Stoletnica praznovanj
Vrednote praznika dela so še danes aktualne, je bilo sporočilo prvomajske proslave v Kamniški Bistrici, kjer praznik dela zaznamujejo že sto let.
Kamniška Bistrica – »Marsikdo danes pravi, da sta od praznika dela ostala le še prvomajski golaž in prvomajska godba,« je med drugim dejal tokratni govorec Goran Lukić iz Delavske svetovalnice in nadaljeval: »Tudi prvomajski golaž in godba ter vse, kar je povezano s praznovanjem prvega maja, je del delavskega boja in delavske tradicije.«
Odločno pa zavrača mnenje, da delavskega boja danes ni več, kar nam je potrdil tudi v kratkem pogovoru pred prireditvijo. »Vse, ki menijo, da je sporočilo prvega maja razvodenelo, vabim v našo pisarno, kjer jim bo hitro postalo jasno, da praznik vse bolj potrebujemo,« pravi in med drugim pove, da skupaj s sodelavci dnevno sprejmejo med 30 in 50 oseb, ki se oglasijo v svetovalnici, in še med 50 in 70 telefonskih klicev in elektronskih sporočil. Številne krivice, proti katerim so se borili delavci pred stoletjem in več, ostajajo aktualne še danes. »Neizplačane plače in regresi, izkoriščanje delavcev, ki v nekaterih primerih delajo tudi po 16 ur na dan, vse to so klasični vzorci izkoriščanj, ki so še danes prisotni,« pravi in hkrati dodaja, da izkoriščanje ni omejeno zgolj na fizične in manj izobražene delavce. »Z novimi oblikami dela prihajajo nove oblike izkoriščanja. Naša naloga je, da te vzorce prepoznamo, naloga države pa, da jih sankcionira,« še pravi Lukić.
Praznovanje prvega maja v Kamniški Bistrici, ki je tokrat potekalo Pri Jurju, je bilo sicer letos jubilejno. Ravno pred stoletjem, leta 1923, so se namreč delavci kamniških tovarn, v glavnem je šlo za delavce Titana, prvič zbrali pod kamniškimi hribi in tako opozorili na svoje pravice. »V delavskih pesmih so našli moč in energijo, s katerima so hrabrili delavce in opozarjali na kršitve, hkrati pa tovarnarje opominjali, da so delavci tisti, ki jim prinašajo dodano vrednost, s katero bogatijo, in da bi jo bilo treba pravičneje porazdeliti med vse zaposlene,« je povedal Mavricij Košir, predsednik moškega pevskega zbora Delavskega kulturnega društva Solidarnost, ki je pripravilo kulturni program že ob prvi proslavi pred sto leti.
DKD Solidarnost tradicijo organiziranja prvomajskih proslav v Kamniških Bistrici nadaljujejo vse do danes. Tokratno so poleg pevskega zbora popestrili recitator Goran Završnik, kamniške mažoretke in Mestna godba Kamnik, ki je stalnica na prvomajskih prireditvah, z budnicami po občini pa je začela že nekaj po tretji uri zjutraj.
»Tudi letos smo se odpravili po večjem delu občine in kot vsako leto so nas bili povsod zelo veseli,« nam je na zadnji postaji letošnje budnice povedal predsednik kamniške godbe Žiga Selko, ki pravi, da se je na ta način tudi sam pobliže spoznal s praznikom dela in njegovim praznovanjem. »Ko sem začel nastopati z godbo, sem začutil praznik in njegovo dolgo tradicijo in predvsem, da lahko tudi skozi glasbo opozarjamo na delavske pravice in kako pomembna vrednota je delo danes.«
Praznovanje je pod kamniške hribe pritegnilo tudi precej obiskovalcev. Med njimi je bil tudi Dušan Letnar, ki 1. maj redno praznuje. »Včasih smo se proslav udeleževali s taborniki, a tudi danes rad pridem,« pravi Letnar, ki meni, da so vrednote praznika tudi danes še kako pomembne. »V kapitalizmu so bili delavci vedno prikrajšani, glavna tema je dobiček, ki pa ga je najlažje ustvariti na račun delavcev,« pravi.