Katarina Kresal si je ob koncu minulega tedna še ogledala reševalno vajo v gorah, sredi tega pa je nepreklicno odstopila s položaja notranje ministrice. (Foto: Tina Dokl)

Kresalova naposled odstopila

Česar nista mogli doseči dve interpelaciji, sta dosegla dva neodvisna organa, računsko sodišče in protikorupcijska komisija. Zaradi njunih ugotovitev o ravnanju pri najetju stavbe za nacionalni preiskovalni urad je v sredo odstopila notranja ministrica Katarina Kresal.

Dramatičnih dogodkov, ki pretresajo mednarodno in domačo javnost, kar noče biti konca. Prejšnji teden je padanje indeksov na vodilnih svetovnih borzah zbudilo strah, da svet po letu 2008 spet drsi v novo recesijo. Ta teden pa vznemirja val nasilja, ki je zajel britanska mesta. Izgredi so izbruhnili v Londonu, ko je bil v policijski akciji ubit neki moški. Prvotni protesti zoper ravnanje policije so se sprevrgli v splošno uničevanje, požiganje in plenjenje trgovin. Gre zgolj za huliganstvo ali so do nasilništva pripeljale razmere, ki so jih povzročili gospodarska kriza, velika brezposelnost in brezperspektivnost predvsem mlade generacije?

Po začasnem uspehu malicali - klobase

Več kot teden dni trajajoča stavka v Luki Koper se je prejšnji konec tedna po pogajanjih, na katerih je uprava luke izpolnila ključne zahteve stavkajočih, slednjič končala. Za zdaj srečno pa se je v soboto razpletla tudi napovedana zapora predora Karavanke. Napovedali so jo slovenski avtoprevozniki, potem ko je Avstrija skozi predor še dodatno omejila promet težkih tovornih vozil. Dogovor o povračilu cestnine, ki jo je avstrijski upravnik predora ASfinag ponudil prevoznikom, teh ni prepričal. Tudi slovenski prometni minister Patrick Vlačič ne, ki jih je pozival, naj ne blokirajo slovenske cestne infrastrukture. V soboto so se slovenski avtoprevozniki zbrali pred predorom Karavanke, delegacijo pa poslali na avstrijsko stran, da bi se sestali s predstavnikom Asfinaga in skušali doseči prenehanje prepovedi vožnje. S telefonskim klicem na avstrijsko prometno ministrstvo je sosednjim organom uspelo izposlovati, da so skozi predor spustili štirinajst slovenskih tovornjakov, s čimer so bili slovenski avtoprevozniki zadovoljni in protesta niso nadaljevali. Na koncu so se prav po šofersko veselili začasnega uspeha in v družbi predsednika sekcije za promet pri Obrtni zbornici Slovenije Andreja Klobase prigriznili – klobase. Problem pa ostaja, in če ga slovenski minister Patrick Vlačič skupaj z avstrijsko kolegico ne bo začel reševati, se že ta konec tedna lahko zapora ponovi.

Kresalo se je okoli Kresalove

Kljub razpetosti med dve fronti, Koper in Karavanke, se Vlačič še kar drži, čeprav stranka SDS zaradi obeh terja njegov odstop. Dve fronti pa sta bili ta teden usodni za notranjo ministrico Katarino Kresal. Najprej ji je negativno mnenje o zagotavljanju prostorov za potrebe nacionalnega preiskovalnega urada izreklo računsko sodišče, po objavi revizije pa je premieru Borutu Pahorju ponudila svoj odstop, ki pa ga prvič ni sprejel, temveč ji je naložil le, naj vestno izpolni priporočila računskega sodišča. Ko pa je naslednji dan še komisija za preprečevanje korupcije ugotovila, da je šlo pri najemu stavbe za NPU za koruptivno dejanje, je ministrica Kresalova nepreklicno odstopila. Tokrat je Borut Pahor odstop sprejel.

Računsko sodišče maje ministrske stolčke

Kresalova ni edina ministrica, ki se ji je stolček zamajal zaradi odločitve računskega sodišča. Slednje je predsednika vlade dvakrat pozvalo k razrešitvi ministra, in sicer za Karla Erjavca in Franca Križaniča. Medtem ko je prvemu pozivu Pahor prisluhnil in DeSUS-ovega ministra odslovil iz vlade, je finančnega (iz svoje stranke SD) obdržal. V primeru Kresalove pa računsko sodišče ni pozvalo k razrešitvi. To je premier navajal kot razlog, da njenega odstopa spočetka ni sprejel. So pa že takoj po revizijskem poročilu ministrico k odstopu ogorčeno pozivale opozicijske stranke. Kot je znano, je Katarina Kresal v svojem ministrskem mandatu doživela (in preživela) že dve interpelaciji. Ta teden so v opoziciji napovedovali še tretjo, če sama ne odstopi. Kar nista dosegli dve interpelaciji, sta sedaj odločitvi dveh institucij pravne države. Po odločitvi protikorupcijske komisije (iz odločanja se je izločil njen predsednik Goran Klemenčič, v času najema prostorov za NPU državni sekretar na notranjem ministrstvu) je Kresalova nepreklicno odstopila. Pahor je dejal, da njeno odločitev razume in spoštuje in da bo predsednika državnega zbora Pavla Gantarja (jeseni se bo poslovil tudi on) o njenem odstopu obvestil v zakonitem roku.

Bodo predčasne volitve?

Ali odhod Kresalove iz ministrske ekipe pomeni tudi njen odhod z vrha LDS? O njeni zaupnici bodo kmalu odločali organi stranke, je napovedala. Za Pahorjevo manjšinsko vlado, v kateri je poleg njegove stranke SD le še LDS, je odstop še dodaten žebelj v krsto. Sam pravi, da se bo treba kmalu odločiti, kako naprej. Ta hip ocenjuje, da je osrednji izziv slovenske politike sprejem rebalansa proračuna, ki je po padcu pokojninske reforme nujen za stabilnost javnih financ. To je predpogoj za mirno in preudarno razpravo o ravnanju vlade in državnega zbora glede nadaljnjega vodenja države, so zapisali v njegovem kabinetu. V opozicijskih vrstah pa so spet oživele zahteve po predčasnih volitvah.

Vučko stopil v Golobičeve škornje

Ob vseh političnih škandalih pa še ena dobra novica: gorenjski rojak, Bohinjec Dušan Vučko je nastopil petletni mandat na čelu državne volilne komisije. Na tem mestu je nadomestil legendarnega Marka Golobiča, ki je to službo vodil od njenega začetka.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / nedelja, 20. november 2011 / 07:00

V Kranju bo le še gledalka

Ena naših najuspešnejših športnih plezalk, Škofjeločanka Natalija Gros je po več kot petnajstih letih sklenila, da konča tekmovalno kariero.

Objavljeno na isti dan


Medvode / sreda, 29. april 2015 / 11:05

V Mednem bo še kar kolona

Postavitev začasnega montažnega mostu v Mednem se je zavlekla zaradi zahtev za revizijo. Odločitev bodo najverjetneje sprejeli v maju.

Železniki / sreda, 29. april 2015 / 11:00

Prevc prestopil v NSi

Nekdanji poslanec in vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc, ki je bil vrsto let tudi župan Železnikov, je ta mesec presenetil s prestopom v NSi.

Kranjska Gora / sreda, 29. april 2015 / 10:58

V Ratečah zaskrbljeni zaradi beguncev

V začetku prejšnjega tedna so na zboru krajanov v Ratečah izrazili zaskrbljenost zaradi namena sosednje Italije, da v poslopju nekdanje stražarnice na mejnem prehodu uredi center za begunce.

GG Plus / sreda, 29. april 2015 / 10:52

Maja 1945: beg v neznano

Druga svetovna vojna naj bi se v Evropi končala 9. maja 1945. Kako pa je bilo tistega dne pri nas? Natančneje: v Kranju. Eno od izvirnih pričevanj imamo v dnevniku, ki ga je pisal Žirovec Anton Žakelj...

Nasveti / sreda, 29. april 2015 / 10:47

Tanja odgovarja

Pozdravljeni, Tanja. Ker sem redna bralka vaše rubrike, sem se tudi sama odločila, da vam pišem. Najbolj me zanima, ali se mi v bližnji prihodnosti obeta služba. Vnaprej se vam zahvaljujem...