Pred Slovenskim planinskim muzejem in v dvorani muzeja so neposredno prenašali kronanje. Mladi so izdelali zlate krone. / Foto: Tina Dokl

Kronanje Karla III. počastili s spomini

V luči praznovanja kronanja britanskega kralja Karla III. so v Mojstrani z dogodkom obudili del poti takratnega princa Charlesa ob njegovem obisku Slovenije leta 1998. Na tiste, ki so se z njim srečali, je naredil dober vtis.

Mojstrana – Ob kronanju kralja Karla III. v soboto, 6. maja, na ta zgodovinski dogodek za Veliko Britanijo, za Commonwealth (Skupnost narodov) in za ves svet, kot je poudarila britanska veleposlanica v Sloveniji Tiffany Sadler, sta britansko veleposlaništvo in Slovenski planinski muzej v Mojstrani pripravila dogodek, ki je obudil del poti takratnega princa Charlesa pred 25 leti. Ob tem so poudarili vrednote novega kralja, kot so skrb za skupnost, ekologija, trajnostni razvoj in prostovoljstvo; vezi, ki ga povezujejo s Slovenijo. ­Takrat si je ogledal tudi vajo prostovoljcev gorske reševalne službe v Peričniku, obiskal ekološki kmetiji v Radovni in za darilo prejel slovenski čebelnjak, ki je še vedno v uporabi na njegovem posestvu Highgrove.

Nekaj tedanjih uslužbencev javnega zavoda Triglav­ski narodni park (TNP) je sodelovalo pri vodenju princa, Martin Šolar se spominja: »Ob pripravah na njegov obisk so se z veleposlaništva oglasili tudi na TNP in preverjali možnosti. Takratni direktor TNP Janez Bizjak jim je rekel, da so seveda dobrodošli, vendar dodal, da pa nimamo radi, da se politiki ali kronane glave s helikopterjem vozijo čez park.« Kot je dejal Šolar, so princa vsepovsod po svetu vabili in mu vse nudili, a je bil ravno ta mali pogoj eden od razlogov, da je princ prišel tudi v TNP in s tem izrazil svoje spoštovanje. Med hojo do slapa Peričnik se je odkrito pogovarjal s tistimi, ki jih je srečal. Jože Mihelič, tedaj naravovarstveni nadzornik, je bil njegov vodnik do slapu, in kot je povedal, se mu je zdel valižanski princ presenetljivo topel in dostopen človek, ki mu je bolj mar za ljudi kot pa za nazive in protokol.

Princ Charles je leta 1998 v dolini Radovne obiskal ekološki kmetiji Vrbank in Požrv. »Še posebno ga je zanimalo ekološko kmetovanje oziroma, kot rečejo Angleži, 'organic farming'. Na zelo preprost način smo mu povedali, kaj delamo. Določene stvari, kar se tiče varovanja narave in ekološkega kmetovanja, je kar dobro poznal, ker je imel tudi sam tako farmo. Obisk je bil preprost in prisrčen in vsakemu povem, da včasih tisti okoli takih pomembnežev delajo večje probleme kot pa ti ljudje sami, ki jim konec koncev ni nič kaj luštno v življenju, saj so ujetniki celodnevnih urnikov, protokolov, obiskov. Občutek imam, da je princ Charles takrat dobil dober vtis o nas, jaz se pa tudi rad spominjam takih stvari, ki sem jih imel v karieri še kar nekaj, naj bo to obiskov kronanih glav ali predsednikov. Vse to delo bogati,« je povedal Martin Šolar, zdaj direktor Kobariškega muzeja. Sobotni dogodek v Mojstrani je opisal kot nekaj izjemno lepega tudi za vse tiste, ki so imeli priložnost biti zraven ob prinčevem obisku pred 25 leti in tokrat.

Zvon za vse lepe želje

Za velikega prijatelja narave je princa Charlesa označil tudi David Lloyd, britanski veleposlanik v času njegovega uradnega obiska Slovenije. Lloyd se spominja Bleda, prijetno preživetega časa na pletni do Blejskega otoka, kjer je princ Charles potegnil vrv zvona želja. Spominja se, kako zelo je princ užival v naravnem okolju Triglavskega narodnega parka. Kralj Karel III. je tudi pokrovitelj več dobrodelnih organizacij po svetu, ki se ukvarjajo z okoljsko problematiko.

»Izjemno dober vtis je naredil name. Prijazen, normalen, zabaven človek, ki ga zanima vse, kar vidi. Mislim, da se je zaljubil v Slovenijo,« je podelil Janez Fajfar, takrat direktor Vile Bled. »Od njega sem se poslovil na pomolu Vile Bled, tak je bil predpisan protokol. Največji kompliment mi je dal, ko mi je rekel, če ne grem z njimi naprej, ker bi takoj enega spil z mano.«

Podpisana popotna palica

Princ se je podpisal na popotno leskovo palico, ki jo je, tako kot njegov gostitelj, tedanji predsednik države Milan Kučan dobil za pohod do slapa Peričnik. Podpisano palico skrbno hranijo v Slovenskem planinskem muzeju. Janez Brojan, ki je bil zadolžen za varnost delegacije pri slapu, je tedaj kot vodja ekipe mojstranških gorskih reševalcev poskrbel tudi za presenečenje. Prikazali so vajo reševanja ponesrečenca pri Peričniku, reševalci so se spustili 50, 60 metrov, na presenečenje princa pa namesto s helikopterjem reševali na klasičen način. Za letošnje goste so mojstranški gorski reševalci vajo znova prikazali, tokrat pod vodstvom Iztoka Arnola, ki je povedal: »Pred 25 leti sem bil v vlogi reševalca, s princem sva izmenjala nekaj besed. Zdel se mi je prijazen.« Da ni šlo za strog diplomatski pogovor, je pritrdil tudi Martin Šolar. »Seveda je dal vedeti, kdo je, ampak ne na način, da bi se hotel izpostaviti, da bi bil vzvišen, ampak bolj na način, kaj se spodobi in kaj ne. V TNP se še vedno spomnimo ogleda vinoteke, ko je povsem preprosto vprašal, ali imamo stranišče. In seveda smo mu ga pokazali (smeh)... Tudi cesar gre tja peš.«

Kakšen kralj bo

David Lloyd, ki kralja Karla III. opiše kot zelo ljudskega človeka, pravi, da bo odličen kralj, a drugačen od svoje matere. Še naprej bo, kot je prepričan nekdanji veleposlanik, kralj po svojih zmožnostih podpiral tudi okoljevarstvo.

»Danes praznujemo kronanje novega kralja in praznujemo čudovite povezave med Veliko Britanijo in Slovenijo, naše skupne vrednote,« je, preden se je začel prenos kronanja kralja Karla III., ki so ga prenašali v Slovenskem planinskem muzeju, poudarila veleposlanica Tiffany Sadler. Gre za spoštovanje narave, spoštovanje skupnosti, je dodala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 16. januar 2023 / 17:51

Primerna plača je osnova

Razmere v gostinstvu in turizmu so se v zadnjih petih, desetih letih korenito spremenile. Z vidika zaposlenih zagotovo na bolje, tako glede plačila in možnosti napredovanj kot delovnega časa.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

V ritmu orientalskih plesov

Minuli četrtek je bila v Osnovni šoli Ivana Groharja v Škofji Loki zaključna predstava Kulturnega društva Arabeske, ki ga vodi Petra Glažar. Z orientalskimi plesi so se v predstavi Seza...

Prosti čas / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

Glasbenica po srcu

Novinarka in moderatorka Maruša Kobal si je od nekdaj želela postati učiteljica, da se je navdušila za medijski svet, pa je "kriv" predvsem Mario Galunič.

Prosti čas / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

Radijec, ki zna peti

Po zmagi na Prvem glasu Gorenjske po izboru občinstva se Klemen Bunderla namerava še resneje posvetiti glasbi. Zadnja tri leta se je pospešeno učil petja, naprej pri Jadranki Juras, nato pri Veri Dani...

Zanimivosti / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

Paketi hrane v novih prostorih

V sredo je tržiški Rdeči križ spet začel deliti pakete s hrano. Preselili so se v stavbo ob Mošeniku, ki so jo obnovili.

Zanimivosti / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

Anketa: Hude krize za zdaj (še) ni

Po nacionalni raziskavi približno polovica Slovencev čuti posledice gospodarske krize. Kako pa Kranjčani, ki smo jih povprašali za mnenje? Gredo ukrepi vlade za blažitev krize v pravo smer? Se bojijo...