Nadzor gorenjskih policistov nad vozniki in tehnično brezhibnostjo tovornih vozil in avtobusov / Foto: arhiv PU Kranj

Za večjo varnost voznikov

Policisti so v okviru mednarodne akcije pretekli teden pri voznikih tovornih vozil in avtobusov preverjali spoštovanje cestnoprometnih pravil. Pozorni so bili predvsem na kršitve, ki so povezane s časom trajanja vožnje ter obveznimi počitki in odmori voznikov, manipulacijami z zapisovalnimi napravami in tehnično brezhibnostjo vozil.

Kranj – Med akcijo za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov, ki jo je koordinirala Javna agencija RS za varnost prometa, so policisti preverjali tudi, ali vozniki tovornih vozil med vožnjo na nedovoljen način uporabljajo mobilne telefone in ali so pripeti z varnostnim pasom. Poleg tega so kontrolirali še ustreznost listin in pozornost namenjali pravilnemu nalaganju in pritrditvi tovora ter preobremenjenosti vozil. Nadzor tovornih vozil so izvajali na vseh cestah, na avtocestah pa s preusmeritvijo tovornih vozil na kontrolne točke. Nadzori avtobusov so potekali tudi na avtobusnih postajališčih, nadzori prevozov potnikov pa še na avtocestah in hitrih cestah.

Kot pojasnjujejo na agenciji, so bili v letu 2022 vozniki avtobusov udeleženi v 312 prometnih nesrečah oziroma 19 odstotkov več kot v letu poprej. Povzročili so 92 prometnih nesreč oziroma sedem več kot v letu 2021. Lani na slovenskih cestah v prometni nesreči, ki jo je povzročil voznik avtobusa, ni umrl noben udeleženec cestnega prometa, trije so bili hudo telesno poškodovani, 37 pa lažje telesno poškodovanih. Pri voznikih avtobusov je bilo v letu 2022 ugotovljenih 865 kršitev cestnoprometnih predpisov, kar je 38,6 odstotka več kot leta 2021.

Manj zaznanih kršitev

Lani so bili vozniki tovornih vozil udeleženi v 2.528 prometnih nesrečah. Povzročili so 1.627 oziroma 64 odstotkov vseh prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi. Na slovenskih cestah je v letu 2022 v prometnih nesrečah, ki jih je povzročil voznik tovornega vozila, umrlo sedem udeležencev cestnega prometa, 49 udeležencev je bilo hudo telesno poškodovanih, 380 pa lažje telesno poškodovanih. Lani je bilo pri voznikih tovornih vozil ugotovljenih 38.088 kršitev cestnoprometnih predpisov, leta 2021 pa 40.256.

Najpogostejše kršitve so bile tako pri voznikih avtobusov kot tovornih vozil povezane s hitrostjo, uporabo mobitela, neuporabo varnostnega pasu in neustrezno varnostno razdaljo. Agencija za varnost prometa in policija ob tem poudarjata, da je pri tovornih vozilih in avtobusih še posebno pomembna ustrezna varnostna razdalja, saj je zavorna pot pri njih še daljša. Pomemben dejavnik je tudi utrujenost voznika. Ta je po podatkih Evropske komisije iz leta 2018 dejavnik v približno dvajsetih odstotkih nesreč, v katerih so udeležena tovorna vozila. »Utrujenost voznika, neustrezno naložen tovor in neprilagojena hitrost so lahko usodna kombinacija,« so dodali na policiji.

Sodelovali tudi gorenjski policisti

Minuli četrtek so tudi gorenjski policisti v sodelovanju z usposobljenimi strokovnjaki za tehtanje vozil in drugimi pristojnimi organi na gorenjski avtocesti izvedli poostren nadzor nad vozniki in tehnično brezhibnostjo tovornih vozil in avtobusov. Ustavili in kontrolirali so 46 voznikov tovornih vozil. Ugotovili so 21 kršitev, stehtanih pa je bilo 23 tovornih vozil. Izstopale so prekoračitve največje dovoljene hitrosti, krštive v zvezi z obveznimi počitki in nepravilnim delovanjem tahografa, prekoračitve največje dovoljene mase in nepravilno pritrjen tovor. Ustavili in kontrolirali so tudi sedem voznikov avtobusov, pri tem pa ugotovili štiri kršitve. Voznikom so za prekrške izdali plačilne naloge. Poleg tega so vsem voznikom odredili preizkus alkoholiziranosti. »Nihče ni bil pod vplivom alkohola, kar je pohvalno,« so še pojasnili na PU Kranj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 23. februar 2024 / 17:21

Čez ocean v novo življenje

V monografiji Čez ocean v novo življenje so predstavljene usode sedmih slovenskih povojnih političnih begunk, med njimi tudi sester dvojčic Helene Arnež Gaser in Pavle Arnež Hauptman z Jesenic.

Objavljeno na isti dan


Bled / sobota, 20. julij 2019 / 13:07

Obetaven začetek poletne sezone

V prvih šestih mesecih se je število nočitev v primerjavi z enakim obdobjem lani povečalo za pet odstotkov.

Šport / sobota, 20. julij 2019 / 13:06

Bron za Gregorja Selaka

Kranj – Na svetovnem prvenstvu v paraplezanju v Franciji si je Škofjeločan Gregor Selak že tretjič zapored priplezal bronasto odličje. Tako se s svetovnega prvenstva vrača z bronom, ki ga je v kate...

Zanimivosti / sobota, 20. julij 2019 / 13:02

Pasja Sora

Potem ko je Marco Polo raziskoval Azijo in je Kolumb odkril Ameriko, Amundsen pa je zmrzoval na Arktiki, je prišel čas, da se po svetu čez vodo odpravi tudi sosedov kuža. Menda se je ob Poljanski i...

GG Plus / sobota, 20. julij 2019 / 13:01

Vsem naj bom neznan

»Jaz nočem, da strmi / kdo v mojo dušo. // Vsem naj bom / neznan. // Dekle ob oknu gleda / misli kje sem / Jaz pa sem že mrtev.« (I., str. 63)

Nasveti / sobota, 20. julij 2019 / 13:00

Solni marš

Mahatma Gandhi, veliki borec za osvoboditev Indije, je leta 1930 vodil tako imenovani solni marš proti angleškemu monopolu za pridobivanje soli. Iz Ahmedabada je s prijatelji in privrženci odšel 12...