Bo črtanje denarja izzvalo proteste?
Občina Šenčur svari vlado pred protesti in državljansko nepokorščino, če ne bo poiskala denarja za gradnjo ceste Britof-Hotemaže in krožišča za poslovno cono.
Šenčur - Občina Šenčur je predsedniku vlade, vsem pristojnim ministrom in službam, poslanskim skupinam in gorenjskim poslancem poslala protestno pismo zaradi drastičnega zmanjšanja predvidenih sredstev za pomembna projekta na državnih cestah na njenem območju v predlogu rebalansa državnega proračuna za leto 2010. Od predvidenega milijona evrov za krožišče za poslovno cono v Šenčurju na cesti Kranj-Moste je namreč v popravljeni proračun uvrščeno samo še 29 tisoč evrov, prav tako so znatno zmanjšali predvideni znesek za regionalno cesto Britof-Hotemaže. V Šenčurju zato zahtevajo popravek proračunskih postavk za omenjena projekta. »Ugotavljamo, da bo v primeru neupoštevanja naših zahtev prišlo do ekstremnih oblik protestov in državljanske nepokorščine, kot so protestna zbiranja, zapore cest, organizirane demonstracije in druge podobne oblike izražanja upravičenega nezadovoljstva prizadetih občanov naše občine,« med drugim piše v protestnem pismu.
»Odziv na naše pismo je že bil, saj nas je poklical direktor Direkcije RS za ceste in pojasnil, da omenjene spremembe v proračunu še ne pomenijo, da se prihodnje leto ne bo gradilo in da bodo sredstva za oba projekta v proračunu našli naknadno. Ni torej še vse tako črno, saj aktivnosti še vedno tečejo, kot da se prihodnje leto ne bo zgodilo nič slabega. Ponudbe za odkup zemljišč v katastrskem območju Britof so že poslane lastnikom, nekaj odgovorov so tudi že prejeli,« je razložil župan Miro Kozelj. Kje bi država lahko našla dodaten denar, se ne ve, nekateri pa že računajo, da v prihodnjem letu ne bodo mogli porabiti vsega denarja, ki je v državnem proračunu predviden za posodobitev železniškega omrežja.
»Lastniki zemljišč, ki jih bo treba odkupiti za cesto Britof-Hotemaže, sicer podpirajo gradnjo ceste, vendar pa tarnajo, da so slabo obveščeni o trenutnih aktivnostih. Odmere so narejene, a zemlja še ni kupljena. Občina bi morala bolj pritiskati na državne organe, da pospešijo postopek odkupa. Ta se še ni začel, ker niti ni bila pripravljena osnovna trasa. Ni čudno torej, da so nam odtegnili državna sredstva,« je ob tem opozoril občinski svetnik Janez Sušnik.
Župan je odgovoril, da občina državi ves čas intenzivno pomaga – od iskanja nekaterih lastnikov zemljišč do pogovorov z njimi. »Svojo vlogo smo torej odigrali, res pa je, da se na državni ravni vse zelo počasi obrača. Na relaciji od Britofa do sredine Visokega poteka vse tekoče, od tam do Hotemaž pa so težave. Eden od lastnikov zemljišč oporeka izvedbi komasacije, nekaj problemov je tudi zaradi nezaključenih dedovanj. Iz postopka o izdaji odločbe o odmeri so izločena tudi nekatera zemljišča, kjer ni znan lastnik ali pa teče pritožbeni postopek zaradi vpisa lastništva v zemljiško knjigo.«