Infrastrukturni projekti v zgornji bohinjski dolini so med tistimi, ki so najbolj izdatno financirani s sredstvi, ki občini Bohinj pripadajo po zakonu o Triiglavskem narodnem parku.

Sredstva na račun lege v parku

Pri investicijah, predvsem v komunalno infrastrukturo, si bo Občina Bohinj tudi letos pomagala s sredstvi, ki jih od leta 2020 naprej pridobiva po Zakonu o Triglavskem narodnem parku.

Doslej je Občina Bohinj v projekte na območju parka investirala okoli 3,5 milijona evrov, letos na ta račun pričakujejo še več kot 1,5 milijona evrov.

Bohinjska Bistrica – Bohinjski občinski svet je v začetku meseca na redni seji potrdil proračun občine za leto 2023, ki je z več kot 19 milijoni evrov najvišji doslej. Na relativno visok proračun imata tudi v letošnjem letu največji vpliv dve večji investiciji, to sta gradnja vrtca pri osnovni šoli v Bohinjski Bistrici, ki se počasi zaključuje, in projekt kolesarske povezave med Bohinjem in Bledom, ki ga občina pelje skupaj s sosednjim Bledom in državo, pa tudi projekt gradnje urgentnega bloka v Zdravstvenem domu Bohinj, ki so ga začeli graditi jeseni. V njem bodo uredili tudi izolacijski blok, ki je bil doslej začasno v kontejnerju.

V proračun so tako kot zadnjih nekaj let vključena tudi sredstva, ki jih bo občina pridobila v skladu z Zakonom o Triglavskem narodnem parku; v letošnjem letu naj bi jih bilo nekaj manj kot 1,8 milijona evrov. Ta sredstva bodo v Bohinju namenili predvsem za gradnjo komunalne infrastrukture na območjih občine, ki sodijo v okvir parka. Ob tem bodo sredstva namenili tudi za obnovo vodovodne in cestne infrastrukture na območju Koprivnika in Gorjuš, vključno z izvedbo raziskovalno-črpalne vrtine za potrebe preskrbe s pitno vodo na Koprivniku. Okoli 240 tisoč evrov bodo letos ob 500 tisoč evrih občinskih sredstev namenili za sicer 2,7 milijona evrov vreden projekt izgradnje povezovalnega kanalizacijskega voda v zgornji dolini.

Nekaj manj kot 190 tisoč evrov sofinanciranja iz tako imenovanih sredstev TNP vključujejo tudi v projekt dozidave urgentnega bloka pri zdravstvenem domu v Bohinjski Bistrici, 140 tisočakov za vodovod in drugo infrastrukturo v Stari Fužini ter 200 tisoč evrov za obnovo ceste Koprivnik–Gorjuše.

Z nekaj več kot sto tisoč evri bo država s sredstvi, ki jih Bohinj pridobi po zakonu o TNP, sofinancirala tudi javni prevoz v okviru projekta umirjanja prometa.

Prva sredstva po Zakonu o Triglavskem narodnem parku je Občina Bohinj skupaj z drugimi parkovnimi občinami – na Gorenjskem so to še Bled, Gorje, Jesenice in Kranjska Gora – prejela v letu 2020, doslej skupaj že več kot tri milijone in pol evrov.

Kot so pojasnili na bohinjski občinski upravi, so sredstva skladno s smernicami pristojnega ministrstva namenjali za financiranje projektov na celotnem območju občine Bohinj in jih vsako leto tudi skoraj v celoti porabili. Največ, dobro tretjino, na območju krajevne skupnosti Stara Fužina, kamor je bilo doslej vloženih nekaj manj kot 1,2 milijona evrov, pridobljenih po Zakonu o TNP. Sledijo krajevna skupnost Koprivnik - Gorjuše z več kot 25 odstotki in Srednja vas z nekaj manj kot 24 odstotki ter Bohinjska Bistrica s 6,5 odstotka. Za za projekte na območju celotnega Bohinja je bilo porabljenih nekaj manj kot deset odstotkov pridobljenih sredstev.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sobota, 28. november 2015 / 13:50

Luka Špik končal kariero

Bled – Predvčerajšnjim je na Bledu veslač Luka Špik sporočil, da zaključuje športno kariero. Član blejskega veslaškega kluba je eden izmed junakov slovenskega športa. V dvojnem dvojcu je z Iztokom...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 14. april 2011 / 07:00

Juha, žar in sladoled Slovencem najbolj dišijo

Inštitut Marketagent.com je s spletno raziskavo na vzorcu pesto aktivnih uporabnikov interneta v starosti med 20 in 59 leti proučeval, kakšno hrano imajo Slovenci najraje. Najljubša predjed Slove...

GG Plus / četrtek, 14. april 2011 / 07:00

Matjaževa Štefka

Eni jo poimenujejo mleta pečenka, največ jo poznajo pod imenom pečenka Štefani, kranjskega kuharja Matjaža Erzarja pa smo ujeli ravno pri pripravi njegove "Štefke", kakor je smeje ljubkovalno poimenov...

GG Plus / četrtek, 14. april 2011 / 07:00

Letos okušali vina vinarja Rodice

Že drugo leto zapored je skupina krvodajalcev z Gorenjskega (z Golnika) obiskala transfuzijsko postajo v Izoli in darovala kri. Prvič jih je bilo v skupini sedem, sedaj že več kot trideset. Tako...

Bled / četrtek, 14. april 2011 / 07:00

Osemdeset let najimenitnejšega blejskega hotela

Domačinka Jula Molnar je leta 1919 kupila hotel Luisenbad in ga leta 1922 preimenovala v Toplice. Po prenovi je bil novi Grand hotel Toplice odprt leta 1931.

Zanimivosti / četrtek, 14. april 2011 / 07:00

Anketa: Podružnične šole polne prednosti

Društvo učiteljev podružničnih šol je v Motniku konec tedna pripravilo strokovni posvet na temo Gibanje je jezik otrok, mi pa smo nekaj učiteljic vprašali, kakšne so prednosti in slabosti dela v teh m...