Mladi iz Borovelj, Sel in Železne Kaple s fotografijami obglavljenih žrtev 29. aprila leta 1943 na Dunaju / Foto: Jože Košnjek

Niso bili in niso brez časti

To misel je leta 1978 med obiskom Sel na Koroškem izrekel tedanji avstrijski predsednik dr. Rudolf Kirchschläger in s tem po 35 letih rehabilitiral 13 žrtev iz Sel, Borovelj in Železne Kaple, ki jih je nacistična oblast 29. aprila leta 1943 obglavila v tako imenovani sivi hiši na Dunaju. Tako je bilo po smrtni obsodbi, ki jo je na celovškem sodišču 12. aprila leta 1943 izrekel sam predsednik vrhovnega nacističnega sodišča Roland Freisler, ki je za to priložnost prišel iz Berlina, na najbolj grozovit način vzeto življenje dvanajstim slovenskim fantom in možem in eni ženski. Ker večina od njih ni znala nemško, niso imeli niti najmanjše možnosti obrambe in pojasnjevanja okoliščin. Obglavljeni so bili del skupine 200 žensk in moških, ki so jih nacisti decembra leta 1942 aretirali v Železni Kapli, v Borovljah in v Selu, zoper 135 pa so bile vložene obtožbe. Glavni razlog za umor je bilo dejstvo, da so bili zavedni Slovenci, da so bili obtoženi pomoči dezerterjem iz nemške vojske. Nacistična oblast je po priključitvi Avstrije k nemškemu rajhu leta 1938 obsodila na smrt več kot 40 Slovenk in Slovencev. Zločin ima še danes travmatične posledice za kraje, od koder so bili umorjeni. Ti so novembra leta 1949 našli svoj mir na pokopališču pred vhodom v selsko cerkev. Zato jih tudi imenujemo »selske žrtve«.

Letos mineva osemdeset let od njihove usmrtitve. Dan pred obletnim dnevom je bil v Celovcu tradicionalni spominski pohod od Celovškega gradu, kjer je bil v času nacistične vladavine sedež nacistične komande za Koroško in tudi Gorenjsko, do deželnega sodišča. Na prireditvi na dvorišču gradu in med pohodom pa so mladi iz Sel, Borovelj in Železna Kaple, nekateri tudi iz sorodstva pokojnih, nosili njihove na novo restavrirane fotografije. V nedeljo, dan po dnevu spomina, pa so se žrtev spomnili v Selah z mašo, polaganjem vencev in spominsko prireditvijo. Obakrat se je zbralo veliko ljudi, kar dokazuje, da pokojni mučeniki trajno ostajajo v častnem spominu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 1. maj 2016 / 14:08

Rodila se je sestrica

Sonja je otroštvo in del mladosti preživela v manjšem gorenjskem kraju. Potem ko je odšla v Ljubljano, v srednjo šolo, se je domov bolj poredko vračala. Pa ne zato, da se ne bi hotela, temveč zato,...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 10. november 2011 / 07:00

S torticami do sladkih nasmehov

Štiri prijateljice so ustanovile dobrodelno društvo Sladki nasmehi, ki v težkih trenutkih pričara nasmehe na obraze bolnih, revnih in otrok s posebnimi potrebami.

Kultura / četrtek, 10. november 2011 / 07:00

Jesen v Sori na platnu

Sora - V petek je bilo v Sori odprtje slikarske razstave s podelitvijo nagrad Ex-tempore Sora 2011. V organizaciji KUD Oton Župančič Sora so potekale že sedemnajstič. Letos je so...

Zanimivosti / četrtek, 10. november 2011 / 07:00

Na Dansko, v Španijo pa še kam

Škofjeloški gimnazijci se vsako leto tradicionalno odpravijo ne več izmenjav. Tako so povezani z vrstniki na Danskem, v Španiji, Nemčiji, Avstriji, Italiji in na Češkem.

Zanimivosti / četrtek, 10. november 2011 / 07:00

V Šenčurju na ogled veliko vrst ptic

Društvo za varstvo in vzgojo ptic Lišček Kranj je ta vikend v Domu krajanov v Šenčurju priredilo društveno razstavo ptic.

GG Plus / četrtek, 10. november 2011 / 07:00

Število klicev na številko 112 narašča

V letu 2010 je bilo na Gorenjskem zabeleženo 1918 izrednih dogodkov, ob katerih so morale posredovati gasilske ali druge reševalne enote.