Od države terja več kot petdeset milijonov evrov
Na kranjskem sodišču so v sredo ekspresno končali obravnave treh odškodninskih zahtevkov v skupni višini skoraj 52,5 milijona evrov, ki jih je nesojeni lastnik gradu Podvin, poslovnež Zlatan Kudić, vložil zoper državo.
Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so se v sredo zaporedoma zvrstile tri pravde za skupno skoraj 52,5 milijona evrov odškodnine, ki jo poslovnež Zlatan Kudić, javnosti poznan tudi kot rekordni davčni dolžnik (25 milijonov evrov) in nekdanji lastnik gradu Podvin, zahteva od države. Tožnik se na sodišču ni pojavil, niti ne njegov pooblaščenec, a je sodnica Meta Pristavec obravnave vseeno opravila in vpogledala v listinske dokaze ter jih tudi vse tri zaključila. O vloženih odškodninskih tožbah bo izdala pisne sodbe, je še sporočila.
Kudić ne terja prvič od države milijonskih odškodnin, doslej pa po podatkih, ki smo jih pridobili od državnega odvetništva, ni uspel še z nobenim tožbenim zahtevkom. Iz preteklosti je recimo najbolj znana odškodninska tožba za 11 milijonov evrov, ki jih je od države zahteval, ker naj bi utrpel poslovno škodo, ker menda zaradi odvzema osebnih dokumentov med sojenjem ni mogel sklepati poslov.
Tokratne odškodninske tožbe zoper državo je Kudić na kranjsko okrožno sodišče vložil od januarja 2018 do avgusta 2019. Dve tožbi, v katerih od Republike Slovenije zahteva 3,5 milijona evrov in 25 milijonov evrov, je vložil zaradi domnevnega protipravnega ravnanja sodišč, v tretji zadevi, kjer zahteva 24 milijonov evrov odškodnine, pa zaradi domnevnega protipravnega ravnanja tožilstva. Na državnem odvetništvu odgovarjajo, da vse tri tožbene zahtevke zavračajo tako po temelju kot višini.
Kot smo izvedeli, v pravdni zadevi za 3,5 milijona evrov Kudić toži državo zaradi nepravilnosti, ki naj bi jih v stečajnem postopku na ljubljanskem okrožnem sodišču zagrešila sodnica in stečajni upravitelj. Odškodninsko tožbo za 25 milijonov evrov je vložil zoper državo in sodnico ljubljanskega sodišča. Zoper sodnico je sodišče zadevo že pravnomočno zavrglo, tako da pravda poteka le še zoper državo. Štiriindvajsetmilijonski zahtevek pa se nanaša na ravnanja tožilstva, pri čemer je tožnik odškodnino zahteval tudi od tožilca Boštjana Valenčiča, a je tudi v tem delu sodišče odškodninsko tožbo že zavrglo, tako da ta poteka le še zoper državo.
Na ljubljanskem okrožnem sodišču Zlatanu Kudiću in dvema soobtoženima že od leta leta 2013 sodijo zaradi očitkov o utaji davkov, pranja denarja in ponareditve oziroma uničenja poslovnih listin. Kot ustanovitelj družbe Maxicom naj bi izdajal fiktivne račune, nato pa zahteval preplačan davek na dodano vrednost. Na ta način naj bi pridelal kar 25 milijonov evrov davčnega dolga, ki pa ga finančna uprava najbrž nikdar ne bo mogla izterjati, saj je podjetje izbrisano iz sodnega registra in ni več na seznamu davčnih dolžnikov. Tik pred koncem kazenskega postopka je sicer Kudić, ki obtožbe tožilstva zanika, lani izginil, zato so septembra zoper njega razpisali tiralico, policija pa ga je po daljšem iskanju prijela na silvestrovo. Od tedaj na konec sojenja čaka v priporu.
Kudić je znan tudi gorenjski javnosti, saj je pred leti načrtoval nakup propadajočega gradu Podvin, ki ga je želel preurediti v hotel s sedmimi zvezdicami, a za grad ni poravnal niti kupnine.