Trajnostni obisk je stvar odločitve
Tako Triglavski narodni park kot lokalne skupnosti na območju Julijskih Alp pozivajo k odgovornemu obiskovanju območja in še naprej spodbujajo trajnostno mobilnost. V ta namen bo poleti na širšem območju Julijskih Alp na voljo kar trideset linij dodatnih javnih prevozov, med njimi kot novost tudi električni kombi na območju Loga pod Mangartom.
»Naše osnovno izhodišče je, da je gost v Julijskih Alpah brez avtomobila popolnoma mobilen.«
Bled –Predstavniki Triglavskega narodnega parka in lokalnih skupnosti na območju Biosfernega območja Julijske Alpe so pred začetkom poletja predstavili prizadevanja za krepitev domačinom in naravi prijaznejšega obiskovanja krajev, ki se zadnjih nekaj let posebno v poletni turistični sezoni srečujejo s hudimi prometnimi obremenitvami.
Pa vendar je predanost trajnostni mobilnosti v Julijskih Alpah vse močnejša, ugotavlja koordinator Skupnosti Julijske Alpe in direktor Turizma Bohinj Klemen Langus. Na območju je vsako leto več možnosti za uporabo javnega prevoza, letos poleti bo tako na voljo že okoli trideset linij dodatnih javnih prevozov. Devet linij je tako samo na območju Bohinja, kjer že nekaj let pospešen gradijo učinkovit sistem kombinacije parkiranja stran od najbolj obremenjenih con in uporabe brezplačnega javnega prevoza.
Brez spoštovanja pravil ne gre
»Samo s spoštljivim korakom vsakega, tako domačina kot tudi obiskovalca, bomo v prihodnje še lahko uživali v lepotah, ki nam jih ponuja ohranjena naravna in kulturna dediščina. Ob številnih obiskovalcih je to vse težja naloga in brez pravil, ki jih postavljamo tako živečim v naši občini kot tudi vsem obiskovalcem, ne gre,« poudarja župan Bohinja Jože Sodja.
»Naše osnovno izhodišče je, da je gost v Julijskih Alpah brez avtomobila popolnoma mobilen. Vendar pa se mora za to odločiti. Predvsem dnevnim obiskovalcem svetujemo, naj preverijo vse možnosti, ki so jim na voljo na tem območju, tako za prihod v destinacijo Julijske Alpe kot za mobilnost znotraj nje. Če pridejo z avtomobilom, pa naj preverijo, kje lahko parkirajo zunaj osrednjega območja Triglavskega narodnega parka in Julijskih Alp in se naprej odpravijo trajnostno, torej z javnim prevozom, s kolesom ali peš,« poudarja Klemen Langus.
Vse več možnosti javnega prevoza
Brezplačni javni prevozi bodo to poletje na voljo tudi na Bledu in v okolici. Avtobus Bled–Pokljuka bo vozil štirikrat na dan, avtobus, ki bo povezoval Bled z okoliškimi vasmi, petkrat, in avtobus, ki bo vozil okoli jezera, pa vsako polno uro. Kot je povedal direktor Javnega zavoda Turizem Bled Blaž Veber, posebno skrb letos namenjajo informiranju obiskovalcev in gostov kot tudi trajnostni rabi virov in prostora.
V Kranjski Gori bodo tudi to poletje nadaljevali umirjanje prometa v dolini Vrata. Občina bo poskrbela za brezplačne avtobuse, ki bodo od 1. julija do 3. septembra v dolino vozili gornike in obiskovalce. V glavni sezoni bodo poskrbeli za tri avtobuse, ki bodo nepretrgoma vozili od 5. do 21. ure, na voljo bo tudi plačljivi turistični avtobus, ki bo vozil na relaciji Planica–Mojstrana, je povedal Matjaž Podlipnik iz Slovenskega planinskega muzeja v Mojstrani. Za obiskovalce Vrat je urejeno novo parkirišče na območju nekdanje železniške postaje v Mojstrani.
Informacije so že na voljo
Majda Odar, vodja Informacijsko-izobraževalne službe TNP, je opozorila, da so za obiskovalce pripravili številne publikacije z ažurnimi informacijami o voznih redih, urejenih pohodniških poteh, prostih parkirnih mestih podobno, na voljo so tudi v digitalni obliki na spletnih straneh organizacij, vključenih v Skupnost Julijske Alpe.
Poudarila pa je tudi opozorilo Planinske zveze Slovenije pohodnikom in planincem, ki se mu pridružujejo v Triglavskem narodnem parku: »Sledite označenim potem. V Sloveniji imamo deset tisoč kilometrov markiranih in vzdrževanih planinskih poti, zato ni razloga, da iščete brezpotja.«