Z Brigito do cilja in naprej
Naša nekdaj vrhunska atletinja Brigita Langerholc je v knjigi z naslovom Do cilja in naprej spregovorila o svoji mladosti, o trenutkih, ko se je odločila, da je zdrava, pa tudi o izjemnem četrtem mestu na olimpijskih igrah v Sydneyju ter o res divjih procesih, ki so temu sledili.
Od lanske izdaje knjige Do cilja in naprej se danes 46-letna nekdanja vrhunska atletinja Brigita Langerholc predstavlja po različnih krajih, zagotovo pa je bilo nekaj posebnega nastopiti pred domačimi poslušalci, v njeni rodni Škofji Loki, od koder je odšla pred več kot 25 leti.
V prostoru mladinskega oddelka Knjižnice Ivana Tavčarja so zbrani, med njimi tudi Brigitini starši, lahko prisluhnili zgodbi življenja, ki jo je po pogovorih z Brigito Langerholc zapisal publicist Jure Aleksič, lani pa jo je v zbirki Osebno izdala založba Chiara.
Želela je svojo knjigo
»Pred dvema letoma so me iz založbe Chiara povabili, da bi svoje življenje in razmišljanja predstavila v knjigi, saj so opazili moje zapise na družbenem omrežju. Že leta 2015 sem v svoj dnevnik zapisala, da bom nekoč napisala knjigo. Že kot otrok sem izredno rada pisala, saj imaš kot otrok veliko čustev, ki jih je treba predelati. Moj dnevnik je vse prenesel in kasneje sem prebrala, da je tudi Tina Maze pisala dnevnik. Morda smo športnice dnevnike pisale zato, ker smo bile veliko od doma, izolirane ... Jaz sem Škofjo Loko zapustila pri 19. letih, saj sem šla najprej v Ameriko, potem pa še na druge konce,« je povedla Brigita Langerholc, ki ji je bil všeč predlog založbe Chiara, da svojo zgodbo zaupa Juretu Aleksiču.
Knjigo si je Brigita želela tudi zato, ker z njo želi opolnomočiti ljudi, z njo odpreti svoje srce in posledično srca drugih ljudi. S knjigo želi bralcem med drugim pokazati, da se v vsakem od nas skriva brezmejna moč za premike vseh vrst. »V tem procesu, v obdobju spreminjanja, ko prehajamo v neki novi svet, nikoli ne bo več tako, kot je bilo. Ta knjiga je kot opolnomočenje ljudi, kaj nas vse čaka in kaj vse je moč narediti,« pravi Brigita Langerholc, ki je mentorica mentalnih in dihalnih tehnik, inštruktorica metode Jose Silva UltraMind ESP ter coachinja Sophia Leadership.
Zaradi številnih preizkušenj, ki jih doživela že kot otrok, danes lažje čuti sebe in posledično druge. »Kot otrok sem večinoma odraščala po bolnišnicah. O tem sem nekaj izvedela od mame, marsikaj sem dobila iz regresij. Nikoli ne bi šla raziskovat, kaj se je dogajajo v bolnišnicah, če se mi ne bi dogajale sanje, ki so bile res močne nočne more, ko sem bila sama na planetu Zemlja. To je bil res strašen občutek, saj si vsi želimo biti v družbi, ne sami,« pravi Brigita Langerholc, izkušnjo pa je opisala v poglavju Brigita iz bolnice. V knjigi je seveda tudi poglavje Zmagovita leta, pa tudi Dol s športa. V zapisih opozarja na neetične prakse v športu in drugje, svojo moč pa črpa iz povezave z naravo.
Sicer pa je Brigita sedaj mama treh navihanih deklic, ki vse ljubijo konje in naravo. Prav tako je strastna raziskovalka delfinov, kitov, narave ter meja mogočega v naši zavesti ter v povezavi z vsemi živimi bitji. Je uspešna predavateljica, voditeljica delavnic in t. i. coachinja za posameznike, skupine in podjetja.
»Sem človek, ki skuša ljudem dati upanje, da je treba iz sebe dati tudi najbolj boleče zgodbe. To je res velika osvoboditev. Tudi sama sem morala narediti to. Biti športnik ni lahko delo, je podobno kot da si na velikih menedžerskih obratih, kot da si direktor velikega podjetja. Delati ti mora um, telo mora biti optimalno, od tebe je odvisna cela ekipa in podobno. Tako se izuriš v robota,« tudi pravi Brigita Langerholc.