Ustavno sodišče razveljavilo zakon
Ljubljana – Ustavno sodišče je ta teden v celoti razveljavilo izpodbijani zakon o postopku sodnega in izvensodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank. Razveljavitev je zahtevala Banka Slovenije, od koder so ob odločitvi sporočili, da pritrjuje njihovim stališčem, da je zakon sporen z vidika monetarnega financiranja in finančne neodvisnosti centralne banke. Banka Slovenije se namreč ni strinjala z določili, da bi morala bančnim razlaščencem, ki jih je razlastila v postopku sanacije bank, plačevati za morebitne odškodnine, ustavno sodišče pa je med drugim ugotovilo, da to ne spada med temeljne funkcije centralne banke in bi banko potencialno izpostavilo političnim pritiskom.
Imetnikov delnic in podrejenih obveznic bank, ki jih je centralna banka razlastila, naj bi bilo okoli sto tisoč, skupaj pa so izgubili okoli 960 milijonov evrov.
Z odločitvijo pa niso zadovoljni v Društvu malih delničarjev Slovenije, ki so poudarili ločeno mnenje ustavnega sodnika dr. Rajka Kneza, v katerem je opozoril, da se je ustavno sodišče ukvarjalo le s pravicami Banke Slovenije, nič pa s kršitvami pravic razlaščencev. V društvu opozarjajo, da so vse procesne dileme ostale odprte in bo novi zakon ponovno izpodbijan pred ustavnim sodiščem »saga pa se bo nadaljevala«.
Ministrstvo za finance je že napovedalo prednostno pripravo novega zakona.