Obrestne mere za depozite

Čeprav visoka inflacija ob hkrati zelo nizkih depozitnih obrestnih merah znižuje realno vrednost prihrankov prebivalstva, pa to po ugotovitvah Banke Slovenije doslej ni povzročilo opaznejšega umika vlog gospodinjstev v pričakovano donosnejše alternativne naložbe (vzajemne sklade, kapitalske trge). Varčevanje v bankah ostaja za gospodinjstva še naprej prevladujoča oblika varčevanja, pri tem pa delež vlog na vpogled (po podatkih za lanski junij) znaša skoraj 89 odstotkov vseh vlog gospodinjstev. Varčevalce odvračajo k vezavi prihrankov negotove geopolitične razmere (vojna v Ukrajini) in nizke obrestne mere. Delež vlog na vpogled bi banke lahko znižale z zvišanjem depozitnih obrestnih mer, vendar pa bo do tega po oceni Banke Slovenije verjetno prišlo zelo postopoma, saj imajo banke na računih pri centralni banki še vedno velik obseg likvidnih sredstev.

Kot kaže najnovejše poročilo Banke Slovenije o poslovanju bank, je januarja letos obrestna mera za vloge gospodinjstev do enega leta v Sloveniji znašala 0,2 odstotka, na evrskem območju pa 1,5 odstotka. Pri vlogah nad eno leto je bila obrestna mera v Sloveniji 1,4-odstotna in na evrskem območju 2-odstotna. (Podatek o obrestni meri za depozite združuje fiksno in variabilno obrestno mero.)

V Zvezi potrošnikov Slovenije vsak mesec zberejo podatke o obrestnih merah depozitov z nespremenljivo obrestno mero in jih vnesejo v »primerjalnik depozitov«, s pomočjo katerega si varčevalci lahko izračunajo, koliko obresti bi dobili za depozit v določenem obdobju. Primerjave kažejo, da so med bankami precejšnje razlike, še zlasti pri dolgoročnih depozitih. Ko smo v sredo s pomočjo primerjalnika preverjali, koliko obresti bi dobili pri vezavi deset tisoč evrov, je računica pokazala takole: pri vezavi za 31 dni od štiri do osem centov, pri vezavi za 13 mesecev pa od 1,09 do 226,07 evra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 20. julij 2010 / 07:00

Plačilna disciplina na psu

Tako pravi glavni slovenski gradbenik Branko Selak in opozarja, da gradbeništvo močno vpliva na BDP: "Danes moramo po delo v tujino. Če nam uspe, bo šlo dobro tudi Sloveniji."

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 8. oktober 2020 / 19:27

Policija bo pozorna na spoštovanje ukrepov vlade

Kranj – Policija sporoča, da bo zaradi izjemnega povečanja števila okuženih in s tem poslabšanja epidemiološkega stanja v državi v naslednjih dneh še bolj pozorna, ali se upoštevajo priporočila str...

Jesenice / četrtek, 8. oktober 2020 / 16:03

Simfonični orkester in Katrinas

Simfonični orkester Glasbene šole Jesenice je tokrat v goste povabil zasedbo Katrinas, predstavili pa so se s programom slovenskih popevk.

Izleti GG / četrtek, 8. oktober 2020 / 15:44

Od Zelencev do lepot Gozda - Martuljka

Skozi priprto okno se je širil svež jutranji zrak, kuhinjo je zajel vonj po ocvrtih jajčkih, jaz pa sem potrpežljivo čakala, da nama Nejc pripravi zajtrk in po spletu iskala zanimivosti, k...

Kranj / četrtek, 8. oktober 2020 / 15:44

Stražiška tržnica s predstavitvijo kulture

Stražišče – Ta petek, 9. oktobra, bo med 17. in 19. uro na Baragovem trgu znova potekala eko in konvencionalna Stražiška tržnica. Ob drugi ponudbi bo tokrat moč kupiti tudi pravkar obrane agrume z...

Škofja Loka / četrtek, 8. oktober 2020 / 15:43

Jubilej koče na Starem vrhu

Letos je minilo sedemdeset let od postavitve Loške koče na Starem vrhu, ki je postala ena od središčnih lokacij za druženje v športu, danes pa ima pomembno vlogo tudi v turistični ponudbi.