Ohranjajo tradicijo
V Sloveniji je dvanajst tisoč čebelarjev in več kot dvesto čebelarskih društev, na osnovnih in srednjih šolah pa deluje okoli sto šestdeset čebelarskih krožkov, ki so pomemben člen pri ohranjanju tradicije čebelarstva in narave.
Cerklje – Na Osnovni šoli Davorina Jenka Cerklje čebelarski krožek deluje neprekinjeno od leta 1986. »V tem obdobju se je zvrstilo kar nekaj mentorjev: nekaj je bilo pedagogov, nekaj pa čebelarjev. Pred menoj je bil mentor čebelar in takratni predsednik Čebelarskega društva Cerklje Franci Strupi.« Tudi Boris Jereb, ki krožek vodi dvanajsto leto, je čebelar, član omenjenega društva. »Čebele so zame čudež narave. Ob njih se lahko človek stalno uči. V okviru krožka lahko svoje znanje in tradicijo čebelarjenja prenašam na mlajše.« Vsebine in aktivnosti, ki jih izvajajo skozi šolsko leto, predlaga Čebelarska zveza Slovenije. »Pri krožku uporabljamo učbenik in delovni zvezek Čebela se predstavi. Večino časa namenimo spoznavanju čebel in njihovega življenja, kaj se dogaja v panju, kaj zunaj njega, kakšne so naloge čebelarja ... Ob tem učenci spoznajo še veliko drugega, s čimer se čebelarji srečujemo pri delu s čebelami.« Pred petimi leti so se v društvu odločili, da vsi krožkarji, če želijo, postanejo njihovi člani. »V zadnjih letih je kar nekaj krožkarjev že začelo čebelariti,« je zadovoljen Jereb. Svoje znanje mladi cerkljanski čebelarji uspešno dokazujejo tudi na tekmovanjih.
Učni čebelnjak
Praktično izobraževanje je doslej potekalo v društvenem čebelnjaku, z uspešnim sodelovanjem na razpisu, ki ga v okviru projekta #PRVAčebela organizirata PRVA Pokojninska družba in Čebelarska zveza Slovenije, pa so v letošnjem maju kot prvi na Gorenjskem v tem projektu prejeli učni čebelnjak. »Gre za pomembno pridobitev – ne le za krožek,« je prepričan Jereb. »Z življenjem in pomenom čebel ter čebelarjenjem bomo lahko seznanjali širši krog – otroke, ki obiskujejo vrtec, učence, njihove starše, ostale občane in druge.«
»Projekt je naš prispevek za bolj zelen in bolj zdrav jutri. Z učnimi čebelnjaki že četrto leto spodbujamo čebelarsko znanje med mladimi in pomagamo ohranjati pomembno slovensko tradicijo, obenem smo s pomočjo zavarovancev posadili vrč kot dvesto tisoč medovitih rastlin, ki bodo cvetele skupaj z novimi generacijami,« je pojasnila Katerina Steiner, vodja komunikacij v skupini PRVA. Dvanajstim društvom oziroma šolam, ki so že prejeli učne čebelnjake, se ob letošnjem svetovnem dnevu čebel pridružujejo nova štiri društva oziroma osnovne šole. »Tudi letos nas je razveselil izjemno dober odziv na razpis, saj se je prijavilo rekordno število, enajst čebelarskih društev, ki potrebujejo učni čebelnjak. S tem dokazujejo, da jim je mar za vzgojo čebelarskega podmladka in da se zavedajo, da samo s teoretičnim znanjem preprosto ne gre,« meni predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč.
V Cerkljah bodo nov čebelnjak, ki je dobil mesto v sadovnjaku med osnovno šolo in glavno cesto, v uporabo predali v sredo, 17. maja. »Ker je prvenstveno namenjen šoli, bo slovesno odprtje v dopoldanskem času v bližini učnega čebelnjaka, v primeru slabega vremena pa predvidoma v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika. Osnovnošolci in otroci iz Vrtca Murenčki bodo pripravili tudi kulturni program.« V soboto, 20. maja, na svetovni dan čebel, bodo čebelarji pridobitev predstavili širši javnosti. »Če ne bo ponagajalo vreme, bo pred osnovno šolo Cerkljanska tržnica, mi pa bomo imeli med 9. in 12. uro dan odprtih vrat. Ob učnem čebelnjaku bomo obiskovalcem predstavili čebelji svet in delo čebelarja, na voljo pa bodo tudi čebelarski izdelki,« nam je povedal Jereb.