Male tatvine na Gorenjskem
»Z bagatelno kriminaliteto se srečujemo zelo pogosto, lahko celo rečem, da vsakodnevno,« pove predstavnik za odnose z javnostmi na kranjski policijski upravi Roland Brajič.
»Zadnjič pa sem opazila, da je dala v žep neko drobnarijo. Ko je kupila nekaj drugega in hotela oditi, pa sem ji rekla, naj da še tisto iz žepa na pult.«
Škofja Loka, Kranj – Neprevidno odlaganje torbic med nakupovanjem, naj bo na tla med policami, ko skušamo najti pravo številko čevljev, ali pa med nakupovanjem, ko samo za hip izpustimo voziček izpred oči: to sta že lahko priložnosti za tatove. Tako me je pred dnevi prijazno opozorila prodajalka v eni izmed kranjskih trgovin s čevlji, naj vendarle nosim torbo s seboj. »Tisti, ki hoče ukrasti, bo ukradel, pa ne le torbe ali denarnice, tudi čevlje znajo odnesti iz trgovine, imajo pripomočke, da odstranijo varovalo. Pa mlajši pridejo k stojalu z nogavicami, jih na hitro poberejo dol in stečejo iz trgovine. Veliko pretkanih ljudi je, starejših in mlajših, ves čas jih moramo imeti na očeh,« mi je povedala prodajalka, ki ne želi biti imenovana.
Prišel zamaskiranec z nožem
Pogumnejša z besedami je lastnica trgovine Paleta v Škofji Loki Laura Megušar. Konec lanskega leta so omenjeno trgovinico s pripomočki za ustvarjanje celo oropali. »Malo pred zaprtjem, ob pol sedmih zvečer, je prišel zamaskiranec z nožem, študentka, ki je takrat delala, mu je dala denar iz blagajne, niso ga našli.« Trgovinica s kupom vabljivih drobnarij se zdi prava tarča za tiste, ki jim rado kaj »pade« v žep. »Imamo kamero, da je pokrita vsa trgovina, tudi blagajna je nameščena na takem mestu, da se vidi skoraj v vse kote, tako smo kar dobro zavarovani,« razmišlja Megušarjeva in nadaljuje, da sicer na srečo nimajo veliko tatvin. »Veliko pa jih imamo na sumu, ker opazimo, da se sumljivo obnašajo.« Pred kratkim je pri kraji zalotila starejšo gospo, sicer njihovo redno stranko. »Že leta smo jo imeli na sumu, ampak direktno je nikoli nismo zalotili pri dejanju. Zadnjič pa sem opazila, da je dala v žep neko drobnarijo. Ko je kupila nekaj drugega in hotela oditi, pa sem ji rekla, naj da še tisto iz žepa na pult. Je bila malce v zadregi, rekla je: 'No, saj bom tudi to plačala.' Sem ji rekla: 'Gospa, ne splača se vam.' In sem prepričana, da bo še prišla v trgovino.« V trgovinico pride tudi veliko mladih. Lauro vprašam, ali ima občutek, da v mladostni razigranosti prej kaj vzamejo kot starejši. »Ne, mislim, da jih prevečkrat zaradi njihove mladosti narobe ocenjujemo, večkrat imam občutek, da je treba biti pozoren na starejše, znajo biti bolj pretkani.«
Priložnostne tatvine
Laura Megušar gospe ni prijavila policiji. Sicer na kranjski policijski upravi dnevno obravnavajo tovrstne tatvine. »Pri kaznivih dejanjih, kamor policija uvršča take tatvine, so storilci večinoma znani, saj jih pri dejanjih dobi že varnostno osebje v trgovskih centrih in jih nato v nadaljnji postopek prevzamejo policisti. Če pa storilca ni na kraju, zbiramo obvestila, da bi storilko ali storilca izsledili,« pove Brajič. Pri tovrstnih dejanjih, še poudari, gre predvsem za priložnostne tatvine in storilci niso specialni povratniki. Nasvet, ki ga na policiji dajejo lastnikom oziroma najemnikom trgovin, je, naj – če je le mogoče – trgovine zavarujejo s tehničnim ali fizičnim varovanjem: s tem bodo že psihološko vplivali na morebitne storilce in jih odvrnili od tatvine ali drugega kaznivega dejanja. Potencialnim tatičem pa polagajo na srce, da se kazniva ravnanja ne splačajo, saj s tem škodujejo sebi in tistemu, ki mu povzročijo škodo.