Družinska zdravnica s srcem
Ob svetovnem dnevu družinskih zdravnikov je o lepih plateh poklica spregovorila družinska zdravnica iz Zdravstvenega doma Radovljica Julija Šter.
Družinski zdravniki so opozorili, da želijo in potrebujejo več časa za svoje bolnike. Več časa zanje si od zdravnikov najbolj želijo tudi bolniki.
Devetnajsti maj je svetovni dan družinskih zdravnikov. Svetovna organizacija zdravnikov družinske medicine je izbrala letošnji slogan Družinski zdravniki: Srce zdravstvenega sistema. Ob tem so slovenski družinski zdravniki pod okriljem Zdravniške zbornice Slovenije na novinarski konferenci v Ljubljani poudarili, da si želijo več časa za bolnike. Od odgovornih pričakujejo administrativne razbremenitve, poleg tega pa želijo v poklic pritegniti tudi mlade zdravnike. Zato so pokazali tudi na lepe plati poklica, kot je delo s poznanimi bolniki v lokalnih okoljih. To je posebej poudarila Julija Šter, specialistka družinske medicine iz Zdravstvenega doma Radovljica.
Kot je povedala, v času študija na medicinski fakulteti ni nameravala izbrati specializacije iz družinske medicine. »Pravzaprav niti nisem imela občutka, kaj družinski zdravnik sploh dela,« je povedala. Delo družinske zdravnice je podrobneje spoznala v času vaj, ko je delala pri krasni mentorici, predani zdravnici družinske medicine. »Ona je delala vse, šivala rane, delala na urgenci, vse je znala! Ob koncu delovnega dne pa je šla še na Storžič. Takrat sem si rekla: Kakšna ženska!« Obenem jo je bilo, kot je priznala, strah, saj je področje družinske medicine zelo široko, poleg tega zdravnik dela sam, nima podpore ekipe zdravnikov in konzultacij. »Prepuščen si sam sebi in moraš stati za svojimi odločitvami ...«
Kljub vsem dvomom se je vendarle odločila za specializacijo iz družinske medicine in svoje odločitve nikoli ni obžalovala. Malo tudi zato, ker je trmasta Gorenjka, je dejala v smehu.
Sama vidi veliko prednosti, da lahko dela v lokalnem okolju. »Kaj ni luksuz, da delaš in živiš na podeželju? Ko se peljem v službo, imam en semafor, gledam Triglav … Delam v res krasnem okolju in tudi svojih bolnikov ne vidim samo v službi, ampak tudi izven službe, kar je poseben privilegij, saj niso več samo bolniki, ampak ljudje s svojo zgodbo, preteklostjo … Tako je lažje delati.«
Kot je poudarila, zelo rada opravlja svoj poklic, rada ima svoje paciente in od njih vsak dan dobi pozitiven odziv. »Včasih je res preveč vsega, a je tudi veliko lepega in od pacientov dobiš res veliko nazaj.«
Kot so sicer poudarili na novinarski konferenci, je Gorenjska ena boljših regij, kar se tiče pokritosti z družinskimi zdravniki. V zdravniški zbornici si želijo, da bi bili v večini zdravstvenih domov takšni pogoji za delo, kot jih ima Julija Šter v Radovljici, saj je to najboljše za paciente.
Ob tem pa je specialist družinske medicine v Zdravstvenem domu Kamnik in predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri zbornici Rok Ravnikar opozoril, da bi potrebovali dvesto dodatnih zdravnikov družinske medicine, da bi dosegli povprečje EU. Glede na prihajajoče upokojitve pa bi vsako leto potrebovali blizu sto specializantov družinske medicine, a tega števila ne dosegamo.