Parkirna mesta za invalide pustimo invalidom
Rajko Stržinar se je moral pred leti soočiti z invalidnostjo, kasneje tudi s kakšnim neprijetnim komentarjem, ali je do parkiranja vozila na mestu za invalide upravičen. Po nekaterih občinah smo tudi povprašali, koliko parkirnih mest za invalide zagotavljajo in kako pogosto napišejo kazni prekrškarjem.
Podlubnik – Rajko Stržinar je bil star dvajset let, ko je kot motorist doživel prometno nesrečo, ki je ni povzročil. Posledica je bila zlom noge, še hujša posledica komplikacija po zlomu, ki je privedla do tega, da je ostal brez ene noge. Sprejeti invalidnost je bilo zelo težko, se spominja. A je uspešno zaključil Fakulteto za organizacijske vede, smer računalništvo, in delal kot programer, si ustvaril družino, v domači vitrini pa so pokali, ki jih je osvojil kot športnik invalid. Za organizacijsko delo in tekmovalne dosežke v invalidskem športu je prejel tudi Bloudkovo plaketo. Vozi prilagojen avto, ki mu omogoča večjo mobilnost, in ima seveda vpogled na parkirna mesta za invalide – na število parkirnih mest in tudi na to, kdo vse nanje parkira. Kot pove: »Situacija se precej izboljšuje. Ko smo se leta 1977 preselili v stolpnico v Podlubniku, ni bilo posebej označenih mest za invalide. Vsak pa bi rad parkiral čim bližje svojih vrat. Leta 1996 so mi na škofjeloški občini omogočili označeno parkirno mesto. Kdaj sem doživel tudi kak neprijeten komentar, češ da če lahko smučam (s prilagoditvami, op. a.), nimam pravice do parkirnega mesta za invalide.« Rajkova žena Jerca se spomni anekdote: »Rajko je hotel parkirati pred banko, kjer je bilo označeno samo eno mesto za invalide. Pa ni hotel. Rekel je: ''Kaj pa, če se pripelje invalid in mu bom zasedel mesto?'' Pa sem ga spomnila: ''Aja? Kaj si pa ti?''«
O tem, da je nekaterim malo mar, ali parkirajo na mestih za invalide, čeprav do tega niso upravičeni, Rajko Stržinar meni: »Vse je odvisno od človeka, kako ima stvari ''pošlihtane'' v glavi. Seveda me kdaj razjezi, ko vidim, da nekdo, ki ni upravičen do tega, tam parkira.«
Parkirna mesta za invalide po občinah
Na širšem območju mestnega središča Škofje Loke je na javnih parkiriščih nekaj več kot petdeset parkirnih mest za invalide. »Skladno s prostorskim načrtom občine je pri določanju parkirnih mest za objekte v javni rabi treba zagotoviti pet odstotkov parkirnih mest, rezerviranih za invalide. V primeru, da je parkirnih mest v objektu manj kot dvajset, je treba zagotoviti eno parkirno mesto. Pri določanju parkirnih mest ob večstanovanjskih objektih pa je treba zagotoviti na vsako deseto stanovanje eno parkirno mesto za invalide,« je sporočil Jernej Tavčar iz Službe za odnose z javnostmi na Občini Škofja Loka.
Na površinah, ki so v javni uporabi kranjske občine, je čez sto parkirnih mest za vozila s parkirno karto. »Mestna uprava redno označuje parkirna mesta skladno s potrebami invalidov. Občinski Odlok o izvedbenem prostorskem načrtu tudi določa, da se pri novogradnjah, rekonstrukcijah in spremembi namembnosti na pripadajoči parceli zagotovijo zadostne parkirne površine za stanovalce, zaposlene in obiskovalce. Državnega predpisa na tem področju ni, odlok pa ne določa natančnega števila parkirnih mest, namenjenih za vozilom s parkirno karto,« je sporočila Katja Štruc, vodja Kabineta kranjskega župana.
V Radovljici je gibalno oviranim osebam namenjenih 17 javnih parkirnih mest s časovno omejitvijo in 45 parkirnih mest, namenjenih uporabnikom posameznih parkirišč za stanovalce, za uporabnike in zaposlene v prostorih za poslovne, trgovske ter ostale dejavnosti. »Zahteve glede parkiranja gibalno oviranih oseb so določene s Prostorskim redom občine Radovljica: pri določanju parkirnih mest za objekte v javni rabi je treba zagotoviti pet odstotkov parkirnih mest, rezerviranih za vozila oseb z invalidskimi vozički, če je parkirnih mest manj kot dvajset, pa eno takšno parkirno mesto,« so sporočili iz Oddelka za infrastrukturo, okolje, prostor in investicije Občine Radovljica.
Občina Jesenice zagotavlja 79 parkirnih mest za invalide, na podlagi vlog občanov po potrebi zarišejo tudi nova. Občina Tržič ima trideset parkirnih mest za invalide, od tega jih je 16 ob trgovinah. Direktorica tržiške občinske uprave dr. Metka Knific Zaletelj ocenjuje, da so v povprečju zasedena do desetodstotno. Kot je še dodala, Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje neoviranega dostopa, vstopa in uporabe objektov v javni rabi ter večstanovanjskih stavb, ki je urejal, koliko parkirnih mest mora biti rezerviranih za invalide, od junija lani ni več v uporabi. »Gradbeni zakon sicer določa, da mora biti število parkirnih mest za invalide v bližini glavnega vhoda zadostno, če prostorske možnosti to omogočajo,« je še pojasnila.
Kazni za kršitelje
Po občinah velja enako. Z globo osemdeset evrov se kaznuje voznik, ki parkira ali ustavi vozilo na označenem parkirnem prostoru za invalide brez vidno nameščene parkirne karte. Prav tako se z globo osemdeset evrov kaznuje za prekršek voznik, ki neupravičeno uporabi parkirno karto. Pooblaščena uradna oseba odvzame neupravičeno uporabljeno parkirno karto vozniku, lahko pa tudi odredi odvoz neupravičeno parkiranega vozila.
Medobčinsko redarstvo Kranj je na območju kranjske občine lani izreklo 283 ukrepov zoper kršitelje, ki so nepravilno parkirali na parkirnem prostoru za invalide. Skupno v vseh občinah ustanoviteljicah Medobčinskega inšpektorata Kranj (Kranj, Tržič, Cerklje, Šenčur, Preddvor in Jezersko) pa je bilo lani izrečenih 331 tovrstnih ukrepov. Lani so tudi odvzeli eno neupravičeno uporabljeno parkirno karto vozniku.
Skupni Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Radovljica in Naklo je na območju obeh občin lani izrekel 11 ukrepov za tovrstne kršitve (69 kršitev v letu 2016, 39 v letu 2017). Občinski redarji na območju jeseniške občine so lani ugotovili 152 kršitev nepravilnega parkiranja in eno neupravičeno uporabo parkirne karte. V Škofji Loki pa so občinski redarji lani izrekli 13 glob in dve opozorili.