo odvoz napadenega drevja izvajal tekoče. V nasprotnem primeru je v skladu z zakonodajo treba hlodovino olupiti, lubje pa na primernem mestu zažgati,« je pojasnil.

Poziv obiskovalcem gozdov

Obiskovalce gozdov pozivajo, naj upoštevajo razmere v gozdu in ne ovirajo lastnikov oz. izvajalcev pri delu. »Morda na prvi pogled 'rana v gozdu' se bo s časom zacelila sama ali pa z našo pomočjo, če bo to potrebno. Prioriteta je sanitarni posek, saj s tem preprečujemo ali vsaj blažimo še večje negativne spremembe v naravi,« je poudaril Umek.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 14. januar 2011 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 14. januar 2011, št. 4

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 27. januar 2020 / 21:32

Zakonca na romarskih poteh

Romarska pot k svetemu Jakobu v Compostello v Španiji je začarala že marsikaterega popotnika, ali kakor je dejal večkratni romar dr. Vladimir Žumer z Zgornje Bele: ko greš, te okuži virus Santiaga. Na...

Kronika / ponedeljek, 27. januar 2020 / 21:31

Od države terja več kot petdeset milijonov evrov

Na kranjskem sodišču so v sredo ekspresno končali obravnave treh odškodninskih zahtevkov v skupni višini skoraj 52,5 milijona evrov, ki jih je nesojeni lastnik gradu Podvin, poslovnež Zlatan Kudić, vl...

Jesenice / ponedeljek, 27. januar 2020 / 21:30

Potrebna tudi obnova ostrešja

Pri obnovi Bucelleni-Ruardove graščine se je izkazalo, da je potrebna tudi celovita obnova ostrešja. Dela se bodo zavlekla do novembra, dodatni stroški pa so ocenjeni na 413 tisoč evrov.

Gorenjska / ponedeljek, 27. januar 2020 / 21:30

Kam s komunalnim blatom

Ker Madžarska, kamor smo izvažali večino slovenskega komunalnega blata, ne potrjuje več novih dovoljenj za izvoz blata, so ga na nekaterih čistilnih napravah že prisiljeni skladiščiti.

Gospodarstvo / ponedeljek, 27. januar 2020 / 18:13

Stečaj vplival na promet

V družbi Fraport Slovenija so v minulem letu na brniškem letališču zabeležili petodstotni padec števila potnikov, kar je predvsem posledica stečaja Adrie Airways. Z nadomestilom izpadlega prometa so z...