Dražji tudi vrtci v Kranju
Ob približno štirinajstodstotni podražitvi cen vrtcev so v Kranju uvedli tudi dodatno olajšavo za starše do šestega dohodkovnega razreda, ki imajo stanovanjski kredit.
V razpravi so nekateri svetniki predlagali odlog dviga cen za vsaj mesec dni, v tem času pa naj bi poiskali celovitejšo rešitev glede dodatne olajšave, ki bi zajela več staršev.
Kranj – Splošnemu trendu dviga cen oskrbnin v vrtcih se tudi v Kranju ni bilo mogoče izogniti. Mestni svetniki so na februarski seji po dolgi razpravi in s težkim srcem že potrdili nove ekonomske cene vzgojno-varstvenih programov, ki se v javnih vrtcih že s tem mesecem v povprečju povišujejo za okoli 14 odstotkov, v zasebnih vrtcih s koncesijo pa od 18 do 24 odstotkov. Razlogi za dvig cen, ki so veljale od 1. oktobra 2020, so predvsem v višjih stroških dela, energentov in hrane, je pojasnila Tanja Hrovat, vodja urada za družbene dejavnosti Mestne občine Kranj (MOK).
Dodatna olajšava za stanovanjski kredit
Mestni svet je po zgledu Občine Jesenice potrdil tudi sklep, da se za starše z nižjimi prihodki in s stanovanjskim kreditom upošteva dodatna olajšava.
Osnova za starše iz MOK je za javne in zasebne vrtce s koncesijo enaka. Za prvo starostno obdobje znaša 613,92 evra (do zdaj 540,63 evra) in za drugo starostno obdobje 472,32 evra (prej 410,86 evra), starši pa glede na razvrstitev v enega od devetih dohodkovnih razredov, kar določi center za socialno ceno, plačajo od 0 do 77 odstotkov cene programa. Po odločitvi mestnega sveta pa se bo odslej za starše od 2. do 6. dohodkovnega razreda, ki obenem odplačujejo stanovanjski kredit za reševanje stanovanjskega problema, pri osnovi za plačilo upoštevalo znižanje za en dohodkovni razred. »Razmišljali smo, da bi v olajšavo vključili tudi najemna razmerja, kjer pa se bojimo izkoriščanja, ker so lahko ta zelo fiktivne narave in že sedaj prihaja do zlorab s strani posameznih staršev,« je pojasnila Hrovatova. Slišati je tudi bilo, da lahko sicer ti starši na centru za socialno delo zaprosijo za subvencioniranje najemnine.
V veljavnem proračunu za leto 2023 je za plačilo razlike med ceno programa v javnih vrtcih in plačili staršev predvideno 7,8 milijona evrov, v osnutku rebalansa za leto 2023 pa bo treba ta sredstva povečati za približno 412 tisoč evrov, za pokritje cen v zasebnih vrtcih s koncesijo pa še za dodatnih 110 tisoč evrov. Pri navedenih zneskih dodatna olajšava za del staršev še ni upoštevana.
Sprejem novih cen nujen
V razpravi so nekateri svetniki predlagali odlog dviga cen za vsaj mesec dni, v tem času pa naj bi poiskali celovitejšo rešitev glede dodatne olajšave, ki bi zajela več staršev, nekateri pa so predlagali, da bi občina (ali pa kar država) nase prevzela celotno breme podražitve. »Vrtčevski del v proračunu je težek devet milijonov evrov, 14 odstotkov bi pomenilo skoraj 1,3 milijona evrov, to pa je denar, ki smo ga porabili, nekaj nam je ostalo, za nov trioddelčni vrtec v Bitnjah,« je ob tem opozoril župan Matjaž Rakovec. Na koncu je prevladalo spoznanje, da je sprejem novih cen nujen, župan pa je pustil odprta vrata, da bi morebitne nove olajšave za starše poiskali za prihodnje šolsko leto.