Druženje jim veliko pomeni
Na Svetem Andreju je potekalo srečanje skupin starih za samopomoč, ki delujejo v okviru krajevnih organizacij Rdečega križa – OZ Škofja Loka, njihova vloga pa je predvsem druženje in pogovori.
Sveti Andrej – Gostišče Rupar na Svetem Andreju pri Škofji Loki je minuli torek ponudilo prijeten prostor za druženje na 15. tradicionalnem srečanju skupin starih za samopomoč. Te delujejo pri Rdečem križu (RK) – Območnem združenju Škofja Loka, kjer so delo s starejšimi vzeli pod svoje okrilje.
V občinah Gorenja vas - Poljane, Škofja Loka, Žiri in Železniki trenutno deluje deset skupin starih za samopomoč, kot je pojasnila koordinatorka skupin Majda Rant, pa je njihov namen zadovoljevanje nematerialnih potreb starih ljudi. »Namen skupin je druženje in pogovori. Člani skupine na svojih srečanjih obravnavajo različne življenjske teme. Poleg pogovora opravljajo različne dejavnosti, kot so telovadba, vaje za spomin, petje, ugibanje skritih predmetov, krajši ali daljši izleti, praznovanja osebnih praznikov in podobno,« je pojasnila Majda Rant in dodala, da se morajo člani v skupini dobro počutiti. Skupina mora imeti voditeljico, ki opravi potrebno izobraževanje, to pa organizira Zveza društev za socialno gerontologijo. Prav tako se je moč ves čas izobraževati na seminarjih in ob literaturi.
»Biti prostovoljec ni samo delo. Gre za druženje, spoznavanje novih ljudi, polnih energij in drugačnih idej, ljudi brez predsodkov, ljudi, ki jim ni vseeno. Tej skupini prostovoljcev, ki želijo dati nekomu nekaj, ste se pridružili tudi vi,« je na srečanju v imenu Rdečega križa – Območnega združenja Škofja Loka povedala članica odbora Zorica Škorc, ki je tudi predsednica Krajevnega odbora RK Trata. »S prostovoljskim delom izboljšujete kakovost življenja v družbi in sodelujete pri aktivnem delovanju starejših. Zadovoljevanje nematerialnih potreb starejših je izjemno pomembno za celotno družbo,« je še poudarila Zorica Škorc.
Zbrane na srečanju sta pozdravili tudi Barbara Grintal iz Zveze društev za socialno gerontologijo Slovenije in organizatorka lokalnih mrež Mateja Prosen. Obe sta poudarili veliko vlogo skupin in druženja. V imenu županov vseh štirih občin je zbrane nagovoril tudi podžupan Občine Gorenja vas - Poljane Anton Debeljak in se prostovoljkam zahvalil za njihovo delo.
Srečanje je popestrilo predavanje o zdravilih Nine Pisk, nastop otrok iz Vrtca Žiri, pod vodstvom Apolonije Kandus so poskrbeli za vaje za možgane. Sledilo je še razgibavanje pod vodstvom Bernarde Lukančič, za glasbeno vzdušje pa je skrbel harmonikar Heron Šubic iz skupine Klas.