Vozili več kot trideset ur brez predpisanega počitka
Policisti Specializirane enote za nadzor prometa (SENP) so med 30. januarjem in 3. februarjem v različnih oblikah nadzora prometa kontrolirali več tovornih in priklopnih vozil ter avtobusov.
Hude kršitve voznikov tovornih vozil in avtobusov lahko pripeljejo tudi do tragičnih prometnih nesreč.
Kranj – Ugotovili so več različnih prekrškov s področja tehnične brezhibnosti vozil ter nalaganja in pritrjevanja tovora pa tudi kršitve t. i. socialne zakonodaje. Pri tem so glede teže prekrškov izstopali trije primeri.
Patrulja SENP je pri Postojni ustavila dva voznika bolgarskega avtobusa, pri katerih so ugotovili, da sta vožnjo začela dan prej v Španiji in do trenutka kontrole v Sloveniji vozila 32 ur in pet minut brez predpisanega deveturnega dnevnega počitka. Podoben primer je patrulja SENP obravnavala pri naselju Fram, ko je preverjala dva voznika z dvopodnim avtobusom romunskega prevozniškega podjetja. Policista sta ugotovila, da sta voznika začela vožnjo 31. januarja ob 2. uri zjutraj v španski Kordovi in do kontrole v Sloveniji vozila s krajšimi postanki 37 ur in pet minut brez predpisanega deveturnega dnevnega počitka.
Policistom so v obeh primerih vozniki izročili potrdila o dejavnostih, ki so izkazovala koriščenje odsotnosti od vožnje, pri čemer pa so tahografski lističi dokazovali, da so v tem času dejansko bili na vožnji. Policisti so vsem voznikom prepovedali nadaljnjo vožnjo, jim začasno odvzeli vozniška dovoljenja ter zagotovili, da so avtobus parkirali v bližini več namestitvenih kapacitet za ustrezen počitek.
Prevažal nevarno blago
V okviru nadzora na avtocesti pri kraju Povir so policisti pri pregledu tovornega vozila odkrili večjo nepravilnost pri prevozu nevarnega blaga. Voznik je namreč prevažal 20.650 kilogramov jedke nevarne snovi, pakirane v plastičnih ročkah. Ker tovor ni bil pritrjen na prevozno enoto, se je večje število palet s PVC-ročkami med vožnjo prevrnilo. Policisti so vozilo s tovorom vred do odprave pomanjkljivosti izločili iz prometa, saj bi bilo lahko nadaljevanje vožnje zaradi možnosti poškodovanja embalaže in izliva tekočine nevarno za okolje, ogrožalo pa bi tudi prometno varnost. Vozniku in tuji pravni osebi so izrekli globo po Zakonu o prevozu nevarnega blaga v višini 4000 evrov za pravno osebo in 800 evrov za voznika.
Nihče ni »napihal«
V predpreteklem tednu so tudi gorenjski policisti v sodelovanju z usposobljenimi strokovnjaki za tehtanje vozil na širšem območju Kranja izvedli poostren nadzor nad vozniki in tehnično brezhibnostjo tovornih vozil in avtobusov. V enem dnevu so ustavili in kontrolirali 40 voznikov tovornih vozil in ugotovili 17 kršitev. Od tega so izdali enajst plačilnih nalogov in izrekli šest opozoril. Zoper dve pravni osebi vodijo prekrškovni postopek. Preizkus alkoholiziranosti so odredili 35 voznikom, pri tem pa so na kranjski policiji poudarili, da nihče ni bil pod vplivom alkohola, kar je pohvalno. Stehtanih je bilo 15 tovornih vozil. Izstopale so kršitve o prekoračeni največji dovoljeni masi, osni obremenitvi, nepravilno pritrjenem tovoru in pretečeni registraciji vozila.