Preklic bolezni kot »svetovne zdravstvene stiske«
Epidemiologi so sprva domnevali, da se bo covidna bolezen pojavljala sezonsko, tako kot gripa, vendarle vse kaže, da bodo to le večji ali manjši valovi, ki pa bi lahko zajeli kar polovico prebivalstva.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je 5. maja 2023 objavila razglas, po katerem obolenja zaradi virusa SARS-CoV-2 ne sodijo več med »izredne zdravstvene razmere z mednarodnimi posledicami«. To je povedal njen generalni direktor Tedros Adhanom Ghebreyesus po priporočilu ustreznega odbora za posebne razmere. Ta je te dni na svojem zasedanju ugotovil, da se po svetu število sprejemov v bolnišnice in smrti močno zmanjšuje, obenem pa povečuje delež prebivalstva z visoko stopnjo imunosti (Nature, 5. 5. 2023). Direktor je ob tem poudaril, da ostaja ta virus vendarle posebna grožnja zdravju in naj države po svetu ne prenehajo s svojo čuječnostjo in naj to obolenje pač uvrstijo med druge infekcijske bolezni.
Pretekla so že dobra tri leta, odkar se je na svetu pojavila nova nalezljiva bolezen, ki jo je povzročil dotlej neznani mikroorganizem iz skupine koronavirusov. Virologi so ga poimenovali SARS-COVID-19, izhajal pa naj bi iz kitajskega mesta Vuhan. Njegovega izvora tudi strokovnjaki še vedno niso popolnoma pojasnili: ali so ga na človeka res prenesle neke živali s tamkajšnjega trga, okužene od netopirjev, ali pa je preprosto »ušel« iz nekega virološkega laboratorija.
Značilnost tega virusa je po zakonih evolucije njegova izredna sposobnost preživetja s tem, da stalno spreminja beljakovinske spojine na svojih značilnih konicah, s katerimi prodira v človeške celice. Tako nastajajo vedno nove različice, ki povzročajo pri obolelih najrazličnejše bolezenske znake, od najlažjih do najtežjih. Pojavlja se tudi »sindrom dolgega vpliva covida« z dolgotrajnejšimi težavami po že preboleli okužbi. To virusno obolenje je po registru Svetovne zdravstvene organizacije v domala štirih letih povzročilo na desetine milijonov obolenj ter sedem milijonov smrti, resnična številka pa naj bi bila od dva do trikrat večja. Po podatkih našega Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo denimo v Sloveniji od 1. 3. 2021 do 30. 4. 2023 sprejetih v bolnišnice 15.320 takih bolnikov, med katerimi jih je 2862 potrebovalo intenzivno zdravljenje. Umrli so 2604 pacienti.
Virus pa ne miruje! Vedno znova se porajajo novi sevi ... V Indiji se je na primer letošnjega marca pojavila covidna varianta, imenovana XBB.1.16, in postopoma izpodrinila druge, dosedanje različice. V ZDA se je že tudi uveljavila z več kot 11 odstotki primerov. To obolenje poteka z milimi in le malokrat s hudimi simptomi ali s smrtnim izidom.
Epidemiologi so sprva domnevali, da se bo covidna bolezen pojavljala sezonsko, tako kot gripa, vendarle vse kaže, da bodo to le večji ali manjši valovi, ki pa bi lahko zajeli kar polovico prebivalstva, v primerjavi z 20 odstotki, obolelimi zaradi gripe. Tega zahrbtnega virusa se svet potemtakem ne bo zlepa iznebil. Vsekakor ga ne moremo primerjati s povzročiteljem koz, ki je dokončno izginil iz človeške družbe kot vir nevarne bolezni po letu 1978.