Razmere še vedno zimske
Ponekod v visokogorju so razmere še vedno povsem zimske, tveganje za nesreče pa nič manjše, zato policisti pozivajo pohodnike, naj se v hribe odpravijo odgovorno in previdno.
Ljubljana – Po podatkih Agencije RS za okolje je snežna odeja na Kredarici visoka 3,5 metra, veliko snega pa je tudi drugje v visokogorju. »Glavni težavi sta napihan in moker sneg, ponekod je lahko zaradi nizkih nočnih temperatur tudi led, kar je tipična spomladanska situacija. Snežne razmere so zaradi dinamičnega vremena in temperaturnih sprememb tudi precej raznolike, zahtevne in nepredvidljive,« opozarjajo na policiji, ob tem pa poudarjajo, da so tveganju za padce, zdrse in plazove izpostavljeni vsi, tako tisti najbolj izkušeni in usposobljeni kot tisti, ki niso vešči pohodništva.
Za varen vzpon in sestop v dolino so zato poleg ustrezne opreme potrebni velika previdnost, sposobnost pravilnega ocenjevanja razmer in prilagajanje ture dejanskim lokalnim razmeram na terenu. »Nevarnost stopnjujejo še nepoznavanje pravil gorništva, tema, zahajanje s poti, pomanjkljiva oprema ter slabo znanje in psihofizične zmožnosti posameznika,« dodajo na policiji. Neizkušenim pohodnikom svetujejo, naj izbirajo lažje in manj izpostavljene poti ali pa si zagotovijo pomoč licenciranih planinskih in gorskih vodnikov. »Pri izbiri organizatorja ture preverite, kakšno licenco ima bodisi posameznik bodisi društvo, ki organizira vodenje, in podatek, ali je njegova dejavnost registrirana.«
Policija se je letos že usposabljala za reševanje v gorah in je tako pripravljena za morebitno pomoč. Poleg pripadnikov gorske policijske enote, ki so pred kratkim preverili usposobljenost za spuščanje iz helikopterja po vrvi na najzahtevnejše terene ter za dvige ponesrečencev z reševalnim sedežem in helikoptersko reševalno vrečo, je v pripravljenosti tudi Letalska policijska enota s helikoptersko posadko in sodobnim helikopterjem. Obe enoti pri obravnavi nesreč tesno sodelujeta tudi z Gorsko reševalno zvezo Slovenije, ki izvaja reševanja v gorah.