V Varnostnem svetu
Republika Slovenija je le nekaj tednov pred praznikom svoje državnosti dosegla nov državniški uspeh: že drugič je bila izvoljena za nestalno članico Varnostnega sveta OZN, ta pa je ena najvidnejših svetovnih institucij …
Za mir in varnost v svetu
Poglejmo najprej, kaj ta organ sploh je. »Varnostni svet Združenih narodov (angleško United Nations Security Council) je eden izmed petih glavnih organov Organizacije Združenih narodov (OZN). Njegova naloga je ohranjanje miru in varnosti v svetu. Šteje 15 članic, od katerih je 5 stalnih (ZDA, Združeno kraljestvo, Francija, Ljudska republika Kitajska in Rusija). Ostale se imenujejo nestalne članice in jih za obdobje dveh let izvoli Generalna skupščina OZN. Za sprejem odločitve zadostuje, da se strinja 9 od 15 članic, med katerimi mora biti vseh 5 stalnih članic – torej imajo te pravico veta. Varnostni svet lahko določi kulturne ali ekonomske sankcije proti državam med krizami ali vojno, odloča o tem, kdo koga lahko napade, pošilja misije na problematična območja itd. Resolucije Varnostnega sveta so za razliko od drugih resolucij zavezujoče. Njegovo delovanje nadzira Generalna skupščina OZN. Slovenija je bila doslej dvakrat izvoljena v Varnostni svet, in sicer v mandatih 1998–1999 in 2024–2025.« / VS ima stalne in nestalne članice. Stalnih članic je pet, to so države zmagovalke v drugi svetovni vojni: Republika Kitajska, Francija, Sovjetska zveza, Združeno kraljestvo in ZDA. Dve od teh držav, Republiko Kitajsko in Sovjetsko zvezo, sta kasneje zamenjali njuni pravni naslednici: Ljudska republika Kitajska (leta 1971, Tajvan kot predstavnik nacionalistične Čankajškove Kitajske pa je izgubil članstvo v ZN) in Rusija (leta 1991, ob razpadu Sovjetske zveze). Vsaka od petih stalnih članic ima pravico do veta na katerokoli resolucijo varnostnega sveta. / Nestalnih članic je deset. Za dvoletni mandat, ki se začne 1. januarja, je izvoljenih še 10 držav, vsako leto se jih zamenja po 5. Države so izbrane po regionalnih skupinah po opredelitvi OZN. Afriška skupina izbere tri članice, Latinska Amerika in Karibi, Azija in skupina, v katero spadajo zahodna Evropa in druge države, vsaka po dve članici, vzhodnoevropska skupina pa eno. Poleg tega je ena od članic arabska država, izvoljena pa je izmenično iz azijske in afriške skupine. (Prirejeno po Wikipediji)
Nekaj izjav
Kandidatki za vzhodnoevropski sedež v VS sta bili dve: Slovenija in Belorusija. Glasovanja se je udeležilo 191 držav, za izvolitev je bilo potrebnih 128 glasov. Slovenija jih je že v prvem krogu dobila kar 153, Belorusija le 38. Preberimo nekaj komentarjev, ki so jih ob naši izvolitvi izrekli njeni akterji. / Josep Borrell, visoki zunanjepolitični predstavnik EU: »To je izjemno dober rezultat, ki govori sam zase. Pomeni, da ima mednarodna skupnost države, ki so tako kot Slovenija svobodne in demokratične, raje od držav, kot je Belorusija.« / Diplomat Roman Kirn, nekdanji veleposlanik Slovenije pri ZN: »Kaj pomeni ta položaj? To je profesionalni izziv za diplomate. To bo nekaj, česar mnogi še niso doživeli. Iz tega bodo izšli opolnomočeni in usposobljeni. Ampak to je politični in profesionalni izziv, ko gre za delo VS. Namreč, glasovanje ni odvisno samo od ekipe v New Yorku, ampak od stališč vlade in MZZ. Zato se zavzemam, da bi vlada pred začetkom mandata sprejela načela delovanja. Pred prvim mandatom smo jih. Ta načela nas držijo trdno na nogah, da nas na razburkanem morju ne bo premetavalo. Da smo samozavestni, pravični, moralni, konsistentni. Države, kot smo mi, so podvržene neverjetnemu pritisku in pričakovanjem držav, kako naj glasujemo. Če nimamo lastnih trdnih stališč, se bo težko upreti.« Tanja Fajon, zunanja ministrica: »Uspelo nam je. Slovenija bo s 1. januarjem 2024 – prvič po letu 1998 – prevzela sedež nestalne članice Varnostnega sveta OZN. Čeprav pot do sem ni bila lahka, smo ponovno pokazali, da takrat, ko stopimo skupaj in zavzeto delamo za jasen cilj, slovenska diplomacija zna in zmore dosegati vrhunske rezultate. Članstvo v Varnostnem svetu OZN je za Slovenijo izjemna priložnost in hkrati tudi odgovornost, predvsem v času, ko se soočamo z velikimi geopolitičnimi spremembami in delitvami …« (Vir: MMC RTV SLO)
Bolje nekaj kot nič
Varnostni svet OZN naj bi torej skrbel za ohranjanje miru in varnosti v svetu. O njegovi učinkovitosti v tem poslanstvu bi lahko razpravljali, a dejstvo je, da je edina stalna institucija na svetu, kjer za isto mizo ves čas sedijo predstavniki petih velesil in drugih držav. Brez njega bi bilo na kriznih žariščih po vsem svetu gotovo še slabše, kot je. Tudi v tem oziru se potrjuje temeljno filozofsko spoznanje: da je bolje nekaj kot nič. Ta nekaj pa bi motali tudi v tem primeru povečati v nekaj več.