Nesoglasja glede investicij v čistilno napravo
Mestna občina Kranj je izvedla revizijo projekta, skupnega s šenčursko občino, Odvajanje odpadnih voda Hrastje - Trboje, pri čemer ugotavlja, da je preplačala svoj delež za izgradnjo primarnega kanala in Čistilne naprave Trboje. Občina Šenčur ugotovitve iz revizijskega poročila in predlog kranjske občine za odkup njihovega lastniškega dela zavrača.
Občina Šenčur je prejela revizijo projekta Odvajanje odpadnih voda Hrastje - Trboje in predlog za odkup lastniškega deleža Mestne občine Kranj ter povrnitev preplačanega dela investicije.
Trboje – Kranjska občina je za skupen projekt z Občino Šenčur Odvajanje odpadnih voda Hrastje - Trboje izvedla revizijo, kjer med drugim ugotavljajo, da je zaradi upoštevanega napačnega razdelilnika preplačala svoj delež za izgradnjo skupnega dela primarnega kanala in izgradnje Čistilne naprave Trboje, in sicer v višini dobrih 274 tisoč evrov. Kot navajajo v dopisu Občini Šenčur, bodo v ta namen pripravili pogodbo za določitev pravilnega razdelilnika, ki je bil neustrezno definiran v skupnem dogovoru leta 2013, in predlog povrnitve preplačanega dela investicije.
Zapisali so še, da so v veljavnem elaboratu o oblikovanju cene storitev čiščenja komunalne odpadne vode in padavinske vode z javnih površin v mestni občini Kranj, občini Šenčur in občini Naklo vključene vse čistilne naprave, ki so na območju občin, torej Centralna čistilna naprava Kranj in čistilni napravi Golnik ter Trboje, čeprav je sporazum o enotni ceni sklenjen le za čiščenje odpadne vode v Centralni čistilni napravi Kranj. »Tako so visoki stroški obratovanja Čistilne naprave Trboje vključeni v enotno ceno za prebivalce vseh treh občin, čeprav se v čistilni napravi Trboje čistijo vode le iz dela občine Šenčur,« so navedli v kranjski občini, kjer ocenjujejo, da so prebivalci MOK na letni ravni preplačali 191.471 evrov zaradi obratovanja in vzdrževanja Čistilne naprave Trboje.
Poleg tega so se odločili, da kanalizacijo za naselje Hrastje izvedejo z zaključkom v Centralni čistilni napravi Kranj. »Tako vam v odkup ponujamo celotni lastniški del MOK v primarnem kanalizacijskem vodu v občini Šenčur in lastniški del v Čistilni napravi Trboje, ki skupaj glede na pravilen razdelilnik znaša 1.342.398,16 evra,« so zapisali v dopisu.
Ugotovitve revizije neutemeljene
Občina Šenčur je kot neutemeljene zavrnila trditve v dopisu MOK in ugotovitve v revizijskem poročilu. Kot so pojasnili, Občina Šenčur za čiščenje odpadnih voda iz objektov, priključenih na Čistilno napravo Trboje, v skladu z veljavnimi predpisi ne sme določiti drugačne cene kot za čiščenje odpadnih voda iz objektov, ki so priključeni na Centralno čistilno napravo Kranj. MOK in Občina Šenčur sta deleže sofinanciranja namreč soglasno določili v medsebojnih pogodbah oziroma dogovorih, ki so zavezujoči in jih je treba – kot poudarjajo v šenčurski občini – spoštovati. Morebitna sprememba razdelilnikov je možna le v primeru pisnega dogovora, s katerim pa se Občina Šenčur ne strinja.
Ob tem so tudi opozorili, da bi morali v postopku revizije za pravilno določitev rezultatov ugotoviti tudi rezultate v Čistilni napravi Golnik, ki prav tako ni izrecno navedena v sporazumu, je pa vključena v izračun enotne cene. »Zelo verjetno je namreč, da so tudi uporabniki z območja občine Šenčur sofinancirali del Čistilne naprave Golnik,« so poudarili v šenčurski občini.
Zavračajo predlog za odkup
Glede predloga za odkup lastniškega deleža pa na Občini Šenčur poudarjajo, da je v skupno investicijo v primarni kanal in Čistino napravo Trboje pristopila zaradi zagotavljanja funkcionalno zaokroženega izvajanja gospodarske javne službe za naselja Prebačevo, Trboje, Žerjavka, Voklo, Voglje ter za levi breg Save. Poleg tega pa tudi zaradi zagotovitve ekonomsko bolj racionalnega izvajanja, kot bi bilo zgolj za eno občino, torej tudi zaradi zagotovitve nižje cene za svoje občane.
Predlog za odkup lastniškega deleža kranjske občine v Čistilni napravi Trboje zavračajo in pričakujejo, da bo MOK spoštovala podpisane dogovore in v čim krajšem času zgradila primarni kanal ter ga priključila na trbojsko čistilno napravo. V primeru, da MOK ne bo spoštovala svojega dela dogovora in zagotovila priključitve vsaj levega brega Save, pa bo Občina Šenčur – kot so navedli v odgovoru kranjski občini – prisiljena zaščititi svoje interese ter vložiti odškodninski zahtevek zaradi nespoštovanja podpisanega dogovora. Pričakujejo tudi nadaljnje sodelovanje na področju enotne cene storitve in omrežnine za vse tri občine – MOK, Občino Naklo in Občino Šenčur – ne glede na to, v kateri čistilni napravi se čisti komunalna odpadna voda.