Kratko prozo v prvo vrsto
Po več pesniških zbirkah, ki so v petih letih obstoja izšle pri Layerjevi založbi, so v najbolj kulturnem mesecu leta na plan prišli Polževi razmisleki, antologija sodobne slovenske kratke pripovedi mladih avtorjev. Prisedel sem k dvema izmed njih, urednici Hani Bujanović Kokot in avtorici naslovne zgodbe Tanji Špes.
V antologiji objavlja 14 avtorjev in avtoric: Nina Kremžar, Aljoša Toplak, Tinkara Uršič Fratina, Mojca Petaros, Lara Gobec, Jona Levar, Selma Skenderović, Rok Gominšek, Katarina Gomboc Čeh, Ana Lorger, Alex Kama Devetak, Hana Bujanović Kokot, Katarina Kolar in Tanja Špes.
Prva ugotovitev: v slovenskem literarnem vesolju je kratka proza v primerjavi z večjim bratom romanom in polsestro poezijo nekoliko zapostavljena. Kar seveda ne pomeni, da manjka avtoric in avtorjev, ki jo pišejo. Nasprotno, toliko bolj so kratke pripovedi priljubljene pri mladih, ki šele stopajo na slovensko literarno prizorišče. Zato velja antologiji sodobne slovenske kratke pripovedi mladih avtoric in avtorjev z naslovom Polževi razmisleki (Layerjeva založba) podeliti prvi všeček, še preden o njej spregovorita njena sourednica, Kranjčanka Hana Bujanović Kokot (ob njej še Selma Skenderović), in Tanja Špes iz Maribora, avtorica kratke zgodbe, ki je zbirki dala tudi naslov.
»Dobili sva se s Selmo in dve uri prav po slovensko 'jamrali' nad pomanjkanjem kratke mlade proze v izdajah Layerjeve založbe. Po predlogu, da bi veljalo pripraviti razpis na to temo, pa so bili v nadaljevanju v založbi takoj navdušeni,« pojasnjuje Hana Bujanović Kokot. »Pripravili smo vseslovenski natečaj za kratko prozo in tudi sami pozvali potencialne avtorje k sodelovanju. Kljub temu da sva se s sourednico bali, da ne bo dovolj odziva, je približno štirideset avtorjev v branje poslalo okrog sto del.«
Morda je dobremu odzivu botrovalo tudi to, da ni bilo omejitev glede jezika, sloga, niti tematike. Po mnenju sogovornice je raznolikost dobrodošla, seveda pa so pri izboru za zbirko veljali dovršenost napisanega in zastavljeni standardi kvalitete.
»Prispevki v antologiji se tematsko dotikajo različnih področij, od medosebnih odnosov, stanovanjske problematike, nasilja v partnerstvu do izgube in smrti,« pove Hana Bujanović Kokot. »Besedila so tudi slogovno raznolika, v njih zasledimo tako pravljične elemente kot lirične zgodbe ali take s ponavljajočimi se ali pa prečrtanimi stavki.«
Na natečaju je sodelovala tudi Tanja Špes z zgodbo Polževi razmisleki. Psihologinja po izobrazbi, zaposlena kot raziskovalka na oddelku za psihologijo na Filozofski fakulteti v Mariboru, je v začetku leta pri Cankarjevi založbi izdala zbirko kratkih zgodb Nedaleč stran. V duhovitem tonu pove, da je lani veliko razmišljala o polžih, ki so jih pojedli vso solato v gredici, ki jo ima pred stanovanjem. »Gre za notranji monolog polža, ki razmišlja o svojem življenju, kaj ga moti in kaj ne ter kako bi bilo videti, če bi živel drugače.« Hana ob tem doda, da nenavadno zgodbo odlikujejo krasne besedne igre, na primer kaj pomeni, če v navalu jeze polž polžu reče, naj se gre solit.
»Antologija je lepa priložnost za mlade avtorje, da pridejo do objave. Sploh to velja za nas zunaj Ljubljane, ki nismo študirali smeri, ki so povezane s področjem literature,« še dodaja Tanja. Da je literarna zvrst kratke proze še kako pomembna in v zadnjem času priljubljena, zato je antologija tudi korak k spodbujanju bralne in pisalne kulture mladih, ob tem poudarja Hana. »S takimi izdajami predstavljamo tudi še neuveljavljene avtorje, ki so lahko prav tako kvalitetni kot njihovi že prepoznavnejši kolegi.«
Antologijo plemenitijo tudi ilustracije Hanne Jute Kozar, ki je svoj likovni vtis dodala prav k vsaki zgodbi.