Ne bodo preganjali, usmerjali pa
V Bohinju pripravljajo tako imenovani akcijski načrt za upravljanje obiskovalcev v destinaciji s poudarkom na območju Bohinjskega jezera z okolico. Obiskovalce želijo usmerjati na način, da bo doživetje obiska v Bohinju čim prijetnejše, obisk turistov in dnevnih obiskovalcev pa ne preveč obremenjujoč za okolje in ljudi, ki živijo v njem.
Posebej poudarjajo razmerje med nastanitvenimi zmogljivostmi in lokalnim prebivalstvom v posameznih naseljih: Ukanc, ki je lociran v skledi Bohinjskega jezera, ima na primer 21,2 nastanitvene zmogljivosti na prebivalca, Bohinjska Bistrica pa
zgolj 1,4.
Bohinjska Bistrica – Skleda Bohinjskega jezera predstavlja privlačno območje za različne uporabnike prostora. To je še izrazitejše v zadnji letih, ko je tudi zaradi vpliva podnebnih sprememb opazen trend vse večjih pritiskov na gorska območja, zlasti v poletnih mesecih, ugotavlja tudi študija, ki so jo pripravili v Bohinju, da jo uporabijo kot strokovno podlago za pripravo akcijskega načrta upravljanja obiskovalcev.
Študija ugotavlja, da se na območju prepletajo številne prostočasne aktivnosti uporabnikov oziroma obiskovalcev prostora. Pripravljavci, podjetje ZaVita svetovanje, ocenjujejo, da nosilna zmogljivost območja sklede Bohinjskega jezera ob optimalni prostorski in časovni razporeditvi ter enakomerni razporeditvi po prostočasnih aktivnostih znaša 12.800 obiskovalcev na dan, skupaj s tako imenovanim razbremenilnim potencialom maksimalno 15.790.
Nosilna zmogljivost prostora v konicah presežena
Trenutno stanje ob najvišjih konicah v sezoni znaša 14 tisoč obiskovalcev dnevno na območju sklede Bohinjskega jezera oziroma 26 tisoč na območju občine Bohinj, so ugotovili na podlagi podatkov, ki so na voljo. Ugotavljajo, da primerjava obeh ocen kaže na preseganje nosilne zmogljivosti prostora, ob tem pa razporeditev glede na čas, prostor in aktivnosti ni enakomerna. »Trenutno ozka grla predstavljajo križanja obiskovalcev, ki do območja dostopajo oziroma se znotraj njega zaradi izvajanja prostočasnih dejavnosti premikajo, ter neorganiziranost oziroma pomanjkanje usmerjanja,« ugotavljajo.
Trendu rasti obiskovalcev sledi tudi naraščajoč trend nastanitvenih zmogljivosti, pri čemer strokovnjaki posebej poudarjajo razmerje med nastanitvenimi zmogljivostmi in lokalnim prebivalstvom v posameznih naseljih: Ukanc, ki je lociran v skledi Bohinjskega jezera, ima na primer 21,2 nastanitvene zmogljivosti na prebivalca, Bohinjska Bistrica pa zgolj 1,4.
Informiranje, usmerjanje in dvigovanje okoljske zavesti
V prihodnje je treba aktivno pristopiti k omilitvenim ukrepom na področju ozkih grl, so prepričani v Bohinju, pripravljavci študije pa predlagajo predvsem oblikovanje ukrepov v smislu usmerjanja in informiranja o možnostih doživljanja prostora, zaželenem načinu mobilnosti ter dvigovanja okoljske zavesti.
Prepričani so tudi, da bi bilo treba doseči konsenz glede usmerjanja razvoja prihodnjih nastanitev obratov, nujni so usklajevanje različnih interesov in spoštovanje zakonskih okvirjev in seveda nadaljevanje pristopov trajnostne mobilnosti.
Občinski svet Občine Bohinj se je s študijo seznanil na zadnji seji prejšnji četrtek. Svetniki so se strinjali, da občina ob upoštevanju ugotovitev iz študije pristop k pripravi akcijskega načrta in konkretnih izvedbenih ukrepov za usmerjanje obiskovalcev.