Stanje tržiškega zdravstva
Tržiški občinski svetniki so se seznanili tudi z obstoječim stanjem, načrtovano investicijo in prihodnjimi načrti tržiškega zdravstvenega doma.
»Za ginekologijo smo začeli specializirati tudi zdravnico in v bližnji prihodnosti računamo nanjo. Obetajo se torej boljši časi.«
Tržič – Direktor Zdravstvenega doma (ZD) Tržič prim. dr. Iztok Tomazin je na zadnji seji občinskega sveta Tržič predstavil obstoječe stanje v ZD. Na aktualno vprašanje razvoja ginekologije v Tržiču je odgovoril, da ima ZD priznano 0,6 programa ginekologije, kar v praksi pomeni tri dni v tednu, vendar je redna tržiška ginekologinja, ki bi morala pokriti dve ambulanti, veliko bolniško odsotna. »Kar se pogodbenih sodelavcev tiče, smo v zadnjem letu naredili velik napredek, saj nam je uspelo skleniti pogodbo z Bolnišnico za ginekologijo in porodništvo Kranj, ki nam zagotavlja stalnega ginekologa enkrat tedensko. Za ginekologijo pa smo začeli specializirati tudi zdravnico in v bližnji prihodnosti računamo nanjo. Obetajo se torej boljši časi za ginekologijo v ZD Tržič, verjamem pa, da s trenutnim stanjem ne moremo biti povsem zadovoljni.« Glede logopedije pa je pojasnil, da trenutno urejajo mentorstvo za bodočo logopedinjo, ki bo predvidoma proti koncu leta lahko začela delo. Ob tem je pohvalil vodstvo občine, ki je prepoznalo potrebo po logopediji in skupaj z ZD pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) doseglo priznanje cele logopedinje.
<strong>Kmalu javno naročilo</strong><strong></strong>
Pogovor je tekel tudi o težko pričakovanih novih prostorih, pri čemer je vodja urada za gospodarstvo in družbene dejavnosti Klemen Srna razložil, da so pretekli zapleti pripomogli k izboljšanju kakovosti projektne dokumentacije. »Kar se tiče same investicije, smo v preteklem tednu dobili vso potrebno projektno dokumentacijo in upam si trditi, da smo na 99 odstotkih tudi, kar se tiče priprave javnega naročila. Slednje je trenutno sestavljeno iz gradnje prizidka in prenove obstoječega trakta zahodnega dela v povezavi s selitvami in premeščanji ter, kot je določeno s proračunom, tudi energetske sanacije oziroma prenove fasade in stavbnega pohištva južnega trakta. Edina neznanka trenutno so državna sredstva,« je še pojasnil Srna, v. d. direktorja občinske uprave dr. Jure Meglič pa ga je dopolnil, da so tudi v zaključni fazi pridobivanja dodatnih 100 m2 prostora, ki trenutno pripada ZZZS. Po besedah prim. dr. Tomazina v novih prostorih prizidka predvidevajo večje prostore za fizioterapijo, nove zobne ordinacije, nekaj referenčnih ambulant, eno družinsko ambulanto in center za krepitev zdravja.
<strong>Želje po prvih posredovalcih</strong><strong></strong>
Glede perečega vprašanja o službi nujne medicinske pomoči je Tomazin pojasnil, da se v navezi s sedanjim občinskim vodstvom borijo za njeno ohranitev, po vsej verjetnosti pa bodo v smislu racionalizacije na državnem nivoju morali žrtvovati nočno dežurstvo zdravnika. Poudaril je še, da si v bližnji prihodnosti želijo zagnati učinkovit sistem prvih posredovalcev, saj pri reševanju življenj šteje vsaka minuta.