Na igrišče v beli obleki in z metuljčkom
Ob Dvorcu Visoko je minuli konec tedna znova oživelo travnato teniško igrišče, na katerem je potekal drugi turnir pod imenom Tenis v belem. Ker letos praznujemo vseslovensko Tavčarjevo leto, je bil turnir tokrat posvečen njegovi strasti do športa.
Moški so morali imeti dolge bele hlače, belo srajco in baretko ter obvezno lesenega metuljčka, ženske pa belo obleko in klobuk.
Visoko– Pisatelj Ivan Tavčar je namreč poleg kolesarstva – v zgodovino se je zapisal kot prvi predsednik prvega slovenskega kolesarskega kluba, imenovanega Klub slovenskih biciklistov Ljubljana – spodbujal tudi razvoj tenisa, zato je dal na Visokem že leta 1897 urediti prvo travnato teniško igrišče na Slovenskem. Njegovi strasti do športa so posvetili tudi tokratni turnir Tenis v belem, ki so ga v Zavodu Poljanska dolina pripravili v sodelovanju s Športnim društvom Partizan Gorenja vas. Turnir na Visokem je bil namenjen neregistriranim teniškim igralcem, ki so se pomerili v igri dvojic.
Posebno privlačno je bilo za gledalce sobotno dogajanje, ki je udeležence in obiskovalce vrnilo več kot sto let v zgodovino. Šestnajst igralcev, ki so se pomerili v igri dvojic na travnatem igrišču, med njimi dve dami, je moralo upoštevati posebno pravilo oblačenja, ki za nedeljo ni bilo zapovedano. Turnir v soboto je namreč potekal v tradicionalni beli opravi. »Moški so morali imeti dolge bele hlače, belo srajco in baretko ter obvezno lesenega metuljčka, ženske pa belo obleko in klobuk. Igralci so morali pri igri uporabljati lesene teniške loparje,« je razložil predsednik Tenis kluba Gorenja vas Izidor Selak. Vsi igralci so se strinjali, da je občutek na travnatem igrišču čisto posebno doživetje. »K posebnemu občutku na tem igrišču pa pripomore še čudovit ambient Dvorca Visoko in tukajšnje narave,« je poudaril Danilo Pajer iz Gorenje vasi. Teniško igrišče na Visokem je namreč eno od zgolj dveh igrišč v Sloveniji na naravni travnati podlagi. Kot je opozoril Franc Dolenec iz Srednje vasi, je vzdrževanje igrišča na naravni travi izredno zahtevno in drago. Po besedah Izidorja Selaka so igrišče začeli urejati že v aprilu, za njegovo končno podobo pa je bila potrebna posebna kosilnica, s katero so travo pokosili na natanko 0,9 milimetra. Sezona na takem igrišču traja od maja, če dopušča vreme, pa do konca avgusta, mogoče še nekaj dni v septembru. »Sezona je zelo kratka in tudi zato takih igrišč v Sloveniji ni več.« Drugo travnato igrišče ima v lasti Vojko Arzenšek iz Šentjurja pri Celju, ki se je z veseljem odzval povabilu, da v igri dvojic nastopi na sobotnem turnirju. Želi si, da bi taki dogodki pripomogli k promociji igranja tenisa na travnatem igrišču in bi lahko izvedli profesionalne turnirje, in sicer za zahodni del države na igrišču na Visokem, za vzhodni del pa na njegovem igrišču v Šentjurju. Kot je pojasnil Izidor Selak, je igra na travnati podlagi predvsem zaradi višine odboja, hitrosti žogice in drugih lastnosti precej drugačna kot na trdi in peščeni podlagi.
Najboljše tri dvojice so ob koncu tekmovanja v večernih urah v znak zmagoslavja dvignile posebne pokale v obliki teniških žogic. Zmagovalni pokal je pripadel Tinetu Peternelu in Rožletu Revnu, ki sta priznala, da sta bila na koncu že precej utrujena. To pa ju ni ustavilo, da se ne bi z novimi dvojicami pomerila še na nedeljskem turnirju.