Za uravnotežen razvoj turizma
V Kamniku si želijo uravnoteženega in trajnostnega razvoja turizma z enakomerneje porazdeljenimi prihodi gostov skozi vse leto. Število nočitev bi do leta 2030 radi podvojili.
Več kot polovica vseh nočitev v občini je ustvarjena v treh poletnih mesecih.
Kamnik – Kamniški občinski svet je prižgal zeleno luč novi strategiji trajnostnega razvoja in trženja turizma v občini za obdobje do leta 2030, ki so jo pospešeno pripravljali zadnjih nekaj mesecev.
Strategijo je svetnikom predstavila Miša Novak iz družbe Alohas, ki je na kratko povzela sicer skoraj 160-stranski dokument, s katerim želijo uravnotežiti različne interese na področju turizma, ne nazadnje pa je sprejem pomemben tudi za ohranitev statusa Kamnika kot vodilne destinacije.
Cilj pretekle strategije, to je doseči dobrih 72 tisoč nočitev, je kamniški turizem presegel v letu 2017, nato je pred epidemijo covida-19 beležil okoli sto tisoč nočitev letno. Do leta 2030 pa si želijo podvojitve, kar bi torej pomenilo približno dvesto tisoč nočitev letno, pri tem pa v strategiji poudarjajo tudi t. i. desezonalizacijo kamniškega turizma – več kot polovica vseh nočitev je namreč ustvarjena v treh poletnih mesecih. Zasedenost približno 1900 ležišč je le 12-odstotna, kar pomeni 43 od 365 dni v letu.
V strategiji so opredelili štiri razvojne cilje, znotraj teh pa 24 konkretnih ukrepov. Med drugim se bodo tako zavzemali za celoletnost, povečanje dodane vrednosti ponudbe, hkrati pa menijo, da bi moral Kamnik dobro lego, izstopajoče naravne vrednote in zgodovinsko mestno jedro bolje izkoristiti. Razvijati želijo zeleni, trajnostni turizem, ki bo po meri zahtevnejšega obiskovalca, pri tem pa imajo v mislih tako dobrobit lokalne skupnosti kot tudi turističnih oz. s turizmom povezanih podjetij. Celotna vrednost vseh ukrepov je ocenjena na slabih 17 milijonov evrov.
Svetniki, ki so se oglasili v razpravi, so med drugim opozorili na kadrovske izzive, s katerimi se srečujejo delavci v gostinstvu in turizmu, pomanjkanje hotelske ponudbe in kakovostnih restavracij ter predlagali tudi boljše trženje mamuta, ki je s postavitvijo skulpture v novi Mamutov park postal zanimiva atrakcija za obiskovalce. Hkrati so posvarili tudi pred negativnimi posledicami, ki jih prinaša turistični razvoj.
»Zadali smo si smele cilje, a vseeno mislim, da so dovolj prilagodljivi,« pa je ob srečanju z novinarji po seji sveta povedal kamniški župan Matej Slapar. »V strategijo smo zapisali jasne projekte na področju razvoja produktov, infrastrukture in vodenja naše turistične destinacije, za kar bo skrbel naš zavod za turizem in šport, ki se bo zato moral tudi kadrovsko okrepiti,« je še dodal Slapar.