Neločljiva povezanost človeka in narave
Svetovni dan Zemlje, ki ga vsako leto zaznamujemo 22. aprila, bo poseben dan tudi za vsa štiri biosferna območja v Sloveniji, ki so sočasno naravovarstvena območja. Ponekod pripravljajo posebno dogajanje, drugod pa obiskovalce vabijo k samostojnemu spoznavanju znamenitosti ter spoštljivemu odnosu do naravnih in kulturnih vrednot.
Goreljek – V Unescov program Človek in biosfera so v Sloveniji uvrščena štiri biosferna območja: Julijske Alpe, Kras, Kozjansko in Obsotelje ter Mura. Za vsako od njih je svetovni dan Zemlje posebna priložnost za opozarjanje na neločljivo povezanost človeka in narave, poudarjajo v Javnem zavodu Triglavski narodni park.
V Biosfernem območju Julijske Alpe, katerega osrednji del je Triglavski narodni park, bodo dan Zemlje počastili s poučnim pohodom. Območna enota Bled Zavoda za gozdove Slovenije (GZD) skupaj z Javnim zavodom Triglavski narodni park pripravlja v soboto, 22. aprila, vodenje po Učni poti Goreljek na Pokljuki, in sicer v okviru dneva odprtih vrat na gozdnih učnih poteh v Sloveniji v organizaciji ZGS. Zborno mesto je ob 9. uri pri hotelu Jelka na Pokljuki. Na brezplačni vodeni obisk lani temeljito prenovljene gozdne učne poti se je zaradi lažje organizacije treba prijaviti, saj bo izvedba dogodka prilagojena vremenskim razmeram na terenu.
Dober kilometer dolga in nezahtevna pot je primerna tudi za najmlajše. Na njej lahko spoznamo zanimivosti rastlinskega in živalskega sveta, Pokljuko nekoč in danes ter pomen šotnih barij, ki sodijo med najbolj dragocene dele narave in so najbolj južno ležeča barja v Evropi. Učna pot barje Goreljek je ena izmed najbolj obiskanih učnih poti v Triglavskem narodnem parku. V Javnem zavodu Triglavski narodni park, upravljavcu Triglavskega narodnega parka in Biosfernega območja Julijske Alpe, so infrastrukturo poti lani temeljito prenovili v okviru projekta VrH Julijcev. Učna pot je bogatejša za 15 novih informativnih tabel, prenovili pa so tudi obsežen del lesenih delov poti in ograj.