Dobro poznati sebe in svoje interese
Rezultati raziskave Poklicni barometer 2022 za letos napovedujejo primanjkljaj kadra za vrsto poklicev na področjih zdravstvene oskrbe, informacijskih tehnologij, šolstva, gradbeništva, prometa in gostinstva.
Na spletni strani republiškega zavoda za zaposlovanje je mogoče najti tudi rezultate letošnjega Poklicnega barometra, v okviru katerega so ocenjevali 182 poklicev, za katere na ravni Slovenije predvidevajo primanjkljaj ali presežek glede na oceno potreb trga dela oziroma da bodo v ravnovesju med potrebami delodajalcev in ponudbo na trgu dela. Primanjkljaj napovedujejo za 99 od teh poklicev, presežek za 37 poklicev, v ravnovesju pa bo 46 poklicev.
»Med ocenjevanimi poklici se najbolj opazna sprememba v primerjavi z lanskoletnimi napovedmi nanaša na obravnavane poklice s področja posredovanja informacij v klicnih centrih, prodaje po telefonu in s področja dostave. Za vse omenjene poklice so lanskoletne napovedi predvidevale primanjkljaj, medtem ko letošnje napovedi kažejo na to, da bodo poklici v presežku,« so poudarili na zavodu za zaposlovanje. Med poklici, ki so bili lani v ravnovesju, pa je letos predviden presežek nabavnih referentov, posrednikov za zaposlovanje, telefonistov, uradnikov v statistiki, financah in zavarovalništvu, blagajnikov in prodajalcev vstopnic ter delavcev za ročno pakiranje in preprosta prekladalna dela. Še vedno pa se pričakuje primanjkljaj različnih skupin učiteljev v osnovnih in srednjih šolah, svetovalnih delavcev, pa tudi vzgojiteljev v vrtcih. »Prav tako se predvideva primanjkljaj različnih skupin strokovnjakov – finančnih analitikov, analitikov poslovnih procesov, sistemskih analitikov, odvetnikov, tožilcev in pravobranilcev.« Pretekle napovedi so namreč pri omenjenih poklicih predvidevale ravnovesje med ponudbo in povpraševanjem. Iz primanjkljaja v ravnovesje pa naj bi prešli strokovnjaki za razvoj kadrov in karierno svetovanje, prometni odpravniki in referenti za promet, obdelovalci lesa in delavci za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih.
Pomoč pri lažji odločitvi
Nenehne spremembe v družbi, izobraževanju in na trgu dela zahtevajo od otrok in mladostnikov, ki so pred kariernimi odločitvami, da dobro poznajo sami sebe, svoje interese in sposobnosti, pa tudi da so se sposobni prilagoditi potrebam in zahtevam okolja, opozarjajo na zavodu za zaposlovanje. Zato svetujejo, da mladi informacije poiščejo na spletu ali se oglasijo v katerem od kariernih središč zavoda za zaposlovanje. Na karierno svetovanje se lahko odpravijo tudi k šolskim svetovalnim delavcem, v karierne centre univerz ali k drugim izvajalcem karierne orientacije. Priporočajo, da raziščejo in spoznajo izobraževalne programe, ki vodijo do poklicev, njihove značilnosti in zahteve, pa tudi trende na trgu dela. Sprotne informacije o nadaljevanju izobraževanja je mogoče dobiti na informativnih dnevih ali kariernih sejmih, tistim, ki se odločajo med nadaljnjim izobraževanjem ali zaposlitvijo, pa bodo v pomoč informacije, zbrane v brošuri z naslovom Zaposlitev ali nadaljnje izobraževanje, so navedli na zavodu za zaposlovanje. V pomoč pri spoznavanju poklicev je lahko računalniški program Kam in kako, več informacij o različnih poklicih in šolah je mogoče najti tudi na spletni strani mojaizbira.si. Informacije o možnostih pridobitve različnih štipendij pa ponujajo na vladni spletni strani in spletni strani javnega štipendijskega sklada.