Ko se je rodila sestra Brigita

Spomini na služkinjo Baro, 1. del

Življenje nas nenehno uči in spodbuja, a mu včasih žal prisluhnemo šele, ko je (pre)pozno ... Usoda nam pošilja na pot ljudi z izkušnjami, pa gledamo stran, prepričani, da smo pametnejši od njih.

Izkušenj, ki si jih je skozi leta nabrala današnja sogovornica Nikolina, ni malo. Življenje jo je premetavalo sem ter tja. Z vsakim padcem na kolena je bila bogatejša za ščepec novih modrosti.

»Tragedija v naši družini se je začela leta 1951, ko se je rodila sestra Brigita,« pripoveduje Nikolina. Moj oče je bil profesor na eni od srednjih šol. Imel je dva obraza: enega za doma, drugega za javnost. Znal je biti precej surov, a zunaj naše hiše tega ni nihče nikoli izvedel. Živeli smo v predmestju Ljubljane. Gradili smo hišo v soseščini samih intelektualcev. Bili so preprosti, zelo delovni, skromni. Večina je prišla v glavno mesto študirat z vseh koncev Slovenije, imeli so kmečke oziroma delavske korenine.

Moj oče pa ne. On je bil doma iz premožne predvojne družine. Leta 1946 jim je oblast vzela vse, kar so imeli, brat je zbežal čez mejo, pred petimi leti je umrl v Čikagu. Babica je bila vzgojena kot gospa in tudi ko so nekaj let tolkli največjo možno revščino, je ostala gospa. Ded dolgo ni dobil nobene službe. Na železniški postaji je z lopato metal premog z vagonov na tla. Za družino bi bilo veliko lažje, če bi babica privolila, da se preselijo k njeni sestri, ki je bila omožena na Štajerskem. Vse upanje, povezano z lepšo prihodnostjo, ki ga je imela, je gradila na karieri mojega očeta, edinega otroka, ki ji je po begu najstarejšega sina v Ameriko še ostal. Za deda ji je bilo po čustveni plati vseeno. Tako in tako sta se poročila na izrecno željo sorodnikov.

Žal je okoli leta 1950, še zelo mlada, zbolela za sklepnim revmatizmom, težave ji je povzročala tudi osteoporoza, potrebovala je nego podnevi in ponoči. Moj oče je s časom ugotovil, da sploh ni bila tako revna, kot je govorila. Na varno je skrila precej zlatnine, s katero je financirala očetov študij in kasneje tudi gradnjo naše nove hiše.

Nikoli nismo vedeli, kdaj govori resnico in kdaj laže. Zanjo je skrbela neka starejša gospa, ki je bila tudi sama že precej betežna. A ker sta bivali v pritličju, z njima nismo imeli veliko stikov.

Po sestrinem rojstvu leta 1951 je mami zbolela. Depresija je bila tako huda, da se je najprej za nekaj tednov preselila k nam teta Vilka. Žal pa se z atijem nista razumela, že od prvega dne sta bila na bojni nogi. Študirala je pravo, a ni nikoli diplomirala. Ni ji bilo všeč, ko ji je ati očital, da je nesposobna in da je zato družini v sramoto. Zdržala je dva, tri mesece, ga poslala v tri krasne in odšla. Pa je menda imela mene in Brigito zelo rada in je lepo skrbela za naju. Zvrstilo se je kar nekaj varušk, žal nobena ni dolgo zdržala.

Končno smo dobili novo služkinjo, za katero je moral ati krepko plačati tistemu, ki jo je pripeljal iz ene od južnih republik. Bila sem še premajhna, imela sem komaj enajst let, da bi razumela, kaj se dogaja med odraslimi. Kasneje so mi povedali, da je bila Bara ob prihodu eno zmedeno, prestrašeno in izgubljeno bitje. Leta 1952 je bila zelo huda zima, zapadlo je ogromno snega, ona pa je imela na sebi le jakno, gumijaste škornje, krilo do tal, pod njimi pa nič. Še nogavic ne. Stara je bila približno 15 let. Njen »lastnik« jo je najprej hotel prodati za služkinjo v gostilni, a se je gostilničarka uprla. Dekle je imelo po svoje srečo, saj je bilo na pogled precej grdo, zelo globoko je dihala skozi usta, ker so ji med tepežem še kot otroku zlomili nos. Trgovina z belim blagom je takrat kar lepo cvetela …

V šoli smo imeli k sreči srbohrvaščino in tako sem se ji lahko sčasoma približala. Ob vsakem šumu se je zdrsnila in se z rokami pokrila čez glavo. Kasneje mi je zaupala, da je tudi spala oblečena. Za vsak primer, če bi prišli ponjo, da bi lahko zbežala skozi zadnja vrata. Moram pa reči, da me je njena nezaupljivost bolela, saj ji nisem nič slabega hotela. Imela pa je voljo, res jo je imela, do učenja in do prilagajanja, zato se je njeno življenje kasneje lepo obrnilo.

Ati je bil do nje zadirčen in grob. To me je zelo šokiralo, saj je bil do naju z Brigito nežen, skrben in ustrežljiv. Je bil takšen zaradi mamine depresije, posledično pa zato, ker je pogrešal žensko? Morda.

Včasih mi je Bara pokazala modrice, ki jih je dobila, ker ni znala narezati cvetja za v vazo ali postlati postelje, tako kot bi bilo treba. Mami je ali spala ali pa jo kritizirala. Na srečo se ji je zdravje povrnilo, ko je ati s pomočjo zvez in poznanstev dobil iz tujine nova zdravila zanjo.

Ker Bara ni znala kuhati, je priskočila na pomoč babica. Imela je zveze pri nunah. K njim je potem hodila Bara, se učila kuhanja, gospodinjstva, štikanja, likanja … Iz meseca v mesec je postajala bolj vzravnana in bolj samozavestna.

Ko je mami ozdravela, se je atiju oddahnilo. Bilo je res nerodno, ko je moral študentom predavati eno, doma pa je imel služkinjo, ki je ne bi smel imeti. Mami je spet šla v službo, bila je namreč tipkarica na sodišču. Zanimivo pa je bilo, da je z našo Baro ohranila stike tudi po tem, ko si je ta našla službo drugje. Zakaj točno, ne vem. Spomnim se, kako smo naložili sestrico v voziček in potem smo ga potiskali ob Ljubljanici in po stranskih uličicah na čisto drugi konec Ljubljane.

(Se nadaljuje)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 15. januar 2019 / 22:49

Lani največ uprizarjali Cankarja

V Prešernovem gledališču se že pripravljajo na 49. Teden slovenske drame, ki se bo v Kranju tradicionalno začel na svetovni dan gledališča, to je 27. marca, in bo predvidoma trajal do 8. aprila. Selek...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / nedelja, 23. oktober 2011 / 07:00

Sporočilo za starše šolarjev (4)

Navade prvošolcev in drugošolcev so zelo pogojene z uvedbo devetletke. Po eni strani jih še malo ujčkamo, po drugi strani pa že veliko zahtevamo. To nekako ne gre vedno skupaj in je zato težko lo...

Nasveti / nedelja, 23. oktober 2011 / 07:00

Pravljice v svetilkah

Nedeljsko popoldne, ki mu daje ritem tv-prenos formule 1, ko sedim za računalnikom in se kratkočasim s pajkovo pasjanso. V ušesa mi prileti napovedovalčev krik: junak iz Heppenheima. Heppenheim?...

Zanimivosti / nedelja, 23. oktober 2011 / 07:00

Na razstavi več kot 350 vrst gob

Kranj - Gobarsko društvo Kranj je minuli konec tedna v Planetu Tušu v Kranju pripravilo svojo drugo gobarsko razstavo to jesen. Po besedah determinatorja Francija Vrhovnika so na...

Bohinj / nedelja, 23. oktober 2011 / 07:00

Žičnice Vogel iščejo direktorja

V družbi Žičnice Vogel Bohinj znova iščejo novega direktorja, a to naj ne bi vplivalo na njeno poslovanje.

Kronika / nedelja, 23. oktober 2011 / 07:00

Že dve zastrupitvi z žganjem

Kranj - Letos so policisti na Gorenjskem obravnavali že dva primera zastrupitve z rastlino belo čmeriko, ki so jo občani pomotoma namočili v žganje. V obeh primerih so strupeno b...