Z nami, ne za nas (2)
V torek, 21. marca, je bil svetovni dan Downovega sindroma. Po Sloveniji so potekali številni dogodki, letos pod geslom Z nami, ne za nas. V Kranju je osebe z Downovim sindromom sprejel župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec. Predstavili so mu svojo življenjsko pot ter številne talente in konjičke, med katerimi so ples, fotografiranje, izdelovanje mandal, pletenje, šport, kuhanje ...
»Letošnje geslo Z nami, ne za nas opozarja na aktivno vključevanje oseb z Downovim sindromom v družbo na vseh področjih. Kar nekaj je bilo v Sloveniji že narejenega, veliko dela pa nas še čaka. Že dolgo se govori o inkluziji, ki bi resnično morala zaživeti, da bi bilo otrokom z Downovim sindromom v večinskih osnovnih šolah omogočeno izobraževanje po prilagojenem programu, kot je to v tujini. Velike vrzeli so tudi na področju poklicnega usposabljanja in vključevanja v samostojnejše poklicno delo,« je povedala Stanka Grubešič, vodja Centra za Downov sindrom Kranj, ki je najstarejši tovrstni center v Sloveniji. Deluje že 21 let. Stanka Grubešič v Centru že vrsto let skrbi za specialnopedagoško obravnavo otrok z Downovim sindromom.
Poleg slednje poteka tudi gibalna spodbuda. Vodi jo Sanja Steka Kaštrun, ki je bila skupaj z možem Robertom Kaštrunom in drugimi starši otrok z Downovim sindromom ustanoviteljica Centra. Robert je na podlagi znanj, ki jih ima kot profesor športne vzgoje in oče otroka z Downovim sindromom, ne nazadnje pa tudi kot nekdanji vrhunski športnik razvil gibalni program za otroke z Downovim sindromom Čebelica, ki daje velike rezultate. Nastal je zaradi pomanjkanja tovrstnih spodbud. Najprej sta ga preskusila s sinom Ninom, znanje pa z ženo predajata naprej. Tudi zakonca Kaštrun opozarjata na nujnost vključevanja oseb z Downovim sindromom v družbo in z žalostjo ugotavljata, da se v Sloveniji na področju inkluzije v skoraj dvajsetih letih, torej od takrat, ko sta sina vključila v večinsko osnovno šolo, kjer je bil dve leti, ni nič spremenilo, da so starši ob tem z redkimi izjemami še vedno deležni nerazumevanja in stisk.
Župan Matjaž Rakovec je osebam z Downovim sindromom in vsem, ki delajo z njimi, izrazil podporo. »Zavedati se moramo, da so okrog nas tudi ljudje s posebnimi potrebami, da jih je treba vključevati v družbo, da se počutijo koristne. Iz lastnih izkušenj vem, da so sposobni veliko. Treba jih je podpreti in z njimi znati delati.« Povedal je še, da je občina pripravljena pomagati pri vzpostavitvi stanovanjske bivalne enote za osebe s posebnimi potrebami, ki bi bila v Kranju, da pogovori že potekajo, pobudo pa je dal prav eden izmed staršev otrok z Downovim sindromom. »To je korak, ki ga bomo naredili, bivalno enoto vključili v naš program. Ne gre pa seveda čez noč,« je še dejal. (Konec)