O novostih na domžalski čistilni napravi
Župani občin lastnic so se pred nedavnim seznanili z novostmi na Centralni čistilni napravi Domžale - Kamnik
Domžale – Župani Kamnika, Domžal, Mengša, Trzina, Komende in Cerkelj so se pred dnevi srečali na Centralni čistilni napravi Domžale - Kamnik. Sprejela jih je direktorica dr. Marjetka Levstek, ki je vodenje čistilne naprave prevzela v februarju. Župane občin lastnic je med drugim seznanila tudi s predlogom evropske direktive za čiščenje odpadne vode, ki bo čistilno napravo postavila pred nove izzive. Predlagana direktiva namreč prinaša zahtevano višjo stopnjo čiščenja po dušiku in fosforju. »Iz odpadne vode bo treba odstraniti tudi mikroonesnaževala, kot so mikroplastika in ostanki zdravilnih učinkovin, ter druge organsko težko razgradljive snovi in mikroorganizme. CČN Domžale - Kamnik se pripravlja tudi na nadgradnjo obdelave blata iz čistilne naprave s sušenjem ter nadgradnjo energetske samooskrbe z električno energijo,« so povedali na CČN Domžale - Kamnik, kamor se steka odpadna voda iz trideset tisoč gospodinjstev, priključenih na kanalizacijski sistem v šestih občinah, sprejema pa tudi odpadno vodo večine industrijskih obratov s tega območja, greznično goščo in blato malih komunalnih čistilnih naprav ter tekoče nenevarne in biološko razgradljive odpadke.
Čistilno napravo, ki po zmogljivosti velja za četrti največji tovrstni sistem v državi, so pred leti nadgradili, investicijo pa so izpeljali večinoma z nepovratnimi evropskimi sredstvi.
S postopkom deamonifikacije so med prvimi v tem delu Evrope optimizirali proces čiščenja, s čimer so znatno zmanjšali obratovalne stroške, med drugim tudi stroške za električno energijo, ki jo proizvajajo iz bioplina. V lanskem letu so tako iz lastnih virov pokrili kar 96 odstotkov stroškov električne energije za svoje delovanje.