Moč solidarnosti
Na spominski slovesnosti ob 78. obletnici osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen pod Ljubeljem je minister Matej Arčon poudaril, da nas ta dogodek vsako leto znova spomni na najtemnejše ure naše zgodovine. »A nas ob tem tudi uči, da je v vsaki grozi priložnost za rast solidarnosti in človečnosti.«
Podljubelj – S polaganjem vencev k spomeniku Obtožujem/J'accuse in spominsko slovesnostjo so v soboto zaznamovali 78. obletnico osvoboditve koncentracijskega taborišča Mauthausen. Med letoma 1943 in 1945 je bilo pod Ljubelj privedenih okoli 1800 političnih internirancev 13 narodnosti. Njihovo trpljenje je bilo cena za gradnjo predora, ki naj bi izboljšala prometne poti nemške vojske do Jugoslavije. Kot je povedal letošnji osrednji govornik minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon, mora biti danes naša prva misel namenjena spominu na žrtve taborišča, druga misel pa domačinom, pogumnim moškim in ženskam, ki so nesrečnim jetnikom pomagali, kolikor so le lahko. »Naša odgovornost je, da nedvoumna zgodovinska dejstva ohranimo za prihodnje generacije, da se upremo vsakršnemu poskusu relativizacije ali zmanjševanja zgodovinske krivde tistih, ki so to taborišče postavili in vzdrževali.«
Kot je dejal Arčon, se danes v Evropi srečujemo z novo vojno, v Sloveniji pa marsikdaj z občutkom nemoči in obupa, ker kar se ne moremo prenehati medsebojno obtoževati. »Sodelovanje je morda naporno, terja ogromno časa in energije, sodelovanje je strma pot. Ampak druge poti ni.« To, da s sodelovanjem gradimo in ohranjamo solidarno, vključujočo, humano Slovenijo in Evropo, je najmanj, kar jim dolgujemo, je poudaril Arčon.
Tržiški župan Peter Miklič je dejal, da četudi se zgodovina ponavlja, o čemer priča tudi vojna v Ukrajini, nas to ne odvezuje naše dolžnosti, »da se z vso močjo trudimo proti vsakršnim poskusom, ki napeljujejo v vojne, da obsodimo tudi vsakršno lahkotno govorjenje o vojni. Da takoj ustrezno reagiramo na nestrpnost, kakršnokoli diskriminacijo in sovražni govor, kajti besede so močno orožje in spodbujanje k nasilju je nevarno in necivilizirano početje«. Predsednik ZZB za vrednote NOB Marijan Križman pa je opozoril: »Tisti dan, ko bomo nehali hoditi k spomenikom in na grobove padlih, tisti dan bomo pozabili na zgodovino in ta se bo ponovila.« Med gosti so bili visoki predstavniki tujih diplomatskih predstavništev v Sloveniji, tudi predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.