Pokljuka odprla vrata ukrajinskim biatloncem
Na Pokljuki so še dobri snežni pogoji za trening, kar izkorišča tudi skoraj štirideset ukrajinskih biatloncev, ki so ubežali vojni vihri, ki divja v njihovi državi.
Srednja vas v Bohinju – Vojno v Ukrajini še kako občutijo tudi tamkajšnji športniki. Pokljuka se je odzvala na prošnjo Uroša Velepca, slovenskega trenerja, ki vodi ukrajinsko žensko biatlonsko A reprezentanco, za pomoč ukrajinskim biatloncem. Ponudili so jim bivanje in trening v Športnem centru Triglav Pokljuka.
»Sprejeli smo 52 državljanov Ukrajine, od tega je 36 večinoma mladih biatloncev, pa tudi drugi so tako ali drugače povezani z biatlonom. Prišla je tudi Darja Blaško, članica A reprezentance. Na Pokljuki so še zelo dobri snežni pogoji, proge so urejene. Lahko se pripravljajo na novo sezono,« je pojasnil Borut Farčnik, direktor Centra Pokljuka. Kot prvi so na Pokljuko prišli štirje mladi ukrajinski biatlonci, ki se z mladinskih olimpijskih iger na Finskem niso mogli vrniti v domovino. Sledili so še drugi. »So v procesu treninga, skušamo pa jim zagotoviti tudi druge stvari, od ustreznih dovoljenj, ki jih morajo imeti za bivanje, do sredstev, ki jih bo dala država, poleg tega jih skušamo socialno vpeljati v dogajanje v Sloveniji. Jutri jih peljemo na izlet v Ljubljano, v petek na kopanje na Bled,« je v sredo povedal Farčnik in dodal, da si prizadevajo, da bi se lahko vključili tudi v izobraževalni proces. »Pogovarjamo se z Osnovno šolo Gorje, navezali bomo stike z Občino Bohinj, začeli smo se pogovarjati z Gimnazijo Franceta Prešerna v Kranju, kako bi vključili srednješolce. Večina je srednješolcev, okrog dve tretjini, nekaj je študentov, osem pa šoloobveznih otrok. So iz različnih delov Ukrajine.« Z biatlonci so na Pokljuki tudi štirje trenerji. »Mislim, da se vsi počutijo dobro, ker jim nudimo vse, kar je v tem trenutku optimalno možno – ne samo namestitev in prehrano, temveč jim skušamo zagotoviti tudi druge stvari, ki v položaju, v katerem so se znašli, štejejo. Zanesljivo bodo pri nas v hotelu, ki je sicer aprila zaprt, ostali do 4. maja, ko imamo prve skupine poletnega programa, pomoč in servis pa jim bomo zagotavljali tudi naprej.« Z njimi v stiku ostaja tudi Uroš Velepec, jim svetuje ..., je tudi vezni člen z ukrajinsko biatlonsko zvezo. »Upamo, da se vojna čim prej konča. Do takrat pa se bomo trudili, da se bodo pri nas počutili varne in dobrodošle,« še poudarjajo na Pokljuki.