Vejpanje je škodljivo
Vse več srednješolcev, žal tudi že osnovnošolcev, uporablja elektronske cigarete. Vejpala naj bi kar četrtina dijakov četrtih letnikov, posebej pereč pa je podatek, da naj bi to počelo tudi kar trinajst odstotkov devetošolcev.
Med mladino pa tudi med starejšimi uporabniki elektronskih cigaret torej vlada prepričanje, da te niti slučajno ne škodujejo zdravju toliko kot navadne cigarete.
Kranj – Vejpanje izhaja iz angleškega izraza vaping, ki izhaja iz izraza vaporizing (uparjevanje). Kajenje e-tekočin, ki lahko vsebujejo tudi nikotin, je samo ena izmed možnosti vejpanja, je pa dandanes najbolj popularna. Ko se sprehodimo po terasi enega izmed kranjskih lokalov in povprašamo mladino z vejpi v rokah, kakšni so njihovi okusi, so v večji meri vsi navdušeni. »Jabolko, mango, mentol …« Pa se vam ne zdi, da so ravno tako škodljivi kot navadne cigarete? Odločno odgovorijo: »Ne, to pa niso, veliko manj škodljivi so.«
Med mladino pa tudi med starejšimi uporabniki elektronskih cigaret torej vlada prepričanje, da te niti slučajno ne škodujejo zdravju toliko kot navadne cigarete. Pa to ni nujno tako. S tezo, da je vejpanje manj škodljivo kot klasično kajenje, na katero se zanašajo tako odrasli uporabniki elektronskih cigaret kot mladostniki in tudi mnogi njihovi starši, pa se ne strinja pulmologinja dr. Mihaela Zidarn s Klinike Golnik. Meni, da je akutna okvara pljuč lahko še nevarnejša kot pri klasičnem kajenju. Smrti ob začetku klasičnega kajenja cigaret pri nas niso evidentirane, medtem ko so se že pojavili smrtni primeri ob začetku uporabe elektronskih cigaret. Tega bi se morali zavedati tudi pri pasivnem kajenju, saj je kakršno koli vdihovanje dima, plinov ali pare za pljuča škodljivo.
Veljajo enake omejitve pri prodaji kot za vse tobačne izdelke
Kot so nam pojasnili na ministrstvu za zdravje, so izdelki za vejpanje v Zakonu o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov opredeljeni kot elektronske cigarete, ki sodijo med povezane izdelke, za katere veljajo enake omejitve kot za tobačne izdelke: prepovedana je prodaja elektronskih cigaret mlajšim od 18 let, popolnoma je prepovedano njihovo oglaševanje (vključno prek storitev informacijske družbe, npr. na internetu), prepovedana je promocija in tudi njihovo razstavljanje na prodajnih mestih, kot to velja za klasične tobačne izdelke, prepovedana je uporaba elektronskih cigaret v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih in prepovedana je prodaja elektronskih cigaret po internetu, s pomočjo telekomunikacij ali katerekoli druge razvijajoče se tehnologije, vključno s čezmejno prodajo.
Za prodajo e-cigaret je treba pridobiti dovoljenje
Za prodajo elektronskih cigaret v poslovnem prostoru je treba pridobiti dovoljenje za prodajo, ki se izda za posamezen poslovni prostor, v katerem se stalno, občasno ali začasno izdajajo računi za dobave tobaka, tobačnih izdelkov in povezanih izdelkov, ter je vezano na samostojnega podjetnika posameznika oziroma pravno osebo, ki opravlja dejavnost prodaje tovrstnih izdelkov v tem prostoru, pojasnjujejo na Ministrstvu za zdravje. Dovoljenje se v primeru ugotovljenih pravnomočnih kršitev prepovedi prodaje mladoletnim in prepovedi oglaševanja lahko začasno odvzame. Ob tretji pravnomočni kršitvi pa se odvzame in prepove ponovna pridobitev dovoljenja (trajna prepoved). Če poslovni subjekt prodaja tobak, tobačne ali povezane izdelke v poslovnem prostoru brez dovoljenja, se mu izreče trajna prepoved pridobitve dovoljenja. Poleg tega se kršitelj kaznuje tudi z globo 50.000 evrov – pravna oseba in samostojni podjetnik posameznik – in 5000 evrov – odgovorna oseba pravne osebe in odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika.